شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 16:41 منتشر شده در مورخ: 1400/02/01 شناسه خبر: 1726928
کارشناس مسائل بین الملل:

خبرها حاکی از تعلیق ۶۰۰مورد تحریم، توسط آمریکا است/ هر توافقی غیر از لغو کامل تحریم‌ها قابل قبول نیست

خبرها حاکی از تعلیق ۶۰۰مورد تحریم، توسط آمریکا است/ هر توافقی غیر از لغو کامل تحریم‌ها قابل قبول نیست
هانی زاده گفت: این گزارش که آمریکا تنها ۶۰۰مورد از تحریم ها را تعلیق کرده و ایران باید به تمام تعهدات خودش عمل کند جامع و پایدار نیست و ایران باید اصرار کند که تمامی ۱۷۰۰مورد تحریم به صورت یکجا برداشته شود و آمریکا به برجام بازگردد و بازه زمانی ۶ماهه ای برای راستی آزمایی تعیین شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ برخی منابع خبری در وین خبرهایی از مذاکرات برجامی منتشر کرده اند که نگرانی هایی را در پی داشته است.

از جمله این گزارشات تعلیق تنها قسمتی از تحریم ها آن هم در بازه زمانی ۱۲۰ تا ۱۸۰ روزه توسط آمریکا است. همچنین منابع خبری گزارش داده اند آمریکا صرفا با یک بازه زمانی کوتاه مدت یک هفته‌ای برای راستی ‎آزمایی موافقت کرده که طی آن به صورت نمادین چند تراکنش انجام شود و راستی ‎آزمایی معقول و لازم که برای معاملات نفتی حداقل ۳ تا ۶ ماه است، تاکنون پذیرفته نشده است.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با دیارآفتاب، در خصوص مذاکرات برجامی در وین، گفت: مذاکرات ایران و کشورهای ۴+۱ در وین وارد مرحله حساسی شده است ولی همچنان هیچ یک از طرف های شرکت کننده در مذاکرات گزارش دقیقی از روند و خروجی آن ارائه نداده اند.

وی افزود: البته برآیند گزارش ها نشان می دهد یک سری توافقاتی صورت گرفته که در آن آمریکا به برجام باز خواهد گشت و همزمان ششصد مورد از هزار و ۷۰۰مورد تحریم های اعمال شده را لغو خواهد کرد و پس از آن ایران باید فورا به تعهدات خودش بازگردد و مذاکرات جدید دیگری هم آغاز خواهد شد.

هانی زاده با بیان اینکه ابهاماتی پیرامون این مذاکرات وجود دارد، گفت: این ابهامات باعث شده تا برخی از ارتباط این مذاکرات با انتخابات جمهوری اسلامی که در خرداد ماه برگزار خواهد شد، صحبت کنند. اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد باعث ایجاد فضای غیرملی و ابهام آمیزی در کشور خواهد شد چرا که مذاکرات باید نتیجه قابل قبولی داشته باشد.

این کارشناس بین الملل تاکید کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند آمریکا باید بدون هیچ گونه پیش شرطی تمام تحریم های اعمال شده در طی سال های اخیر را لغو کند و نباید مذاکرات فرسایشی و طولانی شود. بعد از لغو کامل تحریم ها هم ایران بایستی راستی آزمایی کند؛ چرا که آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و این کار باعث بازگشت دوباره و بیشتر تحریم ها شد لذا این بار باید راستی آزمایی با جمهوری اسلامی ایران باشد.

هانی زاده تصریح کرد: ایران باید در فرآیند زمانی شش ماهه، نیت آمریکا را راستی آزمایی کرده و در غیر این صورت هر گونه توافقی که دربرگیرنده لغو کامل تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام نباشد قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: بنظر می رسد این گزارش که آمریکا تنها ۶۰۰مورد از تحریم ها را تعلیق کرده و ایران باید به تمام تعهدات خودش عمل کند جامع و پایدار نیست و ایران باید اصرار کند که تمامی ۱۷۰۰مورد تحریم به صورت یکجا برداشته شود و آمریکا به برجام بازگردد و بازه زمانی مشخصی هم برای راستی آزمایی تعیین شود.

این کارشناس بین الملل خاطرنشان کرد: در مجموع هیچ گونه مذاکره ای خارج از برجام نباید صورت بگیرد و هر گونه مذاکره در موضوعات دیگر قابل قبول نیست.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1726928
ارسال نظر
نظرات