شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:20 منتشر شده در مورخ: 1400/01/24 شناسه خبر: 1724194
آلودگی در هوای بهاری هم دست بردار نیست؛

کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت «ناسالم برای گروه های حساس» قرار گرفت

کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت «ناسالم برای گروه های حساس» قرار گرفت
براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ صبح روز جاری با شاخص ۱۱۲ و شازند با شاخص ۱۱۳ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ روز سه شنبه ۲۴ فروردین ماه با شاخص ۱۱۲ همچون چند روز اخیر باز هم در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

این در حالی است که ایستگاه پایش میدان شریعتی به دلایل نامشخص از مدار خارج شده است در صورتی که اگر این ایستگاه هم در مدار قرار داشته باشد شاخص آلایندگی هوای اراک به مراتب بالاتر خواهد بود، هر چند به عقیده کارشناسان محیط زیست با توجه به گذشت چندین سال از فعالیت این سنجنده ها و جانمایی نامناسب ایستگاه ها در شبکه پایش هوای اراک شاخص ها به مراتب اعدادی پایین تر از آلودگی موجود را نشان می دهند که با استانداردهای محیط زیستی منطبق نیست.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است و بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ بیش از ۵۰ روز ناسالم را به ثبت رسانده است، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ نیز چندین روز شرایط ناسالمی را تجربه کرده است که البته کم بارشی و وقوع پدیده گرد و غبار این موضوع را تشدید می کند.

گفتنی است کیفیت هوای شازند نیز با شاخص ۱۱۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

https://www.dana.ir/1724194
ارسال نظر
نظرات