شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:27 منتشر شده در مورخ: 1400/02/01 شناسه خبر: 1726625
مردم پای ثابت صف های کرونایی؛

شیرینی‌هایی که کام رمضان را تلخ می‌کند/ ۳۵ هزار تومان؛ نرخ مصوب فروش زولبیا و بامیه در کردستان

شیرینی‌هایی که کام رمضان را تلخ می‌کند/ ۳۵ هزار تومان؛ نرخ مصوب فروش زولبیا و بامیه در کردستان
این روزها که گرانی و وضعیت قرمز کرونایی دست به دست هم داده‌اند تا مردم و بازار، آشفته‌ترین روزها را در طول تاریخ عمرشان تجربه کنند؛ شاهد صف‌های طولانی زولبیا و بامیه در مقابل بعضی قنادی‌ها هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، بازارشان همین یک ماه رمضان داغ است ، اما خوردنشان شاید ۱۱ ماه طول سال را باید به دنبال درمانش باشی، شیرینی پر طرفداری که از دور زمانی بین مردم ایران خصوصاً کردستانی ها رواج زیادی داشته و هنوز هم به همان قوت باقی مانده است.

صفهای طولانی جلوی قنادیها همه نشان از رونق بازار این شیرینی خوشمزه دارد. اما خرید زولبیا و بامیه هم فنون خاص خودش را دارد. هنگام خرید هر ماده غذایی قاعدتا به سالم بودن آن توجه میکنید. این نوع شیرینی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

تهیه زولبیا بامیه در ماه رمضان برای بعضی‌ها تنها مزه محسوب نمی‌شود و برای برخی تنها نوستالژیک است انگار ماه رمضان که می‌شود غیر ممکن می‌شود که سر سفره زولبیا و بامیه و گوش فیل  نباشد.

نظارت بر نحوه قیمت‌ها و جلوگیری از سوء استفاده‌ها و نیز ایجاد خلل در بازار، نکته بسیار مهمی است که همواره بازار استان کردستان در مناسبت‌های مختلف با آن درگیر بوده و به عنوان یک چالش باعث شده تا بازار فارغ از همه تلاش‌های صورت گرفته توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت و نیز تعزیرات حکومتی با چالش‌هایی مواجه شود.

بی مهری مردم به زولبیا و بامیه

یکی از قنادی فروشی های شهرستان سنندج در این زمینه درباره وضعیت بازار ماه مبارک رمضان و صنف قنادان و شیرینی فروشان هم گفت: در ماه رمضان مصرف زولبیا و بامیه افزایش پیدا می کند و امسال هم شاهد فروش بیشتر این محصولات هستیم اما در مقایسه با سال های گذشته افت فروش این محصولات هم محسوس شده است و به دلیل شیوع کرونا مردم با رغبت کمتری این محصولات را خریدار می کنند.

وی گفت: صنف قنادان و شیرینی فروشان از جمله اصناف اشتغال زاست که اگر دولت حمایت نکند کسبه مجبور به تعدیل نیرو هستند.

وی اضافه کرد: متاسفانه بعضی از قنادی ها هم از قیمت های اعلام شده توسط سازمان صمت گلایه دارند چرا که به هیچ عنوان این نوع قیمت ها به دلیل گرانی زعفران و شکر اصلا مقرون به صرفه نیست.

هرگونه تخطی قیمت تعیین شده، به مثابه گرانفروشی و تخلف است  

«فرزاد سردارزاده»، رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صمت کردستان در این خصوص اظهار داشت: قیمت هر کیلو بامیه و زولبیای ممتاز در استان کردستان ۳۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است و هرگونه تخطی از این قیمت، به مثابه گرانفروشی و تخلف است  که با این افراد برخورد قانونی خواهد شد.

وی گفت: چنانچه قنادی در استان کردستان و بالاخص شهرستان سنندج با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب استان زولبا و بامیه را به فروش برساند مردم می‌توانند با با سامانه تلفن ۱۲۴، تخلفات در این زمینه را گزارش دهند تا بازرسان ما برخورد لازم را با این واحدها داشته باشند.

وی اضافه کرد: اولویت بازرسانان و ناظران سازمان در این طرح رصد و نظارت بر قیمت کالاهای اساسی و ضروری ماه مبارک رمضان از جمله خرما، بامیه و زولبیا، محصولات لبنی و گوشت و روغن است.

صف های طولانی در بعضی قنادی های استان

اگر علاقه ایرانیان به این شیرینی محبوب که تحفه‌ی هندی‌ها به ناصرالدین شاه بود، برایمان قابل درک باشد، سیاست‌های ضد و نقیض ستاد مقابله با کرونا در مواجهه با موج چهارم را نمی‌توان نادیده گرفت؛ بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا تمامی مراکز شهرستان‌های کشور در وضعیت قرمز و سیاه قرار دارند و تنها مشاغل سطح یک شامل مشاغل ضروری و حیاتی برای معاش مردم حق فعالیت در چنین شرایطی را دارند، اما کرکره‌های نیمه باز و صف‌های طویل در جای جای شهرستان‌ها نشان می‌دهد که خبری از نظارت و برخورد با متخلفان نیست.

صف‌های زولبیا و بامیه نشان می‌دهد که استعداد ما مردم هم، در صف بستن که آن را از آباء و اجدادمان که در صف نفت و کوپن پیر شدند به ارث برده‌ایم، در کمبود اقلام اساسی و حتی اقلام غیر اساسی بی‌تأثیر نیست.

حالا وقت آن رسیده است که از خودمان سوال کنیم آیا در وضعیت قرمز و سیاه کرونایی و در شرایطی که شمار فوتی‌ها و بستری‌ها روز به روز در حال افزایش است، نمی‌توان بدون صف‌های بستنی و زولبیا و بامیه قرنطینه را سر کرد؟

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1726625
ارسال نظر
نظرات