شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 14:57 منتشر شده در مورخ: 1400/01/25 شناسه خبر: 1724647
دانا گزارش می‌‎دهد؛

ثبت‌نام از جاماندگان و افراد جدید برای دریافت یارانه در انتظار دستور دولت/ آیا این بار قانون اجرا می‌شود؟

ثبت‌نام از جاماندگان و افراد جدید برای دریافت یارانه در انتظار دستور دولت/ آیا این بار قانون اجرا می‌شود؟
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها براساس قانون بودجه ۱۴۰۰ مکلف کرد شرایط ثبت نام از کلیه افراد واجد شرایط ازجمله افراد جدید، افرادی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند و افرادی که منصرف شده‌اند را برای دریافت یارانه نقدی و معیشتی فراهم کنند که اجرای این قانون مانند سنوات گذشته منتظر مصوبه هیئت وزیران است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ افراد بسیاری در کشور سال‌هاست که از دریافت یارانه نقدی محروم هستند و جامانده‌اند و یا در سال‌های گذشته از لیست یارانه بگیران حذف شدند؛ علاوه بر آن اکثر افراد متولدشده در سال‌های گذشته نیز یارانه نمی‌گیرند؛ در حالی که سامانه‌ای برای ثبت آن‌ها وجود ندارد.

دولت در سنوات گذشته بر اساس قوانین بودجه سالانه مکلف بود با ایجاد شرایط ثبت نام، افراد واجد شرایط دریافت یارانه را وارد لیست کند اما این موضوع هیچ‌وقت اجرایی نشد و فقط یک بار در فروردین ماه ۹۳ رخ داد که خیلی از جاماندگان نتوانستند ثبت نام کنند. همچنین دولت اعلام کرده بود که ۶۰ میلیون نفر یارانه کمک معیشتی مابه‌التفاوت افزایش بنزین را دریافت می‌کنند اما افراد زیادی این یارانه را دریافت نمی‌کنند و به عدم دریافت آن اعتراض دارند.
 
مجلس در سال‌های گذشته بارها دولت را مکلف کرده بود که از جاماندگان یارانه ثبت‌نام به عمل بیاورد ولی دولت قانونی را اجرا نکرد و مجلس با توجه به وظیفه نظارتی خود پیگیر آن نشد و جاماندگان، افراد جدید و یا خانوارها و یا افرادی که مستحق دریافت یارانه هستند، امکان ثبت‌نام برای دریافت آن را نداشتند؛ حتی برخی از خانوارهای یارانه بگیر امکانی برای ثبت نام فرزنده تازه متولد شده خود ندارد.
 
بنابراین گزارش، نمایندگان مجلس یازدهم در حین بررسی و تصویب قانون بودجه ۱۴۰۰ در بند ب تبصره ۱۴ این قانون، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف کردند که از کلیه افراد واجد شرایط ازجمله افراد جدید، افرادی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند و افرادی که منصرف شده‌اند، برای دریافت یارانه ثبت‌نام کند.
 
بر اساس این گزارش، در بند ب تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال آمده است: «سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حسب مورد مکلف‌اند نسبت به ثبت‌نام و پرداخت یارانه هدفمندی و نیز معیشتی و سایر یارانه‌ها به کلیه افراد واجد شرایط ازجمله افراد جدید، افرادی که تاکنون ثبت‌نام ننموده‌اند و افرادی که منصرف شده‌اند اقدام نمایند. عدم ثبت‌نام یا تأخیر در ثبت‌نام و عدم پرداخت یارانه هدفمندی و نیز یارانه معیشتی و سایر یارانه‌ها تخلف محسوب و مسؤولیت آن بر عهده کلیه مدیران ذی‌ربط است. این تخلف قابل‌رسیدگی در مراجع ذی‌صلاح است.»
 
این مصوبه در حالی است که پیش‌ازاین بارها چنین مصوبه و تکلیف قانونی وجود داشته اما دولت به آن عمل نکرد؛ البته دولت در سنوات گذشته مکلف به حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی جامعه هم بود که این موضوع هم اجرایی نشد و نمایندگان حذف یارانه ثروتمندان را در قانون بودجه ۱۴۰۰ قرار ندادند و آن را حذف کردند.
 
بنا بر این گزارش، ‌هم‌اکنون حدود ۷۸ میلیون نفر هرماه یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را دریافت می‌کنند و حدود ۶۰ میلیون نفر هم یارانه معیشتی مابه‌التفاوت افزایش قیمت بنزین را که از آبان ماه سال ۹۸ اجرایی شد.
 
پیگیری‌های خبرنگار راه دانا از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی حاکی از این است که این وزارتخانه برای اجرای این بنده قانون بودجه منتظر بخشنامه دولت است؛ هرچند تاکنون هیئت‌وزیران در این موضوع مصوبه‌ای نداشته است؛ در حالی که در سال جدید علاوه بر پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و یارانه معیشتی فروردین ماه، یارانه کمک معیشتی ماه رمضان هم امشب برای ۶۰ میلیون نفر واریز می‌شود و همچنان افرادی نیازمند و افرادی که مستحق دریافت یارانه هستند و در لیست یارانه بگیران قرار ندارند، از این حق قانونی خود و اجرای قانون محروم‌اند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1724647
ارسال نظر
نظرات