شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:44 منتشر شده در مورخ: 1400/02/07 شناسه خبر: 1728642
آلودگی هوا میهمان ناخوانده میان هیاهوی کرونا؛

کیفیت هوای اراک و شازند باز هم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

کیفیت هوای اراک و شازند باز هم در وضعیت ناسالم قرار گرفت
براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۱ صبح روز جاری با شاخص ۱۰۹ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و هوای شازند با شاخص ۱۵۲در وضعیت ناسالم قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۱ روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ماه با شاخص ۱۱۹ همچون چند روز