شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 08:22 منتشر شده در مورخ: 1400/02/05 شناسه خبر: 1727691
کارشناس اقتصاد مطرح کرد؛

راه‌های انتخاب بهترین رئیس جمهور/ با انتخاب بد، مسئول گرفتاری‌های آینده نباشیم

راه‌های انتخاب بهترین رئیس جمهور/ با انتخاب بد، مسئول گرفتاری‌های آینده نباشیم
عبدالمجید شیخی با بیان اینکه هر جا افراد صالحی مسئولیت داشته اند پیشرفت کرده‌ایم، گفت: اکنون پس از ۴۲ سال تجربه انتخابات و به ویژه تجربه هشت سال اخیر دیگر باید عبرت گرفته باشیم تا مبادا با یک انتخاب بد، مسئول گرفتاری‌ های آینده باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ انتخابات ریاست جمهوری در پیش است، و همان گونه که امام خمینی (ره) درباره اهمیت حضور و شرکت مردم در انتخابات فرموده اند که "این وظیفه ای است الهی، وظیفه ای است ملی، وظیفه ای است انسانی، وظیفه ای است که ما باید به آن عمل بکنیم همه مان باید در انتخابات شرکت بکنیم"، باید به این وظیفه به خوبی عمل کنیم.

رهبر معظم انقلاب نیز در این رابطه فرموده اند که "شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه‌ شرعی، اسلامی و الهی است، یک واجب عینی است". ایشان به تازگی ویژگی های فرد اصلح را نیز در بیانات خودشان اعلام کردند. همچنین تمام مراجع عظام تقلید بر وجوب شرکت در سرنوشت خود و آینده فرزندان ما و کشور تاکید دارند.

بنابراین می طلبد که با توجه به بیانات ارزشمند رهبری، فردی را انتخاب کنیم تا شاهد تحول اساسی در کشور باشیم و تورم و گرانی برای همیشه از ایران عزیز رخت ببندد و شاهد فعالیت مسئولان انقلابی در دولت باشیم که گدای غرب نیستند، بلکه با تکیه بر توان داخلی و نیروهای جوان در راستای تحقق اهداف انقلاب و رفع مشکلات گام بر می دارند و شکوفایی اقتصادی را به ارمغان خواهند آورد.

ایران سرشار از ظرفیت و موقعیت راهبردی

در همین راستا عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: ایران کشوری است سرشار از منابع انرژی، معدنی، موقعیت راهبردی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و قطب و ام القری حقیقی حقیقت اسلام، قطب بیداری و مقاومت در منطقه و جهان اسلام و جهان مستضعفین و طالبین حقیقت و بر هم زننده هیمنه و برنامه درازمدت سلطه استکبار بر منطقه وجهان و موقعیت راهبردی جغرافیای سرزمینی و ترابری، سرمایه انسانی جوان، سرمایه اجتماعی چون ولایت پذیری، مشارکت، اعتماد، دین باوری و سرمایه فیزیکی و فناوری ای که از نقطه صفر سال ۱۳۵۷ با یک نرخ رشد انفجاری بیش از ۱۱ برابر جهانی به رتبه های یک تا ۱۰ جهانی در بسیاری از زمینه ها صعود کرده است.
 
وی اضافه کرد: با وجود این قابلیت ها چرا باید کشور با مشکلات تحقیرآمیز و مسخره ای چون قیمت مرغ و تخم مرغ، ماهی و گوشت قرمز و نهاده های دامی و ... و تورم و رکود، بیکاری، تعطیلی تولید و دیپلماسی التماس از آمریکا و اروپا مواجه باشد؟ ۴۲ سال از پیروزی انقلاب عظیم و مقدس اسلامی گذشته و بسیاری به تکلیف خود عمل و برخی هم عمل نکردند یا بد عمل کردند.
 
شیخی اذعان کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای رئیس جمهور ۳۸ وظیفه و قلمرو حاکمیتی تعیین شده است، وظایف رهبری مقایسه کنید با که فقط پنج وظیفه دارد، آن هم در شرایطی که بر اساس فقه شیعه ولی فقیه ولایت مطلقه دارد و حتی در فقه برادران اهل سنت خلیفه مسلمین نیابتاً از جانب معصوم و رسول خدا (ص) مرجع و حتی اولویت نفسانی بر آحاد امت دارند، بنابراین در عمل رئیس جمهور با خدمه تحت فرمان او همه کاره هستند!
 
 
مقصران این نابسامانی و انتخاب چه کسانی هستند؟
 
وی با بیان این که پس مقصر یا قاصر این نابسامانی ها رئیس جمهور است، اما به طور قطع ما هم مقصریم، تصریح کرد: طبق ضوابط شرعی و عقلی اولین و بزرگترین مقصر قطعی رئیس جمهور است که به دروغ خود را معرفی کرد و وعده های سرخرمن ۱۰۰ روزه داد، این فرد از عدالت ساقط بود و لیاقت نامزدی نداشت.
 
