شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 10:44 منتشر شده در مورخ: 1400/01/25 شناسه خبر: 1724479
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جامعیت نگاه و ژرفای اندیشه عطار سرمشق اهل فرهنگ و هنر شود

جامعیت نگاه و ژرفای اندیشه عطار سرمشق اهل فرهنگ و هنر شود
صالحی گفت: جامعیت نگاه، ژرفای اندیشه و گستردگی مفاهیم و آموزه‌هایی است که عطار را در مرز آسمان و زمین داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری در پیامی نوشت: نکوداشت مفاخر و سرمایه‌های ارزشمند فرهنگی سرزمین ایران اسلامی، یادآوری توجه به داشته‌ها و ذخایر معرفتی و هویتی این مرزوبوم است. شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری از جمله این مفاخر بلندآوازه در وادی شعر و ادب و عرفان است که نام و یادش ورد زبان و رشحات قریحه و قلمش جلای جان و صفای روح و روان صاحب دلان و اهالی عرفان، معرفت و معنویت در سراسر گیتی است.

وی ادامه داد: او که با آثار گران‌سنگ و ماندگار، از غزلیات پر شورش گرفته تا تذکره الاولیاء منثورش و از مختارنامه نغزش گرفته تا مثنوی‌های بدیع و پرمغزش همچون منطق‌الطیر و الهی‌نامه و اسرارنامه و مصیبت‌نامه، نام خود را به شایستگی و نیکویی بر جریده عالم معنا و معرفت انسانی به جاودانی و مانایی رقم‌زده و در این وادی عارف و عامی را وامدار و منت‌پذیر خویش ساخته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: آنچه در این مجال اندک پیرامون شخصیت و آثار عطار گفتنی است، توجه به جامعیت نگاه، ژرفای اندیشه و گستردگی مفاهیم و آموزه‌هایی است که او را در مرز آسمان و زمین، میان شور و وجد عارفانه و هنرمندانه و درک و دریافت و تعهد انسانی و اجتماعی، در تعادلی شگفت‌انگیز نگاه داشته است. نکته‌ای که می‌تواند سرمشق اصحاب فکر و فرهنگ و هنر در زمانۀ حاضر قرار گیرد.

وی تأکید کرد: اینک ماییم و گنجینه گران‌قدری که از عطّار بزرگ بر جای مانده تا در وانفسای روزگاری که در آنیم، جان و دلمان را به عطر و بویش خوش سازیم و جهان درمانده و پرتلاطم را به دارو و درمانش التیام بخشیم.

صالحی اظهار داشت: با قدردانی از کوشش‌های علمی و ادبی دانشمندان و پژوهشگرانی که شناخت احوال و آثار این شخصیت بی‌بدیل را وجهۀ همت و تلاش عالمانه و عاشقانۀ خویش ساخته‌اند، تلاش‌های عرفان پژوه و عطار شناس بزرگ، استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی که عمر گران‌مایه خود را بر سر تصحیح و تتقیح و انتشار آثار آن عارف بزرگ گذاشته و راه را بر جویندگان مشتاق ظرایف و دقایق ادبی و طالبان تشنۀ اسرار و حقایق ناب انسانی و آسمانی مندرج در شاهکارهای ادبیات عرفانی هموار ساخته است، ارج نهاده و بر همت والای ایشان درود می‌فرستم.

وی در پایان تصریح کرد: همچنین لازم می‌دانم از مساعی برگزارکنندگان آیین‌های بزرگداشت عطار در جای‌جای میهن اسلامی و خارج از کشور، سپاسگزاری و قدردانی نماییم و روز بزرگداشت عطار نیشابوری را به همۀ دوستداران آثار و مفاخر فرهنگی ایران بزرگ به‌ویژه اصحاب و اهالی شعر و ادب و معرفت ایرانی و اسلامی در سراسر جهان تبریک می‌گویم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1724479
ارسال نظر
نظرات