شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 10:50 منتشر شده در مورخ: 1400/02/07 شناسه خبر: 1728465
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس:

دولت سیزدهم جوان‌گرا و دارای مدیریت جهادی باشد

دولت سیزدهم جوان‌گرا و دارای مدیریت جهادی باشد
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: جوان‌گرایی و مدیریت جهادی دو مولفه اساسی است که منتخب مردم در دولت سیزدهم باید آن‌ها را سرلوحه کار خود قرار دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری تهران نیوز: زمان با سرعت در حال سپری شدن است و تا کمتر از دو ماه آینده مردم ایران باید بار دیگر با مشارکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از بین نامزدهای انتخاباتی یک نفر را روانه پاستور کنند تا به مدت چهار سال در سمت رئیس قوه مقننه قرار گیرد.

هر اندازه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم بحث‌های سیاسی و انتخاباتی گرم‌تر و گمانه‌زنی‌ها برای فرد منتخب مردم به عنوان جمهور آینده کشور بیشتر و به مراتب حساس‌تر می‎شود.

با توجه به اهمیت برگزاری انتخابات و انتخاب فرد اصلح، ضروری است فعالان عرصه رسانه و اطلاع‌رسانی با هدف افزایش بصیرت سیاسی مردم به بیان شاخصه‌ها و ویژگی‌های فرد اصلح بپردازند، تا انتخاب‌ها آگاهانه و بر پایه شناخت کافی انجام شود.

در این راستا گفت‌وگویی را با غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان و آق‌قلا و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ترتیب داده و در آن به بیان مهمترین ویژگی‌های فرد اصلح و شاخصه‌ها و اولویت‌های کاری دولت آینده پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از نگاه شما مهمترین ویژگی‌های فرد اصلح کدامند؟

منتظری: درباره معیارهای انتخاب اصلح و شاخص‌های دولت جوان انقلابی باید گفت خطوط کلی از سوی رهبر فرزانه انقلاب ترسیده شده است.

بنابراین درصورتیکه همه نگاه‌ها به خطوط ترسیم شده از سوی معظم‌له معطوف بوده و انتخاب اصلح بر مبنای این معیارها صورت گیرد، بسیاری از مشکلات کشور به خودی خود حل می‌شوند.

یکی از شاخصه‌های اصلی رئیس جمهور آینده این است که دارای روحیه جهادی و مدیریت انقلابی باشد، باید بپذیریم کشور در شرایط جنگ به سر می‌برد، بنابراین باید با استفاده از تجارب و اندوخته‌های ارزشمند دوران دفاع مقدس و بی‌توجه به زمان و ساعت کاری به دنبال حل مشکلات باشیم،  همانگونه که رزمندگان اینگونه بودند و تنها به پیشرفت ماموریت محوله فکر می‌کردند.

ممکن است در شرایط عادی استفاده از شیوه مدیریت‌ سازمانی مرسوم جواب بدهد، اما نکته آنجاست که کشور ما اکنون در شرایط عادی قرار ندارد و به تبع آن عبور از تنگناها و مشکلات  نیازمند برخورداری از روحیه جهادی و مدیریت انقلابی است، در چنین شرایطی مدیران نبایستی به وضع موجود راضی بوده بلکه همواره در حال تلاش بیشتر برای گشودن گره‌های بیشتری باشند.

توجه به اصل ولایتمداری چه اندازه در انتخاب رئیس جمهور آینده اهمیت دارد؟

منتظری: برخورداری از شاخصه ولایتمداری از ویژگی‌های اصلی و بسیار مهم رئیس جمهور منتخب است، این اعتقاد و باور در همه ملت ایران وجود دارد که ولایتمداری مهمترین مولفه عزت‌بخش نظام و انقلاب اسلامی است، بنابراین رئیس‌جمهور آینده باید از ضریب ولایتمداری بیشتری در مقایسه با خیلی‌ها برخوردار باشد.

تجربه گام نخست انقلاب نشان داد هر گاه همسویی و همراهی در کشور وجود داشته توانسته‌ایم قله‌های متعدد علمی، اجتماعی، اقتصادی و فناوری را فتح کنیم، اما با تضعیف این روحیه و توجه رئیس‌جمهور وقت به نظریه‌پردازی، در مواقعی ممکن است نگاه خود را به نگاه رهبری انقلاب اولویت داده باشد.

بنابراین تجربه گام نخست انقلاب نشان می‌دهد در گام دوم نیز باید منتخب مردم و رئیس جمهور کشور باید در کلام و عمل به اصل ولایتمداری معتقد بوده و در مسیر منویات مقام معظم رهبری حرکت کند.

از دیگر شاخصه‌ها برای انتخاب فرد اصلح این است که با توجه به پیشینه انتخاباتی افراد به این مهم نگاه کنیم چه اندازه خود را مقید به اصل ولایتمداری و تبعیت از آن دانسته و به این نگاه پایبند بوده است.

