شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:23 منتشر شده در مورخ: 1400/02/02 شناسه خبر: 1727017
دود گرانی دوباره بازار در چشم مردم؛

از گرانی مواد غذایی در ماه رمضان تا ادعاهای تکراری مسئولان

از گرانی مواد غذایی در ماه رمضان تا ادعاهای تکراری مسئولان
این روزها پرواز قیمت کالاهای اساسی خصوصاٌ در آستانه ماه مبارک رمضان سفره‌های سحر و افطار بسیاری از روزه‌ داران کُردستانی را کوچکتر از هر وقت دیگر کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از  کُردتودی، طی یکسال اخیر با شیوع کرونا، بسیاری از  کسب و کارها با محدودیت های زیادی مواجه و قدرت خرید بسیاری از خانواده ها ضعیف تر از قبل شد این شرایط همزمان با افزایش قیمت ها در ماه رمضان، سفره هر خانوار را کوچک تر کرده است.

با شروع ماه رمضان انتظار می‌رفت که تلاطم بازار کم شود و قیمت کالاهای اساسی رنگ ثبات به خود بگیرد اما باز هم می‌بینیم که تفاوت چندانی در قیمت‌ها دیده نمی‌شود.

این در حالی است که هر چند مسئولان مرتب از نظارت‌ها سخن می‌گویند اما باز هم  علاجی برای درمان ویروس گرانی نیست و گرانی قیمتها جلوتر از نظارت‌ها می‌تازد.

 

آیا مسوولین خود شاهد این گرانی هستند

یکی از شهروندان  کردستانی در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: شرایط پیش روی بازار و افزایش قیمت ها  متاسفانه باعث کاهش قدرت خریدمان شده است به طوری که در سال گذشته اگر میتوانستیم با 500 هزار تومان 20 رقم کالا را خریداری کنیم امسال این مقدار به کمتر از 5 رقم رسیده است.

وی گفت: آیا مسوولین خود شاهد این گرانی هستند که هر یک از مغازه ها قیمتی را به دلخواه ارئه میکنند و نظارتی دیده نمیشود؟!

این شهروند کردستانی عنوان داشت: گرانی قیمت کالاهای اساسی این روزها جدای از کوچک کردن سفره هایمان شرمندگی را برای سرپرست هر خانواده ای به بار آورده است.

گرانی‌ها و کمبودها به شدت باعث نگرانی و گلایه مندی شده است

یکی دیگر از شهروندان هم بیان داشت: مردم از شرایط پیش روی بازار شامل گرانی‌ها و کمبودها به شدت نگران و گلایه مند هستند.

طاهری با بیان اینکه متأسفانه بالا بودن قیمت کالاهایی مانند برنج، روغن و گوشت قرمز،  این دسته از محصولات را از سفره‌ها حذف کرده است، گفت:مسوولین  باید با افزایش نظارت ها ورود پیدا کنند و از هر گونه گرانفروشی جلوگیری به عمل آورند.

وی به قیمت زولبیا و بامیه اشاره کرد و افزود: قیمت این کالاها که پر مصرف ترین محصول در ماه رمضان برای هر خانواده ای است، ۳۸ هزار تومان شده که همین افزایش قیمت باعث حذف شدن آن بر سر سفره افطار شده است.

 این شهروند کردستانی عنوان داشت:  شاید بتوانیم از خرید برخی از اقلام صرف نظر کنیم ولی آیا می‌توان از خرید روغن و خرما و برنج هم صرف نظر کرد ؟؟!!!

فروشندگانی که به نفع خود قیمت ها را افزایش می دهند

در ادامه یکی از فروشندگان کردستانی درباره گرانی قیمتهای این روزهای بازار گفت: ما اصناف تقصیری در رشد قیمت ها نداریم و چون به خود ما هم  کالا ها گران فروخته میشود ما هم و مجبور هستیم چند  درصدی را  به عنوان حق خودمان روی قیمت بگذاریم و به مشتری بفروشیم.

امینی عنوان داشت: چون قیمت ها در جای دیگری تعیین میشود ما هم چاره ای نداریم و نمی توانیم قیمت ها را کاهش دهیم چون اگر غیر این باشد خود ما متضرر خواهیم شد.

افزایش قیمت کالاهای اساسی در حالی است که نرخ اقلامی همچون خرما، زولبیا و بامیه نیز به نسبت سال‌های گذشته با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شده و این گرانی‌ها پشت‌سر گذاشتن ماه رمضان را برای دهک‌های پایین و متوسط دشوار کرده است.

 با این حال، هزینه سفره سحر و افطار حداقل 71 هزار تومان است که متوسط یک ماه آن بیش از 2 میلیون و 130 هزار تومان خواهد شد و می تواند 80 درصد درآمد حداقل بگیرها نظیر قشر کارگری را به خود اختصاص دهد.

 کمبودی در کالاهای اساسی نداریم

بختیار خلیقی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: در تأمین اقلام اساسی مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان کمبودی نداریم و تدابیر لازم برای تأمین و توزیع این کالاها اندیشیده  و بیش از نیاز استان این کالا‌ها در انبار‌ها ذخیره‌سازی شده است.

وی افزود: اداره کل صنعت و معدن تجارت استان کردستان در ماه مبارک رمضان  500تن شکر و500تن سهمیه برنج و 50 تن سهمیه گوشت قرمز منجمد را تخصیص داده که این کالا ها در سطح استان در حال توزیع است.

وی در ادامه عنوان داشت: قرار است  1500تن روغن در شبکه های منتخب استان نیز توزیع شود.

3651 واحد صنفی در ماه رمضان بازرسی شد

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: از ابتدای ماه رمضان تا 29 فروردین ماه سال جاری 3 هزار و 651 واحد صنفی مورد بازرسی قرار گرفته است.

محمد دره وزمی با اشاره به اینکه در این بازرسی ها 150 مورد تخلف احراز شده است، اظهار کرد: در نتیجه این بازرسی ها 120 پرونده به ارزش 3 میلیارد و 624 میلیون و 369 هزارو 200 ریال تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه سامانه تلفنی ۱۲۴ به‌طور شبانه روزی برای دریافت شکایت، انتقادات، پیشنهادات و نظارت مردمی فعال است، افزود: 126 شکایت مردمی هم به طور حضوری و هم تلفنی در این مدت به سازمان ارائه شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: تخلف 15 مورد از این شکایت ها احراز شده و برای آنها پرونده تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

سخن آخر...

اگرچه افزایش قیمت این کالاها یک سناریوی تکراری و هر ساله است اما با توجه به شرایط پیش رو، افزایش قیمت‌های ناشی از رشد تقاضا در ماه مبارک رمضان قابل قبول نیست و انتظار می‌رود نظارت مسئولان دقیق‌تر از گذشته بوده و با مسبب‌های گرانی کالاها برخوردهایی جدی صورت گیرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1727017
ارسال نظر
نظرات