شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:53 منتشر شده در مورخ: 1400/02/04 شناسه خبر: 1727466
بهره برداری از اقتصاد خفته در روستاهای در جنوب شرق کشور؛

وقتی با نان سنتی هم می شود اشتغال ایجاد کرد/مهاجرت معکوس به همت خیران در سیستان

وقتی با نان سنتی هم می شود اشتغال ایجاد کرد/مهاجرت معکوس به همت خیران در سیستان
جمعی از خیرین نیک اندیش در شمال سیستان و بلوچستان با شناسایی خانواده های کم درآمد و اهدای لوازمی همچون چرخ خیاطی، تنور نانوایی سنتی و دیگر اقلام جهت اشتغال توانسته اند باعث درآمدزایی و تحول اقتصادی در روستاها شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ یکی از مهمترین اقداماتی که توانست با تدابیر هوشمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، فشار تحریم های ناجوانمردانه آمریکا را کاهش دهد توجه به تولید داخل بود.


مذاکره های بی ثمر و همچنین اعمال تحریم های بی سابقه در هشت سال دولت روحانی همه و همه باعث شد تا فشار اقتصادی عجیبی را در نیم قرن اخیر تجربه کنیم.

اما نگاه به درون و همچنین توجه به تولیدات داخل باعث شده است تا کمی از این فشار های اقتصادی از روی دوش مردم کاسته و دریچه ای جدید از اقتصاد بر روی کارآفرینان باز شود.

تولید داخل نه فقط به معنای تولیدات انبوه است، بلکه باعث می شود تا چرخ اقتصاد آن روستانشینی که در دورترین نقطه سیستان و بلوچستان اقدام به تولید یک محصول می کند، به حرکت درآید.

در همین رابطه جمعی از خیران نیک اندیش در شمال سیستان و بلوچستان با شناسایی خانواده های کم درآمد و اهدای لوازمی همچون چرخ خیاطی، تنور نانوایی سنتی و دیگر اقلام جهت اشتغال توانسته اند، باعث درآمدزایی و تحول اقتصادی در روستاها شوند.

اشتغالزایی در منزل با تلاش بانوان سیستانی

ماه جان صفرزایی، یکی از کارآفرینان ساکن روستاهای زهک در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: با توجه به خشکسالی در منطقه و از بین رفتن مشاغلی همچون دامداری و کشاورزی، بسیاری از ساکنان روستاهای منطقه سیستان به بیکاری دچار شده اند.

وی ادامه داد: در خانواده ما دو پسر و سه دختر که همه نیز ازدواج هم کرده اند، بیکار هستند و با یارانه دولتی زندگی می چرخانند، در سیستان دیگر آن طور که باید کار نیست و حتی کارگری ساختمان نیز به دلیل عدم ساخت و ساز پیدا نمی شود.

این شهروند سیستانی بیان کرد: به همت خیران اکنون با پخت نان سنتی سیستان توانسته ایم به درآمد روزانه دست یابیم.

وی افزود: با توجه به کیفیت پایین نان نانوایی های دولتی در سیستان بسیاری از مردم از نان های سنتی استفاده می کنند که هم قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالاتری دارند.

این کارآفرین سیستانی خاطرنشان کرد: خیران نیک اندیش با ساخت تنور و اهدا آرد رایگان توانسته اند، علاوه بر کارآفرینی در روستا توانسته اند سود حاصل از فروش ما را به دلیل قرار دادن آرد رایگان چند برابر کنند.
 

به جای سبد غذایی اشتغال ایجاد می کنیم

رامین ریگی، یکی از خیران منطقه سیستان که بنیان گذار این طرح اشتغالزایی نیز است، به خبرنگار ما گفت: با توجه به اقتصاد ضعیف خانواده ها در سیستان بسیاری از خیران اقدام به توزیع سبد غذایی می کنند که ما با حذف این روند و خریداری برخی از اقلام اشتغالزایی توانسته ایم در روستاها کارآفرینی ایجاد کنیم.

وی افزود: در فاز اول این طرح ۱۱۰ تنور گلی سیستانی احداث شده است که بانوان کارآفرین در منزل می توانند با پخت نان و فروش آن در شهرها به درآمد خوبی در طول روز دست یابند.

ریگی ادامه داد: با توجه به اینکه استقبال خوبی از این طرح در روستاها شده، قرار است فاز دوم آن نیز در سایر روستاهای سیستان اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با خریداری چرخ خیاطی برای چند خانواده نیز توانسته ایم، واحد تولید ماسک در روستاها را ایجاد کنیم که در سال گذشته استقبال خوبی از آن شد.

این خیر سیستانی بیان کرد: همچنین تا کنون ۶ واحد مسکونی احداث شده و در اختیار مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار گرفته است.

وی گفت: ساخت حمام و سرویس بهداشتی، اهدای تبلت به دانش آموزان برتر، ویلچر، کولر و بخاری از دیگر فعالیت های انجام شده در مناطق محروم زابل بوده است.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1727466
ارسال نظر
نظرات