شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:45 منتشر شده در مورخ: 1400/01/27 شناسه خبر: 1725095
سفیر تهران در پکن:

همکاری‌های تهران-پکن علیه هیچ کشوری نیست/ غربی‌ها، رابطه استراتژیک چین و ایران را تهدیدی برای منافع خود می‌دانند

همکاری‌های تهران-پکن علیه هیچ کشوری نیست/ غربی‌ها، رابطه استراتژیک چین و ایران را تهدیدی برای منافع خود می‌دانند
سفیر ایران در چین ضمن تشریح اهمیت امضای برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع تهران و پکن گفت: «هدف این برنامه تعمیق و تقویت روابط دو جانبه است و هیچ کشوری را هدف قرار نمی‌دهد.»

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «محمد کشاورز زاده» سفیر ایران در چین درباره تبلیغات منفی علیه برناممه همکای های جامع دو کشور به گلوبالز تایمز گفت: کشورهای غربی هنوز از اهرم فشار برای گسترش سلطه استعماری خود از طریق "رسانه‌ها" استفاده می کنند. آنها اطلاعات دروغین و دستکاری شده را از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی منتشر می کنند تا از همکاری دوستانه بین ایران و چین جلوگیری کنند. ایران و چین قرن ها است که روابط دوستانه و صلح آمیزی دارند و هرگز با یکدیگر در جنگ نبوده اند. از لحاظ تاریخی، دو کشور از طریق جاده ابریشم باستان از مبادلات تجاری و فرهنگی مسالمت آمیز برخوردار بوده اند و طرح کمربند و جاده (BRI) هم آن را بار دیگر احیا کرد.

وی افزود: چین هرگز سابقه استعمارگری ندارد و هرگز سعی در اشغال کشورهای دیگری نداشته است. کشورهای غربی، چین را به عنوان یک قدرت در حال ظهور جهانی، تهدیدی برای سلطه استراتژیک خود می دانند. آنها برقراری رابطه استراتژیک و دوستانه بلند مدت بین چین و سایر کشورهای مستقل مانند ایران را تهدیدی برای منافع اصلی خود در منطقه می دانند. آنها سعی می کنند چهره ای بد از چین ترسیم کنند تا مردم کشورهای دیگر را بترسانند. وقتی همکاری اقتصادی موجب رونق، رفاه و بهبود معیشت مردم شود، این تبلیغات مسموم و غیرواقعی غرب کارایی خود را از دست می دهد.
 
سفیر ایران در پاسخ به این سوال که  چگونه  دو کشور همکاری های نظامی را تعمیق می بخشند؟ آیا برنامه های مشخصی وجود دارد؟ اظهار داشت: ایران و چین با تهدیدهای مشترکی مانند تروریسم، افراط گرایی، تجزیه طلبی، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر روبرو هستند که برای مقابله با چالش های فوق الذکر و ارتقا صلح و ثبات در منطقه و آزادی، حمل و نقل و تجارت در آب های بین المللی به همکاری مداوم در مسائل مهم منطقه ای و بین المللی نیاز دارند. دستیابی به این اهداف مستلزم همکاری و ارتباط بیشتر بین بخش های امنیتی و نظامی دو کشور برای تبادل اطلاعات و برنامه ریزی برای انجام مانورهای مشترک است. در همین راستا، تماس نزدیک بین بخش های نظامی، امنیتی و دفاعی در جریان است.
 
کشاورز زاده تصریح کرد: برنامه جامع همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین در اجرای بیانیه مشترک "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر رسمی ۲۰۱۶ شی به تهران تهیه شد. همانطور که از عنوان آن مشخص است این برنامه دو ویژگی دارد: اول، همه جنبه های مختلف همکاری بین دو کشور را شامل می شود و دوم، دوره همکاری است که یک نقشه راه برای یک ربع قرن است. ایران و چین دو تمدن آسیای باستان هستند که هزاران سال به هم پیوسته اند. هدف این طرح تعمیق و تقویت این روابط دو جانبه است و علیه هیچ کشور ثالثی نیست.
 
سفیر ایران در پاسخ به این سوال که  اهمیت همکاری ایران و چین را در این جهان که به طور فزاینده ای قطبی شده چگونه ارزیابی می کنید؟ انتظار دارید چین در توافق هسته ای ایران چه نقشی داشته باشد؟ اظهار داشت: سیستم تصمیم گیری ایران بر اساس منافع ملی آن کشور است و تحت تأثیر فشارهای غرب قرار نمی گیرد. چین اکنون یکی از بازیگران اصلی جهان است و مقامات ما برای افزایش مشارکت استراتژیک جامع با چین اتفاق نظر دارند. ایران از موقعیت جغرافیایی برجسته ای در غرب آسیا برخوردار است که می تواند چین را به اروپا متصل کند.
 
وی افزود: چین نقش سازنده ای در مساله هسته ای ایران داشته است. دو کشور در مورد این موضوع دیدگاه های نزدیک دارند. چین، آمریکا را به دلیل نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) (معروف به توافق هسته ای ایران) مورد انتقاد قرار داده است. ما از اعضای برجام و جامعه جهانی انتظار داریم تعهدات خود را بر اساس مصوبات انجام دهند.
 
انتهای پیام
 
منبع: ایرنا
https://www.dana.ir/1725095
ارسال نظر
نظرات