شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:44 منتشر شده در مورخ: 1400/01/30 شناسه خبر: 1726103
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری البرز:

اقتصاد البرز روی کاکل ۵ هزار هنرمند صنایع دستی می‌چرخد/ ۶۸ اثر هنری ایران کوچک نشان ملی مرغوبیت کالا دارند

اقتصاد البرز روی کاکل ۵ هزار هنرمند صنایع دستی می‌چرخد/ ۶۸ اثر هنری ایران کوچک نشان ملی مرغوبیت کالا دارند
فریدون محمدی گفت: ۲۹۵ رشته مصوب صنایع دستی در کل کشور داریم که از این تعداد ۷۳ رشته در استان البرز وجود دارد و ۶۸ اثر در استان البرز دارای نشان ملی مرغوبیت کالا هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: استان البرز و شهر کرج محل سکونت اقوام مختلف است آنچه در استان های مختلف کشور تولید می شود اقوام با مهاجرت به البرز به ویژه شهر کرج همان را تولید می کنند.

فریدون محمدی ادامه داد: تعداد هنرمندان دارای مجوز صنایع دستی از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و میراث فرهنگی استان البرز ۵۲۸۵ نفر هستند که در این استان در رشته های مختلف به تولید صنایع دستی می پردازند.
 
وی افزود: ۲۹۵ رشته مصوب صنایع دستی در کل کشور داریم که از این تعداد ۷۳ رشته در استان البرز وجود دارد و ۶۸ اثر در استان البرز دارای نشان ملی مرغوبیت کالا هستند و ۴ اثر نیز دارای مهر اصالت می باشند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تصریح کرد: گلیم و صنایع چوبی هنرهای بومی است که پیشینه قدیمی تری در استان البرز دارد.
 
محمدی گفت: در خصوص اینکه صنایع دستی تا چه حد در استان نقش داشته است باید بگویم که در سال ۱۳۹۹ که کرونا بوده است و پروازی در بحث صادرات ما وجود نداشته است صادرات چمدانی در این سال ۷۲۹۰۰ دلار بوده است که بیشتر آن به دلیل این است که پرواز ها کنسل شده و بلیطی نبوده است و بحث صادرات نسبت به سال های قبل و با توجه به شیوع کرونا کمتر بوده است.
 
وی ادامه داد: در بحث فروش داخلی در استان فروشگاه های دارای نشان ۶ فروشگاه هستند که فعالیت قانونی و رسمی دارند و کارگاه هایی هم داریم که خود به صورت تولیدی و انفرادی و بعضی از هنرمندان با داشتن کارت شناسایی در سطح استان مشغول کار هستند.
 
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان افزود: تعداد ۵۲۸۵ نفر هنرمند صنایع دستی در اقتصاد استان نقش دارند ولی آمار مالی آن ها با خودشان است.
 
محمدی گفت: بازارچه صنایع دستی در مشکین دشت که ۳۶ غرفه در آنجا دایر است که همه زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی فعالیت می کنند، اداره ی کل حدود ۴ سال است که آن مکان را از شهرداری مشکین دشت اجاره کرده است که در آن فعالیت کنند.
 
وی در خاتمه  با اعلام فرا‌خو‌ان ششمین دوره مهر اصالت ملی گفت: هنر‌مند‌ان حوزه صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی استان می‌توانند آثار خود را با رعایت شرایط و ‌ضوابط مندرج در مفاد فرا‌خو‌ان تا پایان تیرماه به دبیرخانه مرکز‌ی ارسال کنند و برای نشان ملی گرفتن صنایع دستی خود با یکدیگر رقابت کنند.
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1726103
ارسال نظر
نظرات