شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:49 منتشر شده در مورخ: 1400/02/05 شناسه خبر: 1727818
هوای بهاری بر مدار آلودگی؛

کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت «ناسالم برای گروه های حساس» قرار گرفت

کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت «ناسالم برای گروه های حساس» قرار گرفت
براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ صبح روز جاری با شاخص ۱۰۱ و شازند با شاخص ۱۲۶در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ روز یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه با شاخص ۱۰۱ همچون چند روز اخیر باز هم در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است و بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ بیش از ۵۰ روز ناسالم را به ثبت رسانده است، هر چند طی مدت گذشته از سال ۱۴۰۰ نیز چندین روز شرایط ناسالمی را تجربه کرده است.

ذرات PM۲.۵ که قطر آنها ۲.۵ میکرون یا کمتر (۱۰۰ برابر کوچکتر از قطر موی انسان) است و آنقدر کوچک هستند که می‌توانند حتی به کوچکترین مجاری هوای ریه‌ها نفوذ کنند.

این ذرات معلق عموما ناشی از فعالیت‌های هستند که در آنها سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز و زغالسنگ سوزانده می‌شوند، از جمله رفت و آمد ماشین‌ها، ذوب و پردازش فلزات، نیروگاه‌ها و مانند اینها و آتش سوزی.

ذرات PM۲.۵ چون به بخش‌های عمیق‌تر ریه نفوذ می‌کنند و هم ناشی از مواد سمی‌تری (مانند فلزات سنگین یا ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند) خطرات بسیار بیشتری دارند، البته عوامل دیگری مانند تنفس از راه دهان، فعالیت بدنی، سن (کودک یا سالمند بودن)، داشتن بیماری زمینه‌ای ریه‌ای، درجه حرارت هوا، و سایر مواد آلاینده میزان نفوذ این ذرات به درون ریه‌ها و اثرات زیانبارشان را تشدید کند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

با توجه به تعطیلی مدارس در شرایط کرونایی و محدودیت های حضور کارمندان حجم ترددهای شهری به شدت کاهش یافته اما آلاینده ها همچنان هوای اراک را به سمت ناسالم شدن پیش می بردند، این شرایط نشان می دهد بخش اعظمی از آلودگی هوای شهر اراک ناشی از آلایندگی صنایع است.

گفتنی است کیفیت هوای شازند نیز با شاخص ۱۲۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد که بی ارتباط به مجموعه پالایشگاه و پتروشیمی نیست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1727818
ارسال نظر
نظرات