شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 12:13 منتشر شده در مورخ: 1400/02/01 شناسه خبر: 1726782
مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه:

شیوع کرونا سبب شده کوچ سنتی عشایر کاهش یابد

شیوع کرونا سبب شده کوچ سنتی عشایر کاهش یابد
بهزاد محمدی گفت: شیوع کرونا سبب شده کوچ سنتی عشایر کاهش یابد و البته ما نیز توصیه می‌کنیم که عشایر به صورت ماشینی کوچ کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بهزاد محمدی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: هر ساله به دنبال گرم شدن هوا در مناطق قشلاقی کوچ بهاره عشایر آغاز می‌شود که بر اساس تقویم زمان کوچ از پانزدهم اردیبهشت ماه اعلام می شد اما با توجه به شرایط خشکسالی، کمبود علوفه در مناطق گرمسیری و گرمای شدید هوا عشایر درخواست کوچ زودهنگام داشتند.

 مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه افزود: با طرح این موضوع مقرر شد زمان کوچ عشایر از پانزدهم اردیبهشت ماه به یکم این ماه تغییر یابد و عشایر کوچ زودهنگام داشته باشند.

محمدی تصریح کرد: متاسفانه در مناطق ییلاقی هم با توجه به کاهش بارندگی‌ها مشکلاتی از جمله فقر مرتع وجود دارد همچنین خشک شدن چشمه ها هم مشکل مضاعفی شده است.

وی عنوان کرد: پیش از این عشایر به مراتعی که چشمه داشتند حتی اگر فاقد راه دسترسی ماشین برای آبرسانی بود کوچ می کردند اما در حال حاضر به دنبال خشک شدن چشمه ها ارائه خدمات به عشایر مشکل تر شده و نیاز عشایر به آب نسبت به سنوات گذشته بسیار بیشتر شده است.

مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه گفت: درصدد هستیم با وجود محدودیت منابع و امکانات ارائه خدمات به عشایر را افزایش دهیم البته نمی توانیم همه مشکلات آنها را برطرف کنیم اما به دنبال کاهش مشکلاتشان هستیم.

محمدی تصریح کرد: عشایر استان‌های خوزستان و ایلام که مراتع شهرستان های قصرشیرین، گیلانغرب، سرپل ذهاب، قسمتی از پاوه و جوانرود منطقه قشلاقی آنها بوده در مراتع ییلاقی استان کرمانشاه مستقر خواهند شد.

وی افزود: این عشایر در مناطق ییلاقی و میانبند استقرار می یابند و ممکن است تاکنون عده زیادی هم به مراتع رسیده باشند.

محمدی گفت: شیوع کرونا سبب شده کوچ سنتی عشایر کاهش یابد و البته ما نیز توصیه می‌کنیم که عشایر به صورت ماشینی کوچ کنند که البته این موضوع هزینه های خانوار را افزایش می دهد  و سبب می شود عشایر یک روزه از مراتع قشلاقی به ییلاقی برسند و نتوانند از مراتع میانبند استفاده کنند.

مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به اینکه عشایر اکنون زودتر به مناطق ییلاقی می‌رسند مشکلات خاص خود را دارند و هزینه نگهداری دام آنها افزایش خواهد یافت درحالی که تقاضا برای خرید دام عشایر کمتر از عرضه است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1726782
ارسال نظر
نظرات