این استاد دانشگاه افزود: دومین و مقصر بزرگ، باند کم شمار چند هزار نفری به اصلاح طلب وابسته به آمریکا هستند که با "راهبرد هدف وسیله را توجیه می کند" با تبلیغ دروغین این نامزد خودشان، مردم را اغوا و گول زدند و در حال حاضر برای انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ هم مشغول توطئه هستند.
 
وی گفت: سومین مقصر بعضی از مردم هستند که طبق فتوای شرعی و حکم اسلام تحقیق نکردند و چشم بسته به این شخص رای دادند، البته اکثریت این بندگان خدا با صداقت قصد انجام وظیفه داشتند، ولی در وظیفه خود کوتاهی کردند و قصور داشتند، برخی نیز با علم به عدم صلاحیت با جهالت و از سر لجاجت و عناد با موازین شرعی انقلاب اسلامی به این فرد رای دادند.
 
شیخی افزود: چهارمین و بزرگترین مقصر قطعی آنهایی هستند که بدون عذر شرعی و عقلی و میهنی در انتخابات شرکت نکردند، این افراد سه ضرر به انتخابات زدند نظام را زیر سوال بردند، به رقیب صالح رای ندادند و مانع مدیریت وی شدند و با عدم انتخاب فرد صالح، به فرد نالایق میدان دادند و با این سه اقدام دشمن را شاد کردند.
 
به گفته وی، پنجمین مقصر نهاد های مسئول اطلاع رسانی بودند که اسناد عدم صلاحیت منتخب را در اختیار شورای نگهبان قرار ندادند و ششمین مقصر یا قاصر شورای نگهبان است که صلاحیت آن ها را نتوانست راستی آزمایی کند، چه بسا این اغماضی باشد بین انتخاب بد و بدتر؟! هفتمین مقصر در مرحله پس از انتخابات، مجلس شورای اسلامی است که به کابینه فرد نالایق رای اعتماد داد و رئیس جمهور را استیضاح نکرد و حتی مجلس دهم نوکری دولت را می کرد.
 

 
مسئول گرفتاری های آینده نباشیم
 
این کارشناس خطاب به مردم بیان کرد: مواظب باشیم که مجدد در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی و سپس رسول اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) و انبیای جلیل القدر، امامین انقلاب و شهدا، به خصوص شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم و نفس زکیه سردار سلیمانی شرمنده نشویم و مدیون اجداد و مادران و پدران خود که این امانت (مملکت) را که به ما سپرده اند و بدهکار، پاسخگو و مسئول گرفتاری های آینده و نابسامانی های فرزندان آینده و نسل های بعدی خود نباشیم.
 
وی با اشاره به فرمایش رسول اکرم (ص) که فرمودند "کُلکُم راع و کُلکُم مسئولٌ عن رعیته"، اذعان کرد: همه مسئولیت داریم.
 
شیخی با بیان این که امیر المومنین امام علی (ع) در حکمت ۲۱۷ نهج البلاغه می فرمایند " فِی تَقَلُّبِ الْأَحْوَالِ، عُلِمَ جَوَاهِرِ الرِّجَالِ در گردش و دگرگونى هاى روزگار است که گوهر مردان شناخته می شود" گفت: از ۴۲ سال گذشته، در ۳۴ سال آن، دولت را در اختیار باندی غرب گرا و ناخود باور دادیم، هشت سال (دولت نهم و دهم) را به شخصی سپردیم که در ابتدا با پشتکار و کار و شعار درست سرکار آمد، ولی به دلیل سستی ایمان و نفوذ باند غرب گرا از سال ششم از درون پوسید و الان هم عامل فتنه این باند شده است.
 
به گفته وی، اکنون پس از ۴۲ سال تجربه انتخابات و به ویژه هشت سال اخیر دیگر باید عبرت گرفته باشیم که به این باندهای شیفته قدرت، شهرت و ثروت رای ندهیم، ما هر جا بر اساس دستورات اسلام عمل کردیم موفق بوده ایم، هر جا افراد صالحی مسئولیت داشته اند پیشرفت داشته ایم، البته کسی ادعای معصومیت ندارد.
 
فرق بین مسئول کاخ نشین غرب گرا با انقلابی
 

این کارشناس اضافه کرد: به ویژه در چند سال اخیر فرق بین یک مسئول کاخ نشین غرب گرا و دروغگو را با یک مسئول متدین، دلسوز، صادق، مردمی، انقلابی و اهل مبارزه با فساد دیده و لمس کرده ایم، تحولات اخیر جوهره بسیاری را برای ما نشان داده و اکنون دست ما پر از تجربه سال های اخیر است.
 
وی افزود: وظیفه شرعی، اخلاقی، انسانی و عقلانی همه ما این است که باید در انتخابات شرکت کنیم ولو رای سفید باشد. به فرض هم اگر همه چنین کردند نالایقی سرکار نمی آید و راه برای نامزدی مجدد اهل تکلیف باز می شود. ولی شرط کافی نیست.
 
شیخی اضافه کرد: شرط کافی انتخاب اصلح است. در هر حال با توجه به شرایط زمان و مکان و هجمه های بسیار دشمنان از همه سو، چه بسا شورای نگهبان طبق احکام ثانویه حاکمیتی ناچار باشد از بین افراد "خوب و خوبتر" یا حتی "بد و بدتر" هم گزینش کند.
 
