شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:16 منتشر شده در مورخ: 1400/01/30 شناسه خبر: 1725907
جنگ با سلامتی به جای مبارزه با کرونا؛

فعالیت زیرپوستی آرایشگاه‌های زنانه با دور زدن قانون/ نظارت همچنان حلقه مفقوده اجرای دستورالعمل‌ها است

فعالیت زیرپوستی آرایشگاه‌های زنانه با دور زدن قانون/ نظارت همچنان حلقه مفقوده اجرای دستورالعمل‌ها است
علی رغم اینکه بارها مسئولان از نظارت‌های بیشتر برای رعایت این محدودیت‌ها و پروتکل‌ها سخن گفته‌اند اما به نظر می‌رسد نظارت همچنان حلقه مفقوده برای اجرای دستورالعمل‌ها یا اعمال محدودیت‌هاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، بیشتر از یک هفته از اعمال این محدودیت‌ها که هدف اصلی آن کاهش شیوع کروناست، می‌گذرد اما برخی از شهروندان و واحدهای صنفی به هر طریقی به دنبال دور زدن این محدودیت‌ها هستند. اقدامی که نتیجه آن جز به خطر افتادن جان خود و دیگران و پشیمانی نخواهد بود

نزدیک به ده روز است که ستاد ملی کرونا  محدودیت‌های جدید برای کنترل شیوع ویروس کرونا در شهرهای که در وضعیت قرمز به سر می برند  اعمال  کرده است، اما به نظر می‌رسد عزم جدی برای اجرای آن‌ها وجود ندارد، چراکه مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که این مصوبات در موارد زیادی رعایت نمی‌شود و شاید اجرای آن‌ها نیازمند ضمانت اجرایی قوی‌تری باشد.

طبق برسی های میدانی خبرنگار ما از سطح شهر برخی از واحدهای صنفی که طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، نباید در این مدت فعالیت کنند، کرکره‌ مغازه خود را پایین کشیده اند اما مانند قبل  و چه بسا بیشتر مشتریان خود را دارند که آرایشگاه های زنانه یکی از این واحد ها صنفی است که این روزها با مشتریان خود از طریق تماس تلفنی و با همالهنگی کامل و بطور پنهانی در حال فعالیت هستند.

این در حالی است که این روزها شیوع این بیماری بی پروا در همه جا پرسه میزند و به گفته  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان وضعیت از لحاظ شیوع کرونا  در این استان بحرانی است تا جایی که ظرفیت بیمارستان‌ها نیز  تکمیل شد.

برخی آرایشگاه‌های زنانه نشان می‌دهد که همچنان خبری از جدی  بودن محدودیت‌ها در  این  استان نیست. به طوری که از بین  پنچ آرایشگاه که با آن‌ها تماس گرفتیم  سه مورد از آنان به مشتریان به طور پنهانی  اعلام کردند که به محض رسیدن به جلوی آرایشگاه تماس بگیرند تا درابه مغازه را تا نیمه برایشان باز کنند.

آرایشگاه‌های استان به واسطه شیوع کرونا آسیب دیدند

به گفته رییس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه کردستان، ۹۷۷ واحد آرایشگاه در استان دارای پروانه کسب هستند و صدور پروانه حدود ۳۰ واحد هم در دست اقدام است.

پوران قادری با اشاره به اینکه آرایشگاه‌های استان به واسطه شیوع کرونا آسیب دیدند، افزود: پایان سال یکی از ایام پررونق کار آرایشگری است که به واسطه شیوع کرونا این فرصت از آرایشگران گرفته شد.

رییس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه کردستان با اعلام اینکه تاکنون هیچگونه حمایتی از آرایشگران نشده است، گفت: فشار اقتصادی وارد شده بر آرایشگران باعث شده تعدادی از آنها اقدام به باطل کردن پروانه کسب خود و فروش تجهیزات و وسایل موجود در واحدشان کنند.

قادری یادآور شد: اکثر واحدهای آرایشگاهی استان استیجاری است و تاکنون حتی یک صاحب ملک در این حوزه اقدام به بخشش مبلغ اجاره نکرده است.

وی با اشاره به اینکه قشر آرایشگر همیشه در جامعه نادیده گرفته شده‌اند، اظهار داشت: علیرغم نقش تاثیرگذاری که این قشر دارند ولی همواره مورد کم توجهی و عدم حمایت‌های دولتی قرار گرفتند.

 رییس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه کردستان با بیان اینکه آرایشگران به مرور دچار مشکلات جسمی زیادی می‌شوند، افزود: این روزها علاوه بر این ناراحتی‌های جسمی با سختی‌های اقتصادی نیز مواجه شدند و کسی هم به فکر آنها نیست.

خطر کرونا در آرایشگاه‌ها را دست کم نگیریم

ابراهیم درویشی کارشناس بهداشت محیط در استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت:  آرایشگاه یکی از مکان‌های حساس است که عدم رعایت نکات بهداشتی در آن ممکن است به تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ منجر شود.

وی به نکات مهمی که آرایشگران باید رعایت کنند، اشاره کرد و گفت:  آرایشگران با توجه به اینکه در ارتباط بیشتری با افراد مختلف هستند و آگاهی از سلامت آنها ندارد، باید بیشتر از سایرین نکات بهداشتی را رعایت کند.

وی با عنوان این مطلب که مردم باید بدانند منطقی‌ترین و درست ترین اقدام در شرایط فعلی به تعویق انداختن دریافت خدمات آرایشی و زیبایی در سالن‌ها تا ریشه‌کنی کامل کرونا است، افزود: اگر به هر دلیلی بعد از برطرف شدن محدودیت های کرونایی به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنید حتماً نکات بهداشتی را برای کاهش انتقال ویروس کرونا رعایت کنید.

درویشی اضافه کرد: استفاده از تجهیزات آرایشگاهی یکبار مصرف از جمله مواردی است که باید رعایت شود. پرهیز از دست دادن و رعایت بهداشت فردی را به مشتریان یادآوری کنید.

این کارشناس بهداشت، خطاب به آرایشگران گفت: از مراجعه‌کنندگان خود بخواهید لوازم شخصی اصلاح و آرایش را همیشه همراه خود بیاورند. از ضد عفونی کردن محیط و صندلی و تجهیزات سالن بعد از خروج مشتری‌ها مطمئن شوید.

 آرایشگاه های مردانه و زنانه یکی از مراکز بسیار حساس در امر انتقال ویروس کرونا بوده بنحوی که اگر متصدیان این واحدها نسبت به انجام امورات بهداشتی محوله اقدام نکنند، موجبات شیوع بیشتر ویروس کرونا را در بر خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1725907
ارسال نظر
نظرات