شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:01 منتشر شده در مورخ: 1400/02/04 شناسه خبر: 1727505
یک پزشک متخصص:

حذف سحری آسیب‌زاست/ در وعده افطار، پُرخوری نکنید

حذف سحری آسیب‌زاست/ در وعده افطار، پُرخوری نکنید
حسن گوشه در خصوص تغذیه مناسب ماه رمضان بابیان اینکه متاسفانه بیشتر افراد تغذیه مناسبی در وعده سحر ندارند گفت: بیشتر مردم در افطار غذای سنگین مصرف می کنند در صورتی که وعده اصلی در ماه رمضان سحری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت؛ روزه داری در این ماه از سال که مصادف با گرمای هوا و ساعات طولانی روز است اگر با عادات غلط تغذیه ای و یا حذف یکی از وعده ها به ویژه وعده سحری همراه شود، موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و خطرابتلای به کرونا را افزایش می دهد.

به طور کلی  پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی غلط را اصلاح کرد و هم از برکات معنوی این ماه بهره برد.

رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و استفاده از گروه های غذایی اصلی شامل نان و غلات، میوه ها و سبزی ها،  شیر و لبنیات، گوشت و تخم مرغ و  حبوبات و مغزها،با عث می شود پروتئین و ریزمغذی های مورد نیاز بدن برای بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن تامین شود.

در همین خصوص حسن گوشه فوق تخصص بیماری های ریوی در گفتگو با خبرنگار مرآت ،بیان کرد: امسال با توجه به موج جدید بیماری کرونا افراد از لحاظ ایمنی در برابر کرونا در دو گروه جای می گیرند، تعدادی که تست کرونای آنها براساس آزمایشات قطعی مثبت است و در لیست کرونایی ها قرار می گیرند و تعدادی که در سلامت کامل هستند و ازنظر متخصصان تنها گروه دوم مجاز به روزه داری هستند.

گوشه در خصوص تغذیه نامناسب در ایام ماه مبارک رمضان تصریح کرد: متاسفانه مردم وعده سحر را جدی نمی گیرند و به جای آن در افطار غذای سنگین مصرف می کنند در صورتی که وعده اصلی در ماه رمضان سحری است.

این پزشک متخصص با اشاره به طولانی بودن فاصله زمانی افطار تا سحر، خاطر نشان کرد: در وعده سحر باید با مصرف مایعات و غذای مقوی و کافی بدن را در حالت نرمال قرار داد تا بتوان این مقدار زمان طولانی را تحمل کرد.

وی در خصوص بیماران کرونایی اظهار داشت: افرادی که مبتلا به بیماری کرونا می باشند و بیماری آن ها شدید است نباید روزه بگیرند و در صورتی که بیماری آن ها خفیف هم باشد لازم است که از گرفتن روزه صرف نظر کنند تا سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف تر نشود.

گوشه درباره کسانی که علائم کرونای خفیف دارند یاد آورشد: افرادی که علائم کرونا آن ها خفیف و تنها شامل بدن درد، ضعف عضلانی وخستگی است اگر  شرایط خوبی دارند روزه گرفتن برایشان بلامانع بوده وخطری آن ها را تهدید نمی کند.

وی درباره افرادی که کهولت سن و بیماری زمینه ای دارند، خاطر نشان کرد: این افراد نیز بهتر است که روزه نگیرند و خود را در معرض ابتلا به بیماری کرونا قرار ندهند.

این فوق تخصص بیماری های ریوی در ادامه اظهار داشت: بیماری کرونا یک بیماری ویروسی است که با سیستم ایمنی رابطه مستقیم دارد و بنابراین بهتر است  کسانی که کهولت سن دارند چون ممکن است وضعیت ایمنی بدن آنها حاد تر شود، روزه نگیرند.

وی با اشاره به افرادی که حداقل 6 ماه از بیماری آن ها گذشته است، تصریح کرد: این افراد بعد از انجام تست های مربوطه شامل تست اکسیژن و معاینات پزشکی اگر شرایط نرمالی را داشته باشد می توانند روزه بگیرند ولی اگر علائم همچون سرفه، تنگی نفس را داشته باشند، توصیه می شود روزه نگیرند.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1727505
ارسال نظر
نظرات