راه های انتخاب بهترین رئیس جمهور
 
به گفته وی، حجت تا اینجا بر ما تمام نمی شود. ما موظف هستیم طبق معیارهای شریعت و عقل بهترین را انتخاب کنیم. این امر طبق شرع و عقل از چهار راه امکان پذیر است. مرجعی عادل، زنده، عاقل، به دور از هواهای نفسانی، مطیع خدا و رسول و ائمه معصومین(ع)، اهل علم و عمل صالح و راستگو برای ما فردی معرفی می کند یا معیارهای انتخاب را به ما می شناساند، خودمان اهل مطالعه احوال اشخاص و تشخیص معیارها هستیم یا به چند نفر آدم مطمئن و عادل و مطلع رجوع می کنیم یا این که طبق موازین شرعی و عقلی به عُرف و عُقلای عُرفی و عُرف عُقلا رجوع می کنیم.
 
این استاد دانشگاه افزود: طبق فتوای حضرت امام خمینی (ره) میزان حال فعلی افراد است. بعضی هم ممکن است در گذشته سابقه خوبی داشته باشند، ولی الان فاسد شده باشند، ولی فساد آنها افشا نشده باشد. کما اینکه این مسئله را اخیراً تجربه کردیم. مگر 90 نفر نامزد مجلس که در گذشته صلاحیت آنها تایید شده بود رد صلاخیت نشدند؟ بنابراین حال فعلی آنها مجدد ملاک تایید یا عدم تایید صلاحیت آنها بود.
 
وی با بیان این که برای جلوگیری از سیل مشکلات باید در سرچشمه جلوگیری کرد، گفت: باید از بالا دست و سرچشمه، جلوی طغیان آب را گرفت، اگر به شیوه آبخیزداری و آبخوان داری و با روش های کشت گیاهان تثبیت کننده خاک و آب، بندهای گابیونی، سدهای کوچک، متوسط و نیمه متوسط در بالا دست و در سرچشمه ها سد و مانع به اندازه کافی ایجاد می شد تا جلوی طغیان آب در پایین دست گرفته شود، هیچ وقت در پایین دست همانند ۲ سال پیش در استان های لرستان، خوزستان و گلستان و... سیل نمی آمد؟!
 
به گفته شیخی، اگر رئیس جمهور نالایقی را مجدد انتخاب کنیم مثل خربزه خوردن است که باید پای لرزش بنشینیم و باز هم شاهد تورم، بیکاری، تعطیلی کارخانه ها، فقر، بودن زیر سلطه دلار و یورو، افزایش تحریم های ناشی از ذلت و عقب روی، وادادگی رئیس جمهور به دشمن و التماس از غرب و درازکردن کاسه گدایی برجام باشیم.
 
مواظب مغالطه های دشمن و اهل نفاق باشید
 
وی تاکید کرد: مواظب مغالطه های دشمن و اهل نفاق باشید، دخالت در مسائل اجرایی همچون گرانی وظیفه رهبری نیست، وظایف همه انحصاراً بر عهده رئیس جمهور است، با انتخاب بدِ مجدد، مشکلات، که نتیجه عدم لیاقت منتخب شماست، به این راحتی بر طرف نمی شود، پرونده های جرم فساد، اختلاس، باند بازی و دلالی و خون مردم را کیسه کردن توسط آقا زاده ها، وابستگان رانت خوار و پسر خاله های رئیس جمهور و همراهان آن به وجود می آید و روی دست قوه قضائیه انباشته می شوند.
 
این کارشناس اضافه کرد: باید جلوی پرونده سازی جرم گرفته شود تا سیل خانمان برانداز پرونده های جرم روی دست قوه قضائیه انباشته نشود و نماند، راه علاج پیش گیری است نه درمان، جلوی علت را باید گرفت نه معلول.
 
معیارهای انتخاب فرد صالح از نظر رهبری
 
وی با بیان این که رهبر معظم انقلاب معیارهای انتخاب را به ما معرفی کردند. گفت: طبق سحنرانی اول فروردین سال ۱۴۰۰ ایشان، رئیس جمهور آینده باید با کفایت و مدیر و با ایمان باشد، چراکه آدم بی ایمان منافع کشور را می فروشد، عدالت خواه و ضد فساد و دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد، با عملکرد اتو کشیده نمی شود کار کرد، به توانمندی داخلی و به جوانان عنوان پیشران حرکت عمومی کشور معتقد باشد.
 
این استاد دانشگاه گفت: رئیس جمهور باید مردمی و امیدوار به آینده باشد، شخصی مانند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که روحیه کار و تلاش مخلصانه و خدمت جهادی دارد، و اگر سن او از ۶۰ هم بالاتر باشد، مستحق سپردن مسئولیت است یا جوان گرایی به معنی کنار گذاشتن افراد متعهد، متدین مسن با پشتکار و تجربه و دانش نیست، مواظب غلط اندازی و تحریف حقایق توسط رسانه های بیگانه و اهل نفاق باشیم.
 
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1727691
ارسال نظر
نظرات