شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 16:05 منتشر شده در مورخ: 1400/01/31 شناسه خبر: 1726498

۱۵ نقطه شهر اراک به به پروژه آبرسانی سد کمال صالح متصل شدند

۱۵ نقطه شهر اراک به به پروژه آبرسانی سد کمال صالح متصل شدند
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب از اتصال ۱۵ نقطه دیگر شهر اراک به پروژه آبرسانی سد کمال صالح خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  دیار آفتاب؛ محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در کانال تلگرامی خود از اتصال ۱۵ نقطه دیگر شهر اراک به پروژه آبرسانی سد کمال صالح خبر داد.

بر این اساس همشهریان در شهرک های پردیس، آزادگان، حمید، قائم، بعثت، الغدیر، جانبازان، جوادیه، هجرت، الهیه، مشاور، فاطمیه، حافظیه، معلم، منطقه ۳۰ متری میقان و روستای گاوخانه اراک با اجرای رینگ شمالی آبرسانی از آب سد کمال صالح بهره مند شدند.

گفتنی است ۶۰ درصد از جمعیت شهری اراک از آب شرب سد کمال صالح استفاده می‌کنند که با تکمیل رینگ شمالی این میزان به بیش از ۸۰ درصد رسیده است.

رینگ جنوبی هم از میدان سردشت شروع و از پشت شهرک گردو (کوی رضوی) به ترمینال منتهی می‌شود که در صورت بهره برداری این رینگ هم بخش دیگری از شهر، از آب سد کمال صالح بهره‌مند می‌شوند.

سد کمال صالح در ۴۵ کیلومتری جنوب شازند از توابع استان مرکزی و در محل ادغام رودخانه های تیره از سرشاخه های دز و رودخانه روستای حسن آباد (یعنی رودخانه روستاهای قلعه‌نوی کریم‌بیگ، کمال صالح و روستای حسن آباد یا قرجعلی) واقع شده‌ است.

این سد در ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ به بهره برداری رسید و از طریق آن آب مورد نیاز شهرهای اراک، شازند و صنایع بزرگ منطقه تامین می شود. سد کمال صالح از سدهای بزرگ انتقالی بین حوزه‌ای کشور به شمار می‌آید که آب را از ارتفاع ۴۰۰ متری به پایین منتقل می‌کند. حجم ذخیره آب در این سد ۱۱۰ میلیون مترمکعب است و دارای هسته رسی است که عرض تاج آن ۱۲ متر و ارتفاع آن ۸۰ متر از پی است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1726498
ارسال نظر
نظرات