شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:57 منتشر شده در مورخ: 1400/01/26 شناسه خبر: 1724810
بنیاد برکت جانی دوباره به «ذوب روی ایجرود» بخشید؛

کارخانه ای که از مرز نابودی به صادرات ۲میلیون دلاری رسید

کارخانه ای که از مرز نابودی به صادرات ۲میلیون دلاری رسید
بنیاد برکت با سرمایه گذاری ۱۵میلیارد تومانی، جانی دوباره به کارخانه ذوب روی ایجرود شهرستان آشتیان بخشید و گامی در مسیر جهش تولید برداشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛ "روی" یکی از پر کاربرد ترین فلز های دنیا محسوب می شود. بر اساس آمار و ارقام، روی بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا می‌باشد که از موارد استفاده آن می‌توان به آلیاژهای مختلف از جملهبرنج و فولاد گالوانیزه اشاره کرد.

.این فلز در طبیعت بیشتر به صورت سولفور و در ترکیب با سرب یا دیگر فلزات دیده می شود و برای خالص سازی آن نیاز به فرآیند های خاصی است

شرکت ذوب روی ایجرود واقع در شهرک صنعتی آشتیان با هدف تولید شمش روی در بالاترین خلوص و کیفیت، یکی از شرکت های صنعتی استان مرکزی محسوب می شود. این شرکت که فعالیت خود را در زمینی به مساحت ۵ هکتار از سال ۱۳۹۴ آغاز کرده است و حدود چهارصد کارگر دارد، به دلیل برخی مشکلات تا مرز نابودی پیش رفت.

خوشبختانه در سال گذشته با سرمایه گذاری ۱۵میلیارد تومانی بنیاد برکت، این شرکت صنعتی دوباره به چرخه تولید بازگشت تا هم صنعت استان جانی دوباره بگیرد و هم کارگرهای این شرکت بار دیگر مشغول به کار و فعالیت شوند.

در حال حاضر این شرکت با ۸۰درصد ظرفیت مشغول به تولید است و از ابتدای راه اندازی دوباره، ۲ میلیون دلار شمش روی به ترکیه، افغانستان و عراق صادر شده است.

این شرکت با تلفیق چند ماده معدنی از معادن داخل کشور و طی فرآیند های خاصی، نهایتا شمش روی تولید می کند که این محصول در صنایع گالوانیزه، صنایع دفاعی، داروسازی، رنگ سازی، شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو و وزارت نفت کاربرد دارد. در مجموع محصول این شرکت صنعتی در بیش از ۴۰۰ صنعت دیگر استفاده می شود.

این فلز با ارزش در ساخت سیمان، دندانسازی، ساخت کبریت، کف‌سازی، ظروف سفالین، لوازم لاستیکی، اتومبیل سازی، لوازم آشپزخانه، روکش فولاد (گالوانیزه کردن)، تهیه آلیاژهای برنز و برنج، لحیم کاری، قوطی های خمیر دندان، چسب فلز ماشین‌تحریر، نقره آلمانی و… کاربرد بسیاری دارد. همچنین از اکسید و سولفور روی به عنوان ماده رنگی سفید در رنگ سازی و تهیه پلاستیک، از سولفات روی در رنگرزی و ساخت چسب و از کلرور روی در لحیم کاری و جلوگیری از فساد چوب استفاده می شود.

سالانه حدود ۱۲ میلیون تن روی در جهان تولید می‌شود. در این بین ظرفیت تولید این کارخانه روزانه ۴ تن شمش روی هست که در آینده قرار است به روزانه ۶ تن افزایش یابد.

این کارخانه در کنار حدود صد کارخانه تولید شمش روی، نیاز کشور به این محصول را تامین کرده و با صادرات این محصول به خارج از کشور، ارزآوری قابل توجهی برای ایران اسلامی در پی دارد.

استان مرکزی با دارا بودن ۲ شهر صنعتی اراک و ساوه، و بیش از ۳ هزار واحد صنعتی رتبه دوم صنایع مادر تخصصی کشور و رتبه چهارم صنعت ایران را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1724810
ارسال نظر
نظرات