شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:14 منتشر شده در مورخ: 1400/02/05 شناسه خبر: 1727769
طغیانی که همه را خوشحال کرد؛

شادمانی مردم از بارش باران‌های بهاری در جنوب سیستان و بلوچستان/ سیل در قصرقند خسارتی نداشت

شادمانی مردم از بارش باران‌های بهاری در جنوب سیستان و بلوچستان/ سیل در قصرقند خسارتی نداشت
بارش باران بهاری در مناطق جنوبی سیستان وبلوچستان خوشحالی مردم و کشاورزان را در پی داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، پس از ماهها انتظار، سامانه بارشی در سیستان و بلوچستان فعال شد، بارندگی در جنوب این خطه از کشور علاوه بر سیراب کردن زمین های تشنه، زمینه خوشحالی مردم و کشاورزان را هم مهیا کرد.

بارش بارانی که چندروزیست مهمان مردم قصرقند شده و فضای شهر را طراوتی بهاری بخشیده است.

آن سوی قضیه این است که در پی بارش نزولات جوی، رودخانه های محلی طغیان و با ورود آب، جانی دوباره گرفته و آبیاری شدند و این فصلی تازه برای زندگی به شمار می رود چرا که روزنه ای از امید در بین مردم منطقه به خصوص کشاورزان به وجود آورده است.

تاکنون خسارت جانی و مالی  گزارش نشده است

علیرضا شهرکی، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: بارش ۳۰ میلی‌متر باران در شهر قصرقند تاکنون خسارت جانی و مالی در برنداشته است.

وی گفت: این بارندگی موحب آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب شد و توصیه می شود شهروندان در زمان رانندگی احتیاط کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: شهروندان در هنگام بارندگی باید از تردد و توقف در کنار بستر و حاشیه مسیل ها خودداری و با توجه به احتمال بالای برخورد صاعقه از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند.

همچنین به گفته کارشناس سازمان هواشناسی استان، از بعدازظهر شنبه سامانه همرفتی در ارتفاعات جنوبی استان به ویژه شهرستان های راسک، سرباز، قصرقند و نیکشهر فعال شده به گونه ای که رگبار باران با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و احتمال تگرگ در ساعات بعدازظهر و اوایل شب از پیامدهای مخاطره آمیز این سامانه همرفتی است.

با این تفاسیر اما مردم سیستان و بلوچستان در هنگام نزول رحمت الهی باران علاوه بر شادمانی نگران هم هستند زیرا می دانند به دلیل مشکلات زیرساختی احتمالا با مشکلات بعد از باران مواجه می شوند که می طلبد مسئولان امر در این خصوص چاره اندیشی کرده و از بروز هرگونه آسیب و خسارتی جلوگیری کنند.

ناگفته نمایند که بر اثر بارش ناگهانی سیلاب یک خودرو نیز در شهرستان قصرقند واژگون شد.

گفتنی است رودخانه بزرگ کاجو یکی از شریان های حیاتی جنوب سیستان و بلوچستان است که پس از پیمودن مسافتی طولانی وارد سد زیردان بزرگترین منبع آبی جنوب استان خواهد شد؛ این رودخانه دائمی در شمال قصرقند جریان دارد و سیلاب‌های آن در ناحیه دشتیاری جاری و در انتها به رودخانه باهوکلات می‌پیوندد.

انتهای پیام/

باران
https://www.dana.ir/1727769
ارسال نظر
نظرات