شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:06 منتشر شده در مورخ: 1400/02/01 شناسه خبر: 1726640
عضو هیئت رئیسه مجلس:

بنابر اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی مذاکرات وین باید به تصویب مجلس برسد/سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران لغو همه تحریم ها است

بنابر اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی مذاکرات وین باید به تصویب مجلس برسد/سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران لغو همه تحریم ها است
سلیمی با اشاره به اینکه بنابر اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی مذاکرات وین باید به تصویب مجلس برسد، گفت: اینکه تیم مذاکره کننده به تنهایی در وین حضور داشته باشد و این چنین تصور شود که به تنهایی می توانند هر تصمیمی بگیرند، با قانون اساسی مغایر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص مذاکرات مجدد برجام که این روزها در وین در حال انجام است، گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید تمام تحریم ها برداشته شود و راستی آزمایی آن توسط ایران صورت پذیرد. تحریم ها هم شامل تمام تحریم های ترامپ، اوباما، اولیه و ثانویه می شود. این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است.

نشست های وین دام مذاکراتی است

وی افزود: ولی چیزی که در مذاکرات توسط غربی ها مطرح شده این است که تحریم ها فقط شامل تحریم های ترامپ می شود و آن هم به سه قسمت تقسیم شود به طوری که یک مقدار برداشته شود، یه مقدار بماند و مقدار دیگری هم قابل مذاکره باشد. این اگر تله و دام مذاکراتی دشمن نیست، پس چیست!

سلیمی اضافه کرد: مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده که راستی آزمایی رفع تحریم ها بین ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد. این حرف متخصصین است و نمی شود با شعار بگویند چند ساعته راستی آزمایی را انجام می دهیم. مگر آنکه دولتمردان معجزه بلد باشند یا کرامت داشته باشند. البته کرامت این دولت را می توان در صف های مرغ، گرانی مسکن، وضعیت دلار، بیکاری و عادی انگاری وضعیت کرونا و ... مشاهده کرد.

بنابر اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی مذاکرات وین باید به تصویب مجلس برسد

سلیمی تصریح کرد: اصل ۷۷ قانون اساسی بیان می کند که تمامی تفاهمنامه ها باید مورد تصویب مجلس قرار بگیرد و فرقی در این بین وجود ندارد. اصل ۱۲۵ هم کاملا شفاف مشخص کرده که اگر دولت بخواهد قراردادی را با جایی صورت دهد، باید تصویب مجلس را بگیرد. لذا به خاطر اینکه آقای رئیس جمهور بیان کرده که حقوقدان است، ما هم با زبان حقوقی به او تذکر دادیم که بداند اگر هر مسئله ای در وین مورد موافقت قرار بگیرد، حتما باید به مجلس آمده و توسط نمایندگان به تصویب برسد وگرنه جنبه قانونی ندارد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در برجام دیدیم که همه تعهدات انجام شد، سپس التماس طرف غربی را کردند. با توجه به این، این بار باید مراقب بود تا کلاه گشاد تری سر تیم مذاکره کننده نرود.

وی افزود: اینکه تیم مذاکره کننده به تنهایی در وین حضور داشته باشد و این چنین تصور شود که به تنهایی می توانند هر تصمیمی بگیرند، با قانون اساسی مغایر است. لذا امیدواریم رئیس جمهور که خود را حقوقدان می داند، به قانون اساسی تمکین کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1726640
ارسال نظر
نظرات