 چرا رهبر انقلاب به جوان‌گرایی در دولت تاکید دارند؟

منتظری: رهبر فرزانه انقلاب از جوان‌‌گرایی به عنوان یکی از ویژگی‌های دولت انقلابی یاد می‌کنند، اگر چه برخی‌ها برداشت‌های متفاوتی از این موضوع دارند، اما جوان‌گرایی در نگاه معظم‌له به این معنا است که فرصت رویش و واگذاری مسوولیت‌ها به نسل جوان فراهم آید.

به عبارت بهتر جوان‌گرایی از منظر رهبر فرزانه انقلاب استفاده از توانمندی، انگیزه و روحیه ریسک‌پذیری بالای جوانان در عرصه‌های مدیریتی با هدف سرعت بخشیدن به موتور محرکه کشور است.

به این ترتیب هدف رهبر انقلاب از جوان‌گرایی این است که فرد روحیه، طراوت، نشاط و انگیزه لازم برای ایفای مسوولیت خطیر ریاست جمهوری را نداشته باشد و منظور نگاه به سن تقویمی افراد نیست.

شکی در این نیست که پذیرش مسوولیت ریاست جمهوری نیازمند برخورداری از اندوخته‌ها و تجارب در عرصه‌های مختلف است، بنابراین برای تصدی‌گری سنگین‌ترین مسوولیت اجتماعی، اجرایی و سیاسی کشور نباید صرفا بر اساس سن تقویمی و در شرایط احساسی اقدام و انتخاب کرد.

دولت آینده می‌بایست با واگذاری مسوولیت‎ها در بدنه مدیریتی کشور به جوانان زمینه را فراهم کند، تا آنان در آینده به مدیرانی کارآمد و توانمند با تجربه و پختگی لازم تبدیل شوند.

دولت آینده در حوزه سیاست خارجی باید چه سیاستی را در پیش گیرد؟

منتظری: یکی از شاخصه‌های ضروری که رئیس جمهور منتخب دولت سیزدهم باید از آن برخوردار باشد، این است که در حوزه سیاست خارجی با اتکاء و اعتقاد به سه اصل عزت، حکمت و مصلحت با کشورهای دیگر مراودات سیاسی برقرار کند.

البته در این زمینه ضعف‌هایی وجود دارد و از این‌رو رهبر انقلاب مرتبا تذکر می‌دهند، مادامی که خطوط اصلی مذاکره از سوی مقام معظم رهبری تعریف شده است، چرا در عمل باید به گونه‌ای عمل کنیم که اسباب رنجش ایشان بشود.

در حالی مقام معظم رهبری به عنوان مدیر عالی نظام باید وقت خود را معطوف به مسائل کلان کشور و نظام کنند که گاه معظم‌له باید هزینه ناکارآمدی برخی مدیران را بپردازند.

بر اساس آنچه که گفته شد، اگر رئیس جمهور آینده در حوزه سیاست خارجی از سه اصل یاد شده عدول کند، در سیاست خارجی و روابط بین‌الملل با مشکل مواجه خواهیم شد.

مهمترین اولویت‌های کاری دولت در حوزه مسائل داخلی کدامند؟

منتظری: یکی از مهمترین اولویت‌های کاری رئیس جمهور آینده این است که حل مسائل اساسی کشور را سرلوحه اصلی کار خود قرار دهد، بنابراین نامزدهای انتخاباتی باید با پایش، رصد و اولویت‌بندی مهمترین مسائل کشور و بیان آن‌ها به مردم، راهکارهای خود برای حل این مسائل را نیز ارائه دهند.

در حالی اقشار مردم با تنگناهای اقتصادی و مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند که اینها سزاوار مردمی نیست که در بیش از 40 سال عمر انقلاب اسلامی هر چه داشته‌اند، در راه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی تقدیم کرده‌اند.

نباید فراموش کنیم اگر دغدغه‌های دینی و باورهای معنوی مردم نبود، امروزه به واسطه ضعف و ناکارآمدی‌های مدیریتی کشور با چالش‌های فراوانی روبرو بود، بنابراین رئیس جمهور آینده باید همه هم و غم خود را معطوف به حل مشکلات کشور کند، چرا که در غیراینصورت سرمایه اجتماعی مردم آسیب خواهد دید.

نکته مهم آنکه انتخاب رئیس جمهور از هر انتخاب دیگری مهمتر است، چرا که دولت کارآمدی نظام را به تصویر می‌کشد، بنابراین باید همه مردم با احساس تکلیف و مشارکت در انتخابات فردی را به عنوان رئیس جمهور کشور انتخاب کنند که شاخصه‌ها و ویژگی‌های اصلح بودن را داشته باشد.

انتهای پیام/*

https://www.dana.ir/1728465
ارسال نظر
نظرات