شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 11:48 منتشر شده در مورخ: 1400/01/29 شناسه خبر: 1725654
می‌آیند، برداشت می‌کنند، می‌روند؛

برداشت از بزرگ‌ترین معادن گلستان و واریز پول به جیب دیگران!/ غفلت از قانون توسط استاندار گلستان

برداشت از بزرگ‌ترین معادن گلستان و واریز پول به جیب دیگران!/ غفلت از قانون توسط استاندار گلستان
معادن "تخت" و "رضی" که برداشت آن‌ها بر عهده شرکت البرز شرقی و معادن ملچ آرام و زمستان یورت که بهره‌برداری از آن‌ها بر عهده شرکت شمال شرق شاهرود است هیچ کدام از آن ها دفاتر مرکزی خود را در استان قرار نداده‌اند تا پرداخت مالیات آن‌ها در استان سمنان باشد!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از گلستان ما، گلستان با توجه به تمام ارزیابی هایی که در کشور دارد در زمره استان های محروم و نیازمند توسعه است که جبران این محرومیت از نگاه دولت های مختلف متفاوت است.

صنعتی نبودن و عدم وجود صنایع تبدیلی در استان با وجود حضور بسترهای مناسب در این زمینه ها از مهم ترین چالش های استان است که ما را درگیر مشکلات دیگری نظیر عدم ایجاد اشتغال پایدار متناسب با جمعیت و نبود اسپانسرهای ورزشی برای حمایت از استعدادهای استان کرده است.

با وجود همه چالش ها گلستان استانی نبوده که از نظر ذخایر معدنی جزء استان های فقیر باشد، شاید تعداد کارخانه ها و صنایع تبدیلی بزرگ در استان از تعداد انگشت های دست کمتر باشد اما نعمت های الهی بسیاری در استان وجود دارد که با بهره گیری از آن ها می توان حال و روز بهتری را برای گلستان رقم زد.

گلستان مانند استان‌هایی نظیر اصفهان، کرمان، خراسان رضوی و اراک دارای معادن بزرگ و پر سود نیست اما معادن زغال سنگ و ید که در استان وجود دارند می توانند حال و روز جوانان استان را بهتر کنند.

برنامه ششم توسعه مهم‌ترین سند بالا دستی است که همه دولت ها سعی داشته اند با به اجرا رساندن حداکثری این سند به مجموعه افتخارات خود بیفزایند چرا که میزان توانمندی دولت ها مطابق با اجرای دقیق و صحیح این سند بررسی می شود.

اما مشکل برخی معادن گلستان کجاست؟ مشکل دقیقا غفلت از ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه است، شورای معادن استان را که ریاست آن بر عهده استاندار است موظف می کند تا شرکت های بهره بردار را موظف کنند دفاتر مرکزی شرکت را در استان محل بهره برداری ایجاد کنند تا حوزه مالیاتی آن ها در گلستان باشد.

ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه جز ۴ که به صراحت می گوید:«حساب‌های بانکی و گردش مالی خرید و فروش معادن با رعایت ضوابط قانونی، باید در استانهای محل ذخایر معدنی انجام پذیرد و دفاتر مالی و قانونی مربوطه در استانهای مذکور مستقر میشود و حوزه مالیاتی آنها در همان استانها تعیین می‌شود و شورای معادن استان موظف است بر اجرای این جزء نظارت کند.»

توضیح دادن بیشتر این نص صریح قانونی اتلاف وقت را به همراه دارد چرا که به صورت صریح مشخص شده چه عملی باید صورت پذیرد و چه کسی مسوول نظارت بر اجرای صحیح قانون است.

معادن زغال سنگ در استان گلستان از جمله مهم ترین معادنی هستند که می توانند آورده مالی بسیاری را برای استان و منطقه داشته باشند که معادن تخت، رضی، ملچ آرام و زمستان یورت از معادنی هستند در طول سال می توانند هر کدام به تنهایی آورده مالی چندین میلیاردی را برای استان داشته باشند.

معادن تخت و رضی که برداشت آن ها بر عهده شرکت البرز شرقی و معادن ملچ آرام و زمستان یورت که بهره برداری از آن ها بر عهده شرکت شمال شرق شاهرود است هیچ کدام از آن ها دفاتر مرکزی خود را در استان قرار نداده اند تا پرداخت مالیات آن ها در استان سمنان باشد!

این یعنی همان به خواب زمستانی فرو رفتن شورای معادن استان که شرکت دیگری از استان دیگری منابع استان گلستان را برداشت می کند و زمان آورده مالی که می تواند به توسعه استان کمک کند پول آن را به جیب استان دیگری می پردازد.

به اذعان کارشناسان معادن و اقتصادی استان بارها سعی برای اجرای صحیح این قانون شده اما به جهت اینکه پیگیری های لازم صورت نپذیرفته این اتفاق صورت نگرفته که اگر دفاتر مرکزی آن ها در گلستان ایجاد شود می تواند آورده مالیاتی بسیار مناسبی را برای شرق گلستان داشته باشد.

به اذعان یکی از نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی نیز این قانون می تواند آورده مالی بسیار زیادی داشته باشد که نمایندگان نیز در جلسه با وزیر صمت و رییس مجلس آن را مورد بررسی قرار داده اند.

مواد قانونی دیگری نیز در خصوص معادن استان وجود دارد که رعایت نمی شوند و باید به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار بگیرند اما فعلا از استاندار گلستان و شورای معادن این انتظار می رود تا همین یک قانون را به مرحله اجرا برسانند تا مواد دیگر در وقت و زمان مناسب خود مورد بررسی قرار بگیرند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1725654
ارسال نظر
نظرات