شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:51 منتشر شده در مورخ: 1400/01/24 شناسه خبر: 1724169
کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

روزه؛ شاه‌کلید مبارزه با بیماری‌ها/ در ماه رمضان از "بین‌الطلوعین" غافل نشوید

روزه؛ شاه‌کلید مبارزه با بیماری‌ها/ در ماه رمضان از "بین‌الطلوعین" غافل نشوید
حجت الاسلام محمد احمدی گفت: روزه بستری برای کسب تقوای الهی است بنابراین کسی که می‌‌خواهد تقوای الهی کسب کند می‌تواند از روزه داری بهره مند شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: سلامتی جسم در اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که در روایات اسلامی از آن به عنوان نعمت یاد شده است. روزه از جمله احکام انسان ساز اسلامی است که علاوه بر این که جلادهنده روح آدمی است، ضامن سعادت دنیا و آخرت و بهداشت جسم و تزکیه نفس، اخلاق و ابعاد دیگر خوشبختی محسوب می شود.

"حجت الاسلام محمد احمدی" ادامه داد: روزه، جسم انسان را نیز با طراوت کرده و به آن جان تازه می بخشد. با توجه به اینکه عامل بسیاری از بیماری ها، پرخوری و زیاده روی در خوردن غذاهای مختلف است، بهترین راه مبارزه با این بیماری ها "روزه داری" است.

وی افزود: امروزه دانشمندان پس از طی مراحل مختلف تحقیقات علمی و تجربی، روزه داری را به عنوان عالی ترین روش برای درمان انواع بیماری ها معرفی می کنند.

این کارشناس تصریح کرد: بدون شک حافظه نقش مهمی در پیشرفت و ترقی انسان ایفا می کند. افرادی که از حافظه قوی برخوردارند، موفق ترند. روان‌شناسان عصر حاضر برای تقویت حافظه روش ها و تمرینات مختلفی را ارائه داده اند اما کسانی که روزه می گیرند علاوه بر برخورداری از برکات معنوی آن، حافظه آنان نیز تقویت می شود؛ زیرا یکی از فواید روزه تقویت حافظه است.

حجت الاسلام احمدی گفت: روزه گرفتن علاوه بر آن که یک عبادت و امر واجب است برای حفظ سلامتی جسمی و روانی انسان بسیار مفید است. در حقیقت، روزه طب پیشگیری اسلامی است.

وی ادامه داد: روزه پتانسیل بالقوه در به تعویق انداختن پیری و کمک به جلوگیری و درمان بیماری ها با به حداقل رساندن عوارض جانبی آن از طریق رژیم های غذایی مناسب را دارد.

این کارشناس تاکید کرد: در قرآن راه‌هایی برای افزایش تقوای الهی بیان شده است. روزه بستری برای کسب تقوای الهی است. بنابراین کسی که می‌خواهد تقوای الهی پیشه کند یکی از مهم‌ترین راه‌های آن بهره‌گیری از روزه است. این روزه همان جهاد نفس است؛ زیرا انسان را خدایی می‌کند. از همین رو، خداوند روزه را کارگاه عظیمی برای خودسازی و مبارزه با نفس و کسب تقوای الهی دانسته است.

حجت السلام احمدی افزود: پس اگر امام علی(ع) درباره روزه می‌فرماید: روزه امساک از خوردن و آشامیدن نیست، بلکه خودداری از تمامی چیزهایی است که خداوند سبحان آنها را بد می‌داند.‌ (شرح نهج‌البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 20، ص 299، ح 417) می‌توان گفت که روزه، اصل اساسی در تحقق جهاد نفس است و اگر کسی می‌‌خواهد جهاد نفس کند از روزه به عنوان مهم‌ترین ابزار جهادی نفس باید بهره جوید.

مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: در روزه واقعی همه اعضا و جوارح در روزه به سر می‌برند و مدیریت می‌شوند در این صورت است که جهاد نفس با روزه می‌تواند بهتر عملی شود و تحقق یابد. نقش اساسیِ روزه در جهاد نفس و جهاد اکبر، خودسازی و تزکیه نفس است که آدمی می‌تواند با آن سعادت را تضمین کرده و مقامات عالی الهی را پیموده و به لقای الهی برسد و خدایی شود.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: روزه داران همچنین از فواید سحر و بین الطلوعین غافل نشوند حتی آن افرادی که به هر دلیل نمی توانند روزه بگیرند حتما سحر بیدار شوند و این فرصت طلایی را از دست ندهند؛ بین الطلوعین دارای آثار و فواید بسیاری است که از مهم‌ترین آن‌ها نشاط درونی و روحی، طول عمر، برکت و وسعت روزی ... است. این برکت و وسعت روزی حتی برای کسانی که حقوق ثابت و در آمد مشخص دارند نیز مطرح است.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1724169
ارسال نظر
نظرات