شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 08:40 منتشر شده در مورخ: 1400/01/29 شناسه خبر: 1725545

«کردستان» غنی از ثروت، محروم از توسعه/ «پشتیبانی و مانع زدایی از تولید» فرمان عملیات برای مسئولان است

«کردستان»  غنی از ثروت، محروم از توسعه/ «پشتیبانی و مانع زدایی از تولید» فرمان عملیات برای مسئولان است
وسعت و استعدادهای سرزمینی غرب کشور، برای کشاورزی مناسب است و این بخش با اتکا به توانمندی های خود توان رفع مشکلات اشتغال و توسعه پایدار استان را دارد بطوریکه هم اکنون زندگی حدود ۱۶۰ هزار بهره بردار با جمعیت تحت پوشش حدود ۶۰۰ هزار نفری به این بخش وابسته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از  کُردتودی، استان کردستان با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری دارای ثروت های طبیعی خدادادی است که متاسفانه به طور خاص از آنها بهره گیری نشده است و همچنان این استان محروم از توسعه یافتگی است.

هر چند بعد از انقلاب کارهای اساسی در این خصوص انجام شد و نسبت به قبل ساماندهی بهتری در این زمینه انجام شد اما همچنان این استان در بسیاری از زمینه ها محروم مانده است به طوریکه دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر اخیر خود به کردستان اعلام کرد؛ سفر به کردستان که یکی از مناطق پرظرفیت و متاسفانه مناطق محروم کشور نسبت به شاخص های توسعه ای به شمار می آید براساس برنامه های نظارت میدانی در پروژه ها به ویژه نظارت بر پروژه های نیمه تمام پس از پایان بررسی لایحه بودجه که کار فشرده ای بود، صورت گرفت.

وی گفت: استان کردستان ظرفیت خوبی در حوزه صنایع به ویژه صنایع تبدیلی دارد و همین ظرفیت در حوزه کشاورزی نیز وجود دارد.

کشاورزی کردستان در مسیر توسعه پایدار

وسعت و استعدادهای سرزمینی کردستان، برای کشاورزی مناسب است و این بخش با اتکا به توانمندی های خود توان رفع مشکلات اشتغال و توسعه پایدار استان را دارد بطوریکه هم اکنون زندگی حدود ۱۶۰ هزار بهره بردار با جمعیت تحت پوشش حدود ۶۰۰ هزار نفری به این بخش وابسته است.
هر چند به گفته ی رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان  امسال نیز پیش بینی می‌شود میزان تولیدات بخش کشاورزی استان در سال زراعی جاری به سه میلیون و ۱۱۲ هزار تُن برسد.

سپری کشاورزی اظهار داشت: این میزان محصول در بخش های مختلف زیر بخش کشاورزی شامل ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تُن محصول زراعی، ۴۰۰ هزار تُن محصول باغی،   ۴۰۱ هزار تُن محصول دامی و  ۱۰ هزار تُن محصول شیلاتی است.

وی با بیان اینکه کردستان ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصول را دارد، افزود: هم اکنون توسعه بخش های مختلف برای تحقق این میزان تولید آغاز شده که تخصیص آب مورد نیاز ۹۶ هزار هکتار اراضی دیم برای تبدیل به آبی از جمله این اقدامات بوده که سال گذشته به نتیجه رسیده است.

اما  با این وجود همچنان شاهد هستیم که بسیاری از کشاورزان از عدم حمایت مسئولین از کشاورزان گلایه دارند و از نرخ گذاری قیمت محصولات کشاورزی ناراضی هستند.

با توجه به اینکه جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود سه میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است  لذا لازم است که اساسی به این موضوع پرداخته شود.

