شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:26 منتشر شده در مورخ: 1400/02/02 شناسه خبر: 1727049
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان:

تعهد ارزی، صادرات خرمای جنوب را تحت تاثیر قرار داده است

تعهد ارزی، صادرات خرمای جنوب را تحت تاثیر قرار داده است
برخوری با تاکید بر اینکه در سال گذشته قریب 30 برند در جنوب به ثبت رسید، گفت: مشکلاتی که در صادرات رخ داده مربوط به بحث تعهد ارزی می باشد که صادر کننده را دچار مشکل کرده است زیرا بخش عمده ای از خرمای جنوب صادراتی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعید برخوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان  در گفتگو با راه آرمان در رابطه با مشکلات خرما اظهار کرد: قیمت خرما در بازار از قیمت مناسبی برخوردار است و  تا حدود سه سال پیش کیلویی 4 الی 5 هزار تومان به فروش می رفت  و هم اکنون این نرخ به 18 الی 20 هزار تومان رسیده است.

وی گفت: به دلیل اینکه روی صادرات خرما کارهای زیادی انجام شده است مزیت صادراتی نیز دارد و هم اکنون نیز به کشور روسیه صادر می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان  افزود: در شهرستان بم به دلیل اینکه خرمای مضافتی و تر است و مزیت صادراتی نسبت به خرمای کلوتی ندارد با مشکلاتی روبرو است.

برخوری با بیان اینکه در جنوب در زمینه خرما مشکل کمتری وجود دارد ، عنوان کرد: هم اکنون خرما بسته به کیفیت و نوع آن در بازار با قیمت های متفاوت عرضه می شود.

وی تصریح کرد: البته باید گفت که خرما در شهرستان بم به دلیل مضافتی و تر بودن در سردخانه ها بیشتر از شهرستان جیرفت می باشد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان خاطرنشان کرد: درست است که قیمت خرما با توجه به هزینه هایی که کشاورز  نسبت به سایر محصولات متقبل می شود زیاد است و انتظار دارد که محصول خرمایش حداقل با قیمت 30 هزار تومان به فروش برسد و این  انتظار منطقی است.

برخوری عنوان کرد: خرما نسبت به سایر محصولات و میزان آن نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است و کارهای خوبی نیز در بحث صادرات و بسته بندی آن انجام شده است.

وی بیان کرد: همچنین برای اینکه خرمای جنوب بیشتر به متقاضیان شناسانده شود برنامه هایی از جمله برگزای جشنواره خرما، برپایی نمایشگاه خرما، برندسازی برای صادرات نیز ارائه کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با تاکید بر اینکه در سال گذشته قریب 30 برند در جنوب به ثبت رسید، گفت: مشکلاتی که در صادرات رخ داده مربوط به بحث تعهد ارزی می باشد که صادر کننده را دچار مشکل کرده است زیرا بخش عمده ای از خرمای جنوب صادراتی است.

برخوری ادامه داد: جلسات زیادی نیز دراین زمینه صورت گرفته و اتاق بازرگانی نیز سعی دارد در این زمینه با سایر کشورها ارتباط برقرارکند که جای دارد در اینجا از تلاش آنان قدردانی شود.

وی افزود: خرمای جنوب هنوز در بخش بسته بندی و بازاریابی جای کار دارد و ارزش این را دارد که کیلویی 50 هزار تومان فروش رود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه متاسفانه کرونا در بخش صادرات تاثیرگذار بوده است، عنوان کرد:در هر صورت ویروس کرونا در بخش اقتصادی کل دنیا تاثیر منفی گذاشته است و این تنها مختص کشور ایران و جنوب کرمان نیست و محصولات کشاورزی جنوب از جمله پیاز، سیب زمینی، گوجه و خیارسبز آنطور که می بایست از رشد خوبی برخوردار باشد نبوده و دلیل آن هم عدم صادرات است.

برخوری تصریح کرد: به دلیل عدم برگزاری بسیاری از مراسم ها و میهمانی ها براثر شیوع بیماری کرونا میزان مصرف این محصول پر طرفدار نیز کاهش یافت و تقاضا نیز در بازار جهانی کم شد و ویروس کرونا نه تنها در مزارع کشور ما بلکه در مزارع سایر کشورهای دنیا از  جمله اروپا دچار مشکل شدند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1727049
ارسال نظر
نظرات