شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 12:16 منتشر شده در مورخ: 1400/01/29 شناسه خبر: 1725692
یک بانکدار نشای برنج در مازندران:

نظارت مناسبی بر بازار خدمات کشاورزی نیست/ دستمزد ۲۲ هزار تومانی نشای هر سینی بذر برنج

نظارت مناسبی بر بازار خدمات کشاورزی نیست/ دستمزد ۲۲ هزار تومانی نشای هر سینی بذر برنج
علی توکلی می‌گوید: نظارتی بر بازار مایحتاج کشاورزان نیست و هر ساله قیمت‌ها به طرز وحشتناکی افزایش می‌یابد؛ متاسفانه نرخ جامعی برای خیلی از خدمات و دستمزدهای این بخش وجود ندارد و کشاورز بسته به زمان محدود خود در فصل نشا مجبور به تن دادن قیمت‌ها می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی توکلی یکی از بانکداران نشا در سیمرغ در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ در خصوص آخرین قیمت دستمزد دستگاه‌های نشاکار برنج اظهار کرد: قیمت‌ها به نسبت سال قبل، افزایش چندانی نداشته است.

وی افزود: نرخ‌ها خیلی با آن چیزی که ما در ذهن خود تصور می‌کردیم فاصله دارد و به زبان خودمانی خیلی دست پایین تعیین شده است.

این بانکدار نشا در مازندران، خاطرنشان کرد: سال گذشته صفر تا صد پرورش بذر هر سینی 18 هزار تومان بود و امسال تنها با 4 هزار تومان افزایش به 22 هزار و 500 تومان رسید.

توکلی ادامه داد: در واقع کشاورز بذر را به بانکدار نشا می‌دهد و ما باید آن را پرورش دهیم، بزرگ شود و سپس آن را به زمین‌های شالیزاری ببریم و آن را نشا کنیم و در نهایت به ازای هر سینی، 22 هزار و 500 تومان دریافت کنیم.

وی بیان کرد: نرخ دستمزد باید با توجه به تورم امسال، خیلی بیشتر از این تعیین می‌شد ولی متاسفانه این امر محقق نشد.

این بانکدار نشا در مازندران، عنوان کرد: اگر کشاورز، بذری به ما ندهد و بذر هم از ما باشد، هر جعبه بذر 5 هزار تومان است که به نرخ 22 هزار و 500 تومانی اضافه می‌شود.

توکلی در خصوص قیمت امسال سینی نشا در بازار گفت: قیمت سینی بستگی به جنس سینی دارد؛ قیمت سینی مواد نو در بازار تا 14 هزار تومان هم می‌رسد اما سینی مواد کهنه در بازار از 9 الی 11 هزار تومان وجود دارد.

وی متذکر شد: قیمت کود و سم نسبت به سال گذشته چندین برابر افزایش داشته است و برای نمونه کود سفیدی که سال قبل کیسه‌ای 80 هزار تومان می‌خریدیم امسال به بیش از 200 هزار تومان رسیده است و یا سولفات آلومینیوم 120 هزار تومانی سال قبل امسال به بیش از 500 هزار تومان رسیده است.

این بانکدار نشا در مازندران، یادآور کرد: نظارتی بر بازار مایحتاج کشاورزان نیست و هر ساله قیمت‌ها به طرز وحشتناکی افزایش می‌یابد؛ متاسفانه نرخ جامعی برای خیلی از خدمات و دستمزدهای این بخش وجود ندارد و کشاورز بسته به زمان محدود خود در فصل نشا مجبور به تن دادن قیمت‌ها می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1725692
ارسال نظر
نظرات