صنعت کردستان و سرمایه گذاری در استان

چندین سال به ‌دلیل جنگ و ناامنی‌های منطقه‌ای هیچ سرمایه‌گذاری چه داخل استان و چه خارج استان حاضر به سرمایه‌گذاری در بخش صنعت کردستان و حتی کرمانشاه نبود. این در حالی بود که همان زمان استان‌های امن کشور از تسهیلات کم‌بهره 3 درصدی و دلار دولتی استفاده می‌کردند و بخش صنعت خود را رونق می‌بخشیدند اما متاسفانه شاهد فرار سرمایه گذارانی در استان هستیم که به دلیل بروکراسی های طولانی اداری فرار را بر قرار ترجیح می دهند به طوریکه بهزاد رحیمی نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت:  فعالان اقتصادی بخش خصوصی در این شرایط سخت اقتصادی سرمایه گذاری کردند و کمر به تولید و رونق صنعتی بستند لذا حمایت از آنها در راستای حفظ تولید و اشتغال امری ضروری است.

رحیمی یادآور شد: برخی از سرمایه گذاران استان از پرداخت تسهیلات و روند بروکراسی در استان های دیگر کشور به نسبت کردستان رضایت بیشتری دارند به همین دلیل سرمایه خود را به خارج از استان انتقال دادند.

وی بر جلوگیری از فرار سرمایه گذاران از استان تاکید کرد و گفت: با همکاری بیشتر مدیران میانی و کارشناسان در دستگاه های اجرایی و همچنین بانک های استان می توان از فرار سرمایه گذاران جلوگیری کرد.

برگشت واحدهای تولیدی راکد و نقش آن در اشتغالزایی

در سال گذشته ۳۰ واحد تولیدی استان کردستان با وجود تمام مشکلات اقتصادی و تنگناها از طریق کارگروه تسهیل به چرخه تولید بازگشتند  و چندی پیش بود که رئیس شورای بانک‌های استان کردستان تصریح کرد: واگذاری مجدد واحدهای تولیدی تملیک شده یکی از مواردی است که امسال می‌تواند بسیار قوی مطرح و پیش برود و تا الان  راه‌اندازی مجدد واحدهای راکد تولیدی کردستان در دستور کار قرار گرفته است.

به راستی حمایت از واحدهای تولیدی می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصادی استان و ایجاد اشتغال ایجاد کند لذا هم‌افزایی ظرفیت تمام بخش‌ها برای تعمیق تولید داخل امری ضروری است.

توسعه صنایع کوچک ومتوسط آن هم باتوجه به مزایای بسیار زیادی که دارند،می‌توانند رمزتوسعه اقتصادی استان کردستان در دهه اینده باشدچراکه صنایع کوچک و متوسط، محرک اصلی اشتغال و رشد اقتصادی هستند وبا راه‌اندازی و تقویت هر واحد تولیدی کوچک یا متوسط می‌توان با کوچکترین ایده‌ای، به دنبال کارآفرینی بود.

معادن غنی و دست خالی مردم

یکی از ظرفیت‎های مهم استان کردستان معادن غنی آن است که متأسفانه از یک درد مزمن تاریخی به نام ایجاد نشدن صنایع پایین‌دستی فراوری و خام‌فروشی رنج می‌برد و مردم استان و حتی کشور، عایدی قابل توجهی از این معادن مهم نصیبشان نمی‎شود. به نظر می‎رسد به صورت فوری وقت آن رسیده سیاست‎های معدنی در استان بازنگری شود

در چند سال گذشته به دلیل وضع تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور فروش مواد معدنی با مشکل روبه‌رو بوده و همین امر باعث ضربه زدن به اقتصاد کشور شده است.

با گفتن و نوشتن تمام این مطالب؛ مقام معظم رهبری با هوشیاری و ذکاوت تمام امسال را در مسیر تقویت تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نامگذاری کرده تا همه مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی تلاش جهادی را در حل موانع و مشکلات پیش روی تولید آغاز کنند  و امیدواریم به دور از شعارزدگی پیام نوروزی مقام معظم رهبری براساس آینده‌نگری مسئولان و دوراندیشی آنها مورد توجه قرار گیرد تا بسترهای تولید تقویت و از طرفی صادرات نیز رونقی مضاعف پیدا کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1725545
ارسال نظر
نظرات