شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 12:20 منتشر شده در مورخ: 1400/01/26 شناسه خبر: 1724847
تحلیلگر مسائل سیاسی:

هدف اصلی دموکراسی دینی، هدایت فکری جامعه به سمت کمال و رشد است

هدف اصلی دموکراسی دینی، هدایت فکری جامعه به سمت کمال و رشد است
امیری گفت: هدف اصلی دموکراسی غربی رسیدن به قدرت است اما در دموکراسی دینی هدف، هدایت فکری جامعه به سمت کمال و رشد می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیر افلاک امیر علی حیدر امیری صبح امروز در جمع طلاب علوم دینی با اشاره به جریان شناسی اصولگرا و اصلاح طلب در انتخابات ۱۴۰۰ اظهار داشت: در هر نظام سیاسی بخش ها و نهادهایی شکل می گیرد که بخش نرم افزای آن احزاب است و در همه نظام های دنیا احزاب، جناج ها، گروه ها و دسته های سیاسی براساس بینش خودشان شکل می گیرند.

وی افزود: در دموکراسی غربی هدف اصلی رسیدن به قدرت است ولی در دموکراسی دینی هدف، هدایت فکری جامعه به سمت کمال و رشد می باشد.
 
تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: در کشور مجموعه تفکرهای اصولگرایی و اصلاح طلبی شکل گرفته، گفتمان اصولگرایی در دهه ۸۰ بین جامعه رواج یافت و نقطه اوج این گفتمان در نهمین دوره ریاست جمهوری بود البته نگرش اصولگرایی از ابتدای انقلاب به نام ها و الفاظ مختلفی وجود داشته  است.
 
امیری عنوان کرد: اصولگرایی واژه ای به معنای بن و ریشه است و در ادبیات سیاسی کشور اصولگرا کسانی هستند که اعتقاد به اسلام و انقلاب، ولایت، امام(ره) و رهبری دارند و تاکید بر اصول انقلاب است، در واقع اصولگرایی اعتقاد به اسلام دارند، این گفتمان به ولایت فقیه معتقد است و حول محور ولایت جمع شدند که به عنوان یک عنصر اساسی و پویا تبعیت می کنند و اعتقاد به کارآمدی دارند، این جبهه بر این باور است که نظام اساسی متعلق به همه مردم است و باید بدون تبعیض حق همه لحاظ شود.
 
وی با اشاره به جمهوریت نظام گفت: اصولگرایان به دموکراسی دینی اعتقاد دارند که باید مردم براساس دین واخلاق رای دهند و کشور را اداره می کنند، اصولگرایان اعتقاد دارند ملت، جامعه را از دست طاغوت نجات داد و هشت سال در برابر دشمن ایستاد و در این سالها در برابر ناتوی فرهنگی و تحریم های ظالمانه مقاومت کرده است.
 
تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه عدالت، جهاد علمی، شکوفایی اقتصادی، مهرورزی و خدمت به مردم از اهداف اصولگرایان است افزود: این افراد معتقدند در همه زمینه ها حق همه مردم باید پرداخت شود  و بر این اعتقاد دارند که با یک حرکت جهادی برای شکوفایی علمی باید گام برداشت به طوری که باید بستر مناسب فراهم شود و دانش پژوهان ودانشجویان به سمت جهاد علمی سوق پیدا کنند.
 
امیری با اشاره به شکوفایی اقتصادی گفت: براساس کمک از علوم روز دنیا بدون وابستگی به اهداف برسند و ایجاد جامعه متحول نیازمند محیطی صمیمی است، اصولگرایان خود را خدمتگزاران مردم می دانند  و در راستای محرومیت زدایی نیز تلاش می کنند و اعتقاد دارند همه ایران از یک سطح توسعه برخوردار باشند و برخی از کارخانجات نیز به مناطق محروم منتقل شوند.
 
وی با تاکید بر اینکه در حوزه رفتاری نباید بین مردم و مسئولین فاصله ایجاد شود اظهار داشت: مسئولین به استان و شهرستان سفر کنند تا از مشکلات مطلع شوند چرا که باور دارند فقر عامل مهمی در فساد اجتماعی است و همه باید از امکانات برخوردار شوند.
 
تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: حفظ ثبات کشور، تقویت خودباوری، جهاد علمی، تثبیت آزادی، شکوفایی اقتصادی، رسیدگی به زندگی مردم، فساد ستیزی، التزام به اسلام، ساده زیستی، تواضع و نلغزیدن در گرداب غرور، اجتناب از اسراف، مسئولیت پذیری، پاسخگویی، اجتناب از هوای نفس، نظارت بر عملکرد زیر مجموعه، قانون گرایی، شجاعت و قاطعیت از ویژگی های اصولگرایان است.
 
امیری با اشاره به اینکه اصلاح طلبان جریانی است که از سال ۷۶ وارد ادبیات کشور شد و به دنبال تغییر در برخی زمینه ها بودند خاطرنشان کرد: این دسته براساس ماهیت خود به سمت و سوی خلاف مبانی امام(ره) و انقلاب سوق داده شدند و در برخی موارد در تقابل بودند، در حالی که باید اصلاح طلب رسالت خود را اصلاح نافرمی ها و کجی ها بداند و به شناخت مشکلات جامعه بپردازد اما در اصلاح طلبی غیر دینی نگاه به اصلاح امور بدون توجه به مبنای دینی است.
 
وی بیان کرد: مشکل اصلاح طلبی غیر دینی، مبتنی بر غربگرایی است و برخی از اصلاح طلبانی که به چیزی غیر اسلام و فراتر از قانون بودند در مسیر غیر اسلامی گام برمی دارند و در واقع اصلاحات در کشور به هیچ وجه نمی تواند خارج از معیارهای اسلامی باشد.
 
تحلیلگر مسائل سیاسی عنوان کرد: اصلاحات آمریکایی با اصلاحات دینی تفاوت دارد و یکی از تفاوت ها این است که این اصلاحات فقط به بعد دنیوی توجه دارد، هدف اصلاحات آمریکایی حذف باورها و ارزش های دینی است که با منافع آنها همخوانی ندراد و آنچه در فضای سیاسی کشور مطرح می شد در همین راستاست، در برخی اصلاحات غیر دینی و طرفدار غرب به مبانی دینی و اصول دینی توجهی نمی شود و آبشخور اصلی آن آموزه های ضد بشری است.
 
امیری خاطرنشان کرد: یکی از طیف های سیاسی، موج سبز است که در پی نارضایتی برخی مسائل و نتایج انتخابات شکل گرفت و بر مبنای انقلاب مخلمی برای تامین منافع عده ای قدرت طلب ایجاد شد، این گروه براساس تخلیات عده ای و در منافع ناحق آنها شکل گرفت، گروه اندک پدید آورنده آنها به نظام اعتقاد نداشتند و برای براندازی آن تلاش کردند به طوری که در عاشورا نشان دادند اعتقادی به دین و مذهب ندارند و براساس اسناد و مدارک فتنه ۸۸ یک نقشه از پیش طراحی شده توسط دشمنان بود.
 
وی بیان کرد: اصلاح در ذات اسلام است و نهضت عاشورا، انقلاب و بعثت حرکتی اصلاحی برای بهبود امور است و بر مبنای حفظ اصول بوده اند اما برخی از اصلاح طلبها، اصول را قبول ندارند و قرار نیست به نام اصلاح طلبی شاکله اسلام تهی شود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1724847
ارسال نظر
نظرات