شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:50 منتشر شده در مورخ: 1400/01/31 شناسه خبر: 1726417
مدیر تجاری سازی جهاد دانشگاهی البرز مطرح کرد:

اشتغال پایدار و توسعه اقتصاد شهری؛ ۲ هدف استارتاپ ها

اشتغال پایدار و توسعه اقتصاد شهری؛ ۲ هدف استارتاپ ها
ابوالقاسم قاسم پور گفت: هدف کلی از ایجاد این مجموعه ایجاد اشتغال پایدار و تاب آور در سطح شهر کرج و استان البرز و توسعه اقتصاد شهری از طریق استارتاپ هاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدیر تجاری سازی جهاد دانشگاهی استان البرز در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: وقتی که خانه استارتاپ در شهرداری شکل گرفت ایده ای بود که برای اولین بار در کشور اتفاق افتاد که در حوزه مدیریت شهری به موضوعات کارآفرینی استارتاپ ها با دیدگاه رشد و شکوفایی جوانان بپردازد.

"ابوالقاسم قاسم پور" ادامه داد: حدود ۶ الی ۷ سال گذشته، مرکزی تحت عنوان خانه استارتاپ شکل گرفت که در حوزه توانمندسازی جوانان برای ورود آن ها به عرصه بازار که اگر دیدگاه یا طرح نوآورانه ای داشته باشند بود. این ایده، در جایی که هنوز جامعه با استارتاپ آشنا نبود، کار فوق العاده ای بود. تعدادی از استارتاپ ها در آن پرورش پیدا کردند و توانستند ایده هایشان را تبدیل به محصول و کار تجاری کنند و نگاه موفقی هم صورت گرفت.

وی افزود: برای مثال، تعدادی از افرادی که در آن حوزه کار کردند؛ در حوزه تجاری سازی ایده ها توانستند دیدگاه خود را شکل داده و به یک شرکت یا حوزه کاری تبدیل شوند و در حال حاضر به صورت موفق کار می کنند، آن چیزی که در این حوزه اتفاق افتاد توسعه این دیدگاه است.

این مسئول تصریح کرد: فرهنگ سازی یک موضوع و شکل گیری خود استارتاپ ها به این جریان بسیار کمک کرد تا جایی که مورد استقبال شهرها و استان های دیگر هم قرار گرفت که به طبع آن بتوانند مرکزی را تخصیص دهند که در حوزه ترغیب ایده های خلاقانه و نوآورانه کمک کند.

قاسم پور گفت: عضویت در خانه استارتاپ به این شکل است که این استارتاپ گروهی تحت عنوان گروه جذب و داوری دارد که افرادی که ایده ای را داشته باشد این ایده را در فرمت استارتاپی مطرح می کنند و در آن گروه بررسی می شود و اگر این قابلیت وجود داشته باشد که ایده موردنظر تبدیل به یک کار تجاری شود بعد از بررسی گروه داوری، فرد انتخاب شده و در استارتاپ مستقر می شود.

وی ادامه داد: وقتی که این گروه ها در خانه استارتاپی مستقر شدند، در ابتدا امکانات فیزیکی را در اختیارشان قرار می دهند که به منزله یک امکانات بسیار عادی و دفتری است. بزرگترین حسن آن این است که از مشاورینی که در خود امور کارآفرینی استان هستند بهره مند شوند و اگر نیازمند باشند که ارتباطات سازمانی وجود داشته باشد زمینه اش برایشان فراهم می شود.

قاسم پور افزود: بیشترین خدمتی که در خانه استارتاپ انجام می گیرد کار اشتراکی است که در مجموعه اتفاق می افتد و در صورت نیاز منتورها و داوران در اختیارشان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: ایده پردازی بین جوانان، دانشجویان و یا حتی فارغ التحصیلان و دانش آموزان روی می دهد. در محیط شهری جایی یا کانال هایی باید باشد تا بتوانند ایده هایشان را با در کنار هم نشستن و تشکیل گروه دادن به صورت جریان سازی در حوزه اقتصادی پیاده کنند.

