شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:20 منتشر شده در مورخ: 1400/01/29 شناسه خبر: 1725660
شاهراه اقتصادی ایران؛

وقتی استان البرز قطب صنعت قطعه‌سازی خودرو در کشور شد/ خودکفایی و ارزآوری ۳۴۱ میلیون یورویی با عزم جدی قطعه‌سازان

وقتی استان البرز قطب صنعت قطعه‌سازی خودرو در کشور شد/ خودکفایی و ارزآوری ۳۴۱ میلیون یورویی با عزم جدی قطعه‌سازان
البرز در میان ۳۱ استان فعال در زمینه ساخت قطعات خودرو جزء استان‌ های برترکشور است و به عبارتی قطب صنعت قطعه سازی کشور نام دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از تیتریک، مردادماه سال ۹۶ بود که دو وزارت‌خانه علوم و ارتباطات استان البرز را به واسطه ظرفیت های ظرفیت‌ های موجود در بخش داروسازی، کشاورزی، صنعت، علم و فناوری در معدن به عنوان قطب علم و فناوری کشور معرفی کردند.

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی ۱۴۰۰ به رسم سال های گذشته سال جدید را سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نامگذاری کردند و خطاب به مسئولان کشور فرمودند؛ «چه دولت کنونی و چه دولت آینده، باید با حمایتهای همه‌ جانبه‌ قانونی، دولتی و حکومتی از تولید و رفع موانع آن، همت کنند که امسال جهش تولید به معنی واقعی تحقق یابد.».
 
به همین دلیل و با توجه به سفارش رهبر معظم انقلاب بر آن شدیم تا در قالب سلسله گزارشاتی، ظرفیت های تولیدی البرز را که در کشور به عنوان شاهراه اقتصادی شناخته می شود مورد بررسی قرار دهیم.
 
 
بر اساس اعلام فرامرز طیبی، عضو کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی استان البرز بیش از ۲۰۰ شرکت قطعه ساز خودرو در البرز فعالیت می‌کنند که از این تعداد قطعه ساز به طور تقربی بالغ بر ۱۵ درصد نیاز گروه‌ های خودروسازی کشور را تامین می‌کنند.
 
به گفته وی البرز در میان ۳۱ استان فعال در زمینه ساخت قطعات خودرو جزء استان‌های برترکشور است، به عبارتی البرز قطب صنعت قطعه سازی کشور نام دارد و  مقرر شده که خودروی تارا در تابستان ۱۴۰۰ به بازار عرضه شود، این خودرو طی یک طرح ۱۴ ماهه به تولید رسیده است و در ساخت آن ۹۲ درصد قطعات با تکیه بر توان و تولید داخلی بوده است.
 
بر اساس اظهارات مسئولین، علت اصلی ایجاد واحدهای تولیدی قطعه ساز خودرو برآورده کردن نیاز ۲ تولیدکننده بزرگ خودرو کشور است و بیش از ۵ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در صنعت قطعه سازی استان البرز مشغول به کار هستند.
 
 
به گفته فرامرز طیبی صنعت خودروسازی یک صنعت استراتژیک و راهگشای توسعه کشور است، این صنعت را باید حفظ کرد و به آن بها داد؛ چرا که علیرغم وجود تحریم ‌های اقتصادی حاکم بر کشور بالغ بر۷۰۰هزار نفر به طور مستقیم از این صنعت بهره مند می شوند.
 
فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو می گوید؛ از ۸۳۹ مجموعه قطعه‌ سازی در کشور ۱۲۷ قطعه آن در استان البرز تولید می ‌شود. همچنین از مجموع ۱۳۹ قطعه ‌سازی که در شبکه تأمین هستند ۱۸ مورد آن در استان البرز هستند و در مجموع ۵۷ قطعه ‌سازی در استان البرز مستقر است.
 
اسفند ماه سال ۹۹ چندین خط تولید قطعات خودروی تارا در شهرک های صنعتی نظرآباد و سیمین دشت با سرمایه گذاری ۶ کارخانه تولید قطعات خودرو با حضور مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به بهره برداری رسید و تولید برخی قطعات خودرو درکشور که پیش از این وارد می شد علاوه بر خودکفایی و اشتغال‌ ارز آوری ۳۴۱ میلیون یورویی دارد.  
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1725660
ارسال نظر
نظرات