شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 16:11 منتشر شده در مورخ: 1400/01/31 شناسه خبر: 1726564
ایزدخواه در گفت‌وگو با دانا:

نحوه همکاری با خودروسازان خارجی باید تغییر کند/ صنعت خودرو را به متخصصان داخلی بدهیم، خارجی‌ها نمی‌توانند برایمان دهن کجی کنند

نحوه همکاری با خودروسازان خارجی باید تغییر کند/ صنعت خودرو را به متخصصان داخلی بدهیم، خارجی‌ها نمی‌توانند برایمان دهن کجی کنند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اگر کار را به دست متخصصین صنعت خودرو سازی واگذار کنیم خودشان بلد هستند به گونه ای با خودروسازان خارجی کار کنند که منافع ملی حفظ شده و خارجی ها نتوانند در هر بزنگاهی به ما دهن کجی کنند.

«روح الله ایزدخواه»، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به برخی زمزمه ها مبنی بر ورود خودروسازان خارجی به کشور برای در دست گرفتن بازار داخل گفت: خودرو یک صنعت جهانی است و هر کشوری که بخواهد وارد این صنعت شود لاجرم باید در سطح جهان تعامل داشته باشد، نمی تواند از حلقه خودروسازی جهانی دور باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه نحوه تعامل ما با شرکت های خودرو ساز تا به امروز سراسر ایراد و اشتباه بوده است افزود: سالها کشور ما انتقال خطوط را به اسم انتقال تکنولوژی انجام می داد، در واقع خط تولید وارد می کردیم و صرفا نقش اپراتور را داشتیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه شرکت های خارجی سود اصلی را در بازار داخل ایران می برند و تنها سود منتاژ دست خودروسازان ایرانی را می گیرد ادامه داد: این روش ها در دنیای امروز جوابگو نیست، با توجه به توانمندی های داخلی کشور و اینکه تمام حلقه های زنجیره صنعت خودرو را در کشور داریم، باید نحوه همکاری ما با کشورهای خارجی در تراز هم باشد و به عنوان یک خودروساز با خودروسازان خارجی تعامل کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه باید به گونه ای با خودروسازان خارجی همکاری کنیم که با یک تهدید بازار را رها نکنند و بروند، همچنان که در ارتقاع صنعت خودرو از فناوری های خارجی کمک می گیریم باید شرکت های خودروسازی خارجی در زنجیره تولید به ما متکی باشند؛ این امکان در حال حاضر در ظرفیت خودروسازی کشور وجود دارد.

ایزدخواه با اشاره به اینکه ما در کشور هم از توانمندی های تولید بالایی برخوردار هستیم و هم بازار منطقه ای قابل توجهی داریم تاکید کرد: باید نوع همکاری با شرکت های خودرو ساز خارجی تغییر کرده و از نوع همکاری صرفا وارداتی به سمت همکاری مشارکتی برویم در این صورت رابطه برد برد خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه همکاری های خارجی نباید تابع جناح بندی های سیاسی باشد گفت: بزرگترین آسیب خودروسازی در کشور دعواهای سیاسی بوده است و خودرو سازان همیشه هزینه دعواهای سیاسی را دادند.

وی با اشاره به اینکه به جای واردات صرف باید تبادل کننده صنعت خودرو باشیم عنوان کرد: باید به گونه ای با خودروسازان تعامل کنیم که شرکت های خارجی در گردنه های خاص کشور را رها نکند و برود، در جریان تحریم ها شرکت های خارجی بازار را رها کرده و رفتند باید به گونه ای باشد که در بخش هایی از زنجیره خودروسازی شرکت های خارجی به صنعت داخلی ما متکی باشند تا نتوانند به راحتی کار را رها کنند.

ایزدخواه با اشاره به اینکه با اشاره به نقش مجلس و دولت برای حمایت از مصرف کنندگان و خودروسازان داخلی عنوان کرد: مجلس باید موضوع تنظیم سیاست صنعتی خودرو به صورت تخصصی را دنبال کند اقدامی که تا به امروز صورت نگرفته و مداخله مجلس همواره یک مطالبه گری حداقلی بوده است.

وی با اشاره به اینکه باید برای صنعت خودرو ریل گذاری کنیم تصریح کرد: تا کنون یا سیاست منسجمی برای حمایت از خودروسازان نداشتیم یا سیاست پریشان و ضد و نقیض داشتیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه دولت باید مداخلات خود را در صنعت خودروسازی به سفر برساند عنوان کرد: دولت نباید دیگر هیچ نفعی در صنعت خودرو داشته باشد از این رو باید از ذی نفعی صنعت خودرو خارج شود ضمن اینکه به توسعه منطقه ای زنجیره خودرو بپردازد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه صنعت خودرو بسیار ضروری برای کشور به شمار می رود گفت: باید به سمت توانمندسازی هر چه بیشتر این صنعت در کشور حرکت کنیم تا حقوق مصرف کننده و صنعت گر رعایت شود.

ایزدخواه درباره اینکه برخی خودروسازان خارجی در قالب توافق برجام موظف بودند در برخی موارد به کشور غرامت پرداخت کنند اما نه تنها این کار را انجام نداده بلکه با خروج آمریکا از برجام بازار داخل را رها کرده و رفتند عنوان کرد: اگر کار را به دست متخصصین صنعت خودرو سازی واگذار کنیم خودشان بلد هستند به گونه ای با این خارجی ها کار کنند که منافع ملی حفظ شده و خارجی ها نتوانند در هر بزنگاهی به ما دهن کجی کنند.

وی تصریح کرد: باید کار تخصصی صنعت در دست صنعت و متخصصان این حوزه باشد زیرا متخصصان این حوزه می دانند باچه شیوه ای فناوری را از خارجی ها استخراج کنند که ما را به سمت خوداتکایی پیش برد.

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1726564
ارسال نظر
نظرات