شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 15:07 منتشر شده در مورخ: 1400/02/01 شناسه خبر: 1726784
مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان در گفت‌وگو با موج رسا مطرح کرد؛

ارائه تسهیلات حمایتی برای توسعه کشت پسته در ماهنشان/ کشت ۵ هزار هکتار از اراضی حاشیه رودخانه قزل اوزن

ارائه تسهیلات حمایتی برای توسعه کشت پسته در ماهنشان/ کشت ۵ هزار هکتار از اراضی حاشیه رودخانه قزل اوزن
عجملو مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان با اشاره به توسعه کشت پسته در شهرستان ماهنشان گفت: براساس مطالعات انجام شده ۵ هزار هکتار از اراضی حاشیه رودخانه قزل اوزن برای کشت پسته مستعد شناخته شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محبتعلی عجملو در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا به توسعه باغات پسته در ماهنشان اشاره و اظهار کرد: رقم‌های مختلفی از پسته در حدود ۷ هکتار کشت شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر درختان در این ۷ هکتار به مرحله بازدهی رسیده و رقم‌های کله قوچی، احمد‌آقایی و اوحدی و اکبری است.

مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان ابراز کرد: براساس برآوردهای اولیه امسال حدود ۷۵ تن پسته از باغات ماهنشان برداشت و روانه بازار شود.

وی با بیان اینکه برای کشاورزان علاقه مند تسهیلات ارزان قیمت جهت توسعه باغات پسته ارائه می‌شود ادامه داد: هر ساله در تلاش هستیم سطح زیر کشت باغات پسته را در ماهنشان توسعه دهیم.

عجملو خاطرنشان کرد: بررسی‌ها کاملا کارشناسی شده انجام شده و کشت پسته در ماهنشان بسیار موفقیت آمیز است بنابراین به کشاورزان توصیه می‌شود نسبت به توسعه باغات پسته در ماهنشان اقدام کنند.

وی عنوان کرد: باغات پسته علاوه براینکه به لحاظ اقتصادی برای کشاورزان کاملا به صرفه است نیاز به منابع آبی کمتری نیز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان خاطرنشان کرد: آموزش‌های لازم برای کشت و توسعه باغات پسته برای کشاورزان در ماهنشان ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: براساس مطالعاتی که توسط مرکز تحقیقات جهادکشاورزی انجام شده در حاشیه رودخانه قزل اوزن حدود ۵ هزار هکتار از اراضی برای کشت پسته مستعد شناخته شده است.

عجملو گفت: تا به امروز حدود ۴۰۰ هکتار از این زمین‌ها زیر کشت پسته رفته و کشت آن موفقیت آمیز بوده است.

وی عنوان کرد: از ۳۳۸ هکتار باغ پسته در استان زنجان ۲۶۸ هکتار در شهرستان ماهنشان، ۴۸ هکتار در زنجان، ۱۰ هکتار در خدابنده و حدود ۱۲ هکتار نیز در سایر شهرستان های استان کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان یادآور شد: بر اساس توصیه مرکز تحقیقات استان مناسب‌ترین پایه برای باغات پسته استان زنجان رقم قزوینی و بهترین ارقام از نظر سازگاری و کیفیت این محصول احمد آقایی و اکبری است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1726784
ارسال نظر
نظرات