این کارشناس بیان کرد: اگر قرار باشد در حوزه کارآفرینی وارد شویم نیازمند فرهنگ کارآفرینی هستیم. خودِ خانه استارتاپ پذیرش دیدگاه کارآفرینی را دارد و می پذیرد که از ایده های کارآفرینی حمایت کند. این حوزه در فرهنگ سازی کارآفرینی در استان فوق العاده بوده و جریانی در استان شکل گرفته و کسانی که مراجعه کردند تا جایی که امکان داشت تا ارتباطاتی را ایجاد کند این کار را انجام داده است.

قاسم پور افزود: پذیرش و توانمندسازی در حوزه مدیریت شهری یک جریان است، من به عنوان یک کارشناس در حوزه کسب و کار و کارآفرینی این جریان سازی را فوق العاده می دانم؛ یعنی راه اندازی و تفکر کارآفرینانه در استان ایجاد شده است. در ارزیابی اقتصادی واقعاً کار آسانی نیست و به لحاظ سنجش بار اقتصادی آن کار ساده نبوده است.

این کارشناس تاکید کرد: هدف کلی از ایجاد این مجموعه ایجاد اشتغال پایدار و تاب آور در سطح شهر کرج و استان البرز و توسعه اقتصاد شهری از طریق استارتاپ هاست.

وی تصریح کرد: در این خانه ایده هایی وجود داشت که به کارآفرینی منجر شدند، سرمایه گذاری استارتاپی و کارآفرینی مخصوصاً در ورود به دنیای کارآفرینی اکثراً به صورت ریزش است و ما نباید انتظار داشته باشیم که تمام افرادی که وارد آن شدند به صورت موفق از آن خارج شوند ولی تعدادی از این گروه ها به موفقیت رسیده اند.

عضو انجمن خانه استارتاپی استان گفت: افراد وقتی به این فضای کار اشتراکی وارد می شوند و به صورت دوره کارورزی و کارآموزی با هم نشست دارند و کار مشارکتی را یاد می گیرند، نوشتن طرح و ارتباطات را یاد می گیرند، اگر فرد در این کار موفق نشود زمینه توانمندی را آموخته تا بتواند به کارهای دیگر وارد شده و در آن به موفقیت برسد.

قاسم پور به نقاط قوت خانه استارتاپ استان اشاره کرد و گفت: یک فضای کاری با بیش از ۱۵ ساعت، ساعت کاری ایجاد شده، به لحاظ جغرافیایی این خانه در مرکز شهر قرار گرفته که عالی است، داشتن امکانات حداقلی کار اشتراکی، از طرفی هم تعداد افرادی که در آن قرار دارند با ارتباطاتی که خود مجموعه با مرکز رشد و خانه های علم و فناوری دارد و یا رویدادهایی که در سطح استان و کشور برگزار می شود، ارتباط با این رویدادها، ارتباط با شخصیت های کارآفرینی و ارتباط گیری منتور و مشاور بسیار مهم است.

وی در ادامه با اشاره به نقاط ضعف خانه استارتاپی خاطرنشان کرد: انتظاراتی که در حوزه منابع مالی، نیازمندی ها و ضرورت های آن را نتوانسته به صورت ایده آل برای افراد شرکت کننده در استارتاپ ها برآورده کند و نقطه ضعف دیگر این است که خواسته هایی که افراد ایده پرداز و نوآور دارند به لحاظ ساختار دانشمندی تنها مرتبط با خانه استارتاپ نبوده و همه مراکز رشد و خانه های کارآفرینی این مشکل را دارند که باید بیشتر دقت شود.

قاسم پور در خاتمه گفت: ارتباط بین صنعت و دانشگاه ایده بسیار خوبی است و خود این ایده نظری کلان است و طبیعی است که هر کسی در این شهر ایده ای را داشته باشد و ایده اش را در مرکز مدیریت و داوری بپذیرند حمایت خواهند شد، ایده ها باید قوی و قابل پیاده سازی باشد و از طرفی بازگشت سرمایه گذاری داشته باشند. بنده، خانه استارتاپ را به عنوان جایگاه و یک ایده اولیه مدیریت شهری بسیار می پسندم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1726417
ارسال نظر
نظرات