شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 13:41 منتشر شده در مورخ: 1400/02/06 شناسه خبر: 1728283
سخنگوی وزارت بهداشت:

شرکت‌های واکسن‌سازی خارجی به تعهداتشان درباره ایران عمل نکردند/ تولید انبوه واکسن ایرانی؛ احتمالا در تیرماه

شرکت‌های واکسن‌سازی خارجی به تعهداتشان درباره ایران عمل نکردند/ تولید انبوه واکسن ایرانی؛ احتمالا در تیرماه
سیما سادات لاری گفت: شرکت های واکسن سازی دنیا به قول هایی که به ایران داده بودند، عمل نکردند و میزان واکسن وارد شده به کشور بسیار کمتر از میزان درخواست داده شده بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصراترک، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه خراسان شمالی در بجنورد با اشاره به اینکه در حال حاضر در موج چهارم کرونا در سراسر کشور قرار داریم، اظهار داشت: رنگبندی های کرونایی براساس شاخص بستری لحاظ می شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد بستری ها در پیک چهارم کرونا همچنان بالاست، گفت: بخش زیادی از استان ها روند کاهشی پیدا کرده اند اما تعدادی ازاستان ها همچنان با روند افزایشی ابتلا، بستری و فوتی در حال پیشروی هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه خراسان شمالی در گروه استان هایی است که همچنان روند بستری بیماران کرونایی رو به افزایش است، گفت: اگر رفتار پرخطری شکل نگیرد، طی دو هفته آینده استان ها پیک چهارم را می گذرانند، اما باتوجه به اینکه همیشه فوت دو هفته بعد از بستری نشان داده می شود، قطعا در آمار فوتی ها روند افزایش خواهد داشت.

لاری بر دوری از تجعات در شرایط فعلی تاکید کرد و گفت: ویروس قالب در کشور از نوع ویروس جهش یافته است که قدرت سرایت بسیار بالایی دارد و براساس مشاهدات در استان های مختلف قدرت سرایت این ویروس به گونه ای است که در جمع که یک فرد مبتلا وجود داشته باشد ۸۰ درصد افراد حاضر در جمع را مبتلا می کند.

آمار فوتی های ویروس جهش یافته به سبک ویروس قبلی است

وی با بیان اینکه قدرت سرایت ویروس جهش یافته بالاست، گفت: اما این موضوع دلیل نمی شود که مرگ و میر هم به این نسبت در این ویروس بالا باشد، زیرا آمار فوتی ها همچون گذشته است.

لاری با اشاره به اینکه با آغاز پیک چهارم کرونا بستری ها در سراسر کشور چهاربرابر شد، خاطر نشان کرد: بستری های موقت اتفاق خوبی بوده است که در تمام بیمارستان های کشور آغاز و باعث شد که بیماران کمتر دچار مشکل شوند.

این مقام مسئول یادآور شد: وزارت بهداشت بر سرعت در انجام واکسیناسیون تاکید دارد، به همین موجب طبق دستور وزیر بهداشت مقرر شده است که تمام ناظران طرح شهید سلیمانی که در گام پنجم طرح واکسیناسیون را هم شامل می شود، در مناطق تحت نظارتشان حضور پیدا کنند و نظارت داشته باشند.

وی گفت: حضور ناظران در مراحل تزریق واکسن قطعا علاوه بر سرعت بخشیدن به کار، باعث می شود که کار دقیق تر و مشکلات و حواشی هایی که در چندین استان پیش آمده، مرتفع شود و افرادی که در گروه هدف هستند واکسن را دریافت کنند.

لاری عنوان کرد: افزایش تعداد مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با توجه به شیوع بالای کرونا، باعث شده بخشی از بیماران  در این مراکز با دریافت داروهای آنتی ویرال تحت کنترل قرار بگیرند و کمتر به مرحله حاد و  بستری در بیمارستان وارد شوند.

برخورد قضایی با خاطیان تزریق واکسن خارج از نوبت

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه چندین مورد تزریق واکسن خارج از نوبت گزارش شده است، گفت: این افراد به مراجع قضایی معرفی شدند تا با آنها برخورد شود زیرا به خاطر حساسیت واکسیناسیون و تعداد کم واکسن ها که به گروه های هدف تزریق شوند، تمام تلاش براین است که این کار با دقت تمام صورت می گیرد.

لاری با اشاره به اینکه بخشی از نظارت برعهده وزارت بهداشت است، افزود: نکته قابل توجه این است که محدودیت های رنگبندی کرونایی که اعلام می شود، توسط وزارت بهداشت صورت نمی گرد، باتوجه به اینکه در سراسر کشور در مجموع هفت هزار و ۳۰۰ نیروی بهداشت محیط حرفه ای فعال هستند که رصد و ارزیابی صورت می گیرد و به ستاد اعلام می شود.

این مقام مسئول به عادی انگاری مردم اشاره کرد و افزود: معمولا با افزایش آمار، مردم نسبت به رعایت پروتکل ها توجه بیشتری دارند، در حالی که در آغاز پیک چهارم کرونا رعایت پروتکل ها در کشور ۵۸ درصد بوده که در حال حاضر با افزایش چهار درصد رشد چشمگیری نداشته است.

آغاز تولید انبوه واکسن ایرانی در تیرماه مشروط به موفقیت در مراحل کارآزمایی بالینی

لاری در پاسخ به سوال خبرنگار عصراترک در رابطه با جدیدترین آمار از واکسن ایرانی توضیح داد: در چندین شرکت دارویی ایرانی مراحل ساخت واکسن ایرانی در حال انجام است و دو واکسن ایرانی برکت و پاستور تاکنون وارد مرحله کارآزمایی بالینی سه شده اند، که در هفت یا هشت استان به صورت پایلوت برای افراد، فراخوان ثبت نام نیز داده شده است.

وی ادامه داد: اگر در طی مراحل کارآزمایی بالینی تمامی امور به خوبی پیش رود و مستندات واکسن توسط غذا و دارو تایید شود، طبق اعلام تولیدکنندگان این واکسن ها، اواخر خرداد ماه و یا اوایل تیرماه به نتیجه می رسد و در مرحله تولید انبوه قرار خواهد گرفت.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سراسر جهان  واکسن به یک موضوع چالشی تبدیل شده است، گفت: باتوجه به اینکه ۸۵ درصد واکسن ها در سراسر جهان در هشت کشور تولید می شوند بنابراین خیلی نمی توان روی این واکسن ها حساب کرد.

لاری بیان داشت:  قول هایی که کشورهای تولید کننده واکسن داده بودند محقق نشد و بسیار کمتر از دوزهایی که مشخص شده بود برای کشور واکسن  ارسال شد، بنابراین امیدمان به واکسن های ایرانی است که به مرحله تولید انبوه برسد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا این مرحله از بیماری کرونا، همچنان درصد بالایی از فوتی ها در رنج سنی بالای ۵۵ سال قرار دارند و مردها به نسبت زنان بیشتر درگیر می شوند و باتوجه به ویروس جهش یافته تاکنون الگوی بستری یا فوت تغییر نکرده بلکه قدرت سرایت بالا رفته است.

لاری مطرح کرد: کسی که واکسن تزریق می کند، همچنان باید پروتکل ها را رعایت کند زیرا ویروس ممکن است در فرد وجود داشته باشد و فرد به عنوان ناقل باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1728283
ارسال نظر
نظرات