شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:55 منتشر شده در مورخ: 1400/02/04 شناسه خبر: 1727400
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

تفاوت فاحش قیمت گندم با کشورهای همسایه و نرخ جهانی زمینه‌ساز قاچاق است/ خشکسالی و کاهش شدید تولید گندم در سال جاری

تفاوت فاحش قیمت گندم با کشورهای همسایه و نرخ جهانی زمینه‌ساز قاچاق است/ خشکسالی و کاهش شدید تولید گندم در سال جاری
نظری گفت: هر چند نظر نمایندگان کشاورزان هم در قیمت گذاری گندم لحاظ شده و متقاعد شدند که نرخ ۵ هزار تومان تقریبا متناسب با هزینه‌های تمام‌ تولید است اما با قیمت آن در کشورهای همسایه اختلاف فاحشی را دارد و بحث قاچاق گندم از مبادی خروجی کشور به سمت کشورهای حاشیه یک از تهدید است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو دیار آفتاب؛ ضمن اشاره به اعلام نرخ خرید تضمینی گندم در سازو کار جدید شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی گفت: مجلس پیگیر بود آنچه را که مصوب کرده است در عمل اجرا شود هرچند دولت عملاً از پذیرش این روش طفره می‌رفت و بر همان قیمت ۴ هزار تومان اصرار داشت.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: در نهایت پیگیری‌های مجلس به نتیجه رسید و با حضور دو نفر از نمایندگان در شورای قیمت‌گذاری به‌عنوان ناظر درمجموع نظر نمایندگانی که از طرف کشاورزان در این زمینه نقش‌آفرین بودند لحاظ شده است هرچند شاید نقطه ایدآل عددی حدود ۵۲۰۰ تا ۵۵۰۰ باشد اما متقاعد شدند که قیمت ۵ هزار تومان متناسب با هزینه‌های تمام‌شده و سود متعارفی است که در شکل قیمت‌گذاری مدنظر بوده است.

فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی جا نیفتاده است

نظری در ادامه به موضوع کم‌بارشی و خسارات ناشی از آن در سال جاری اشاره کرد و گفت: متأسفانه چون فرهنگ بیمه درست جا نیفتاده و نقص‌هایی برای پرداخت خسارت‌ها وجود داشته است معمولاً موجب کم اقبالی تولیدکنندگان و کشاورزان به این مسئله است که در سال جاری می‌تواند یکی از مشکلات اساسی باشد چراکه با توجه هزینه‌های بالای کشت بخش عمده‌ای از کشاورزان زیر بار بیمه نرفتند و می‌توان گفت در سال جاری از خسارت‌دیدگانی هستند که تاکنون سازوکاری برای حمایت از آن‌ها دیده نشده است و البته این رقم هم مقدار بالایی است.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی پیرامون مسئله افت تولید گندم به علت کاهش بارش‌ها در سال زراعی جاری اظهار داشت: در کمیسیون هم مواردی در این خصوص مطرح‌شده است چرا که امسال با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم و یکی همین بحث خشکسالی است که عملاً موجب کاهش شدید تولید گندم کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به قیمت بالای نهاده‌های دامی حتی با همین قیمت ۵ هزار تومان اعلام‌شده برای گندم هم محتمل است که بخش قابل‌ملاحظه‌ای از تولیدکنندگان محصول خودشان را به بازار آزاد عرضه کنند و بحث مصرف برای خوراک دام مطرح است.

تفاوت فاحش قیمت گندم با کشورهای همسایه و نرخ جهانی زمینه ساز قاچاق است

عضو کمیسیون کشاورزی افزود: مسئله بعدی که جای نگرانی دارد این است که حتی قیمتی که الآن اعلام‌شده با قیمت گندم در کشورهای همسایه اختلاف فاحشی را دارد و بحث قاچاق گندم از مبادی خروجی کشور به سمت کشورهای حاشیه هم یکی از تهدیدات بعدی است.

نظری اظهار کرد: شاید این قیمت فعلی مقداری اشتهای قاچاق را کم کرده باشد اما هنوز هم این اختلاف قیمت با توجه به نرخ جهانی گندم بحث قاچاق را تشدید می‌کند.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تا جایی که مطلع هستیم دولت برای واردات گندم اقداماتی را انجام داده تا کسری گندم موردنیاز کشور که امسال هم رقم آن بشدت افزایش پیدا خواهد کرد را جبران کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1727400
ارسال نظر
نظرات