شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:36 منتشر شده در مورخ: 1400/02/04 شناسه خبر: 1727572
سرپرست امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اعلام کرد؛

بهای خرید تضمینی گندم ۵ هزار تومان شد

بهای خرید تضمینی گندم ۵ هزار تومان شد
پژمان شهابی از افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از چهار هزار تومان به پنج هزار تومان در هر کیلوگرم برای فصل برداشت بهار ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پژمان شهابی، سرپرست امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: در حالیکه شورای اقتصاد کشور قیمت خرید تضمینی گندم در فصل برداشت گندم امسال را کیلویی چهار هزار تومان اعلام کرده بود، با این وجود، این شورا در جدیدترین مصوبه خود قیمت خرید تضمینی گندم را برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در هر کیلوگرم را پنج هزار تومان اعلام کرد.

شهابی افزود: قیمت خرید تضمینی گندم در فصل زراعی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ کیلویی دو هزار و ۵۰۰ تومان بود.

وی با اشاره اینکه برداشت و خرید تضمینی گندم در استان های جنوبی کشور آغاز شده است، عنوان کرد: برداشت گندم در خراسان شمالی از ۱۵ خرداد ماه آغاز می شود.

سرپرست امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود اظهار کرد: در فصل کشت زراعی پاییز سال ۹۹، در خراسان شمالی ۴۷ هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین های زراعی استان به کشت گندم آبی و ۹۶ هزار و ۲۵۰ هکتار به کشت گندم دیم اختصاص یافت.

وی افزود: این در حالی است که در فصل زراعی پاییزه سال ۹۸، در خراسان شمالی ۴۷ هزار و ۵۰۰ هکتار به کشت گندم آبی و ۹۸ هزار هکتار به کشت گندم دیم اختصاص یافته بود.

شهابی در ادامه با اشاره با کاهش بارندگی های فصول پاییز و زمستان سال ۹۹ همچنین در فروردین ماه جاری، اعلام کرد: بر اساس ارزیابی های انجام شده برآورد خسارت وارده به سطوح کشت گندم و جو آبی در فروردین ماه امسال در مجموع ۲۰ درصد همچنین برآورد خسارت به سطوح کشت گندم و جو دیم در مجموع ۶۰ درصد بوده است که پیش بینی می شود با تداوم وضعیت کم بارشی در استان سطوح خسارت به این زمین های زراعی بیشتر نیز بشود.

وی درباره میزان برداشت محصول از سطوح زیر کشت استان در بهار جاری نیز اظهار کرد: با توجه به خسارت های وارد شده به سطوح زیر کشت پاییز سال ۹۹ متاثر از سرما و کاهش بارندگی ها، پیش بینی می شود که در بهار امسال برداشت گندم آبی تا ۳۲ هزار تن و برداشت گندم دیم نیز تا ۶۰ هزار تن کاهش داشته باشد.

سرپرست امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه پیش بینی کرده بودیم که ۲۶۰ هزار تن گندم از مزارع گندم آبی و دیم استان را برداشت کنیم، حال پیش بینی می شود که با شرایط بوجود آمده، در بهار امسال تا حدود ۱۶۰ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1727572
ارسال نظر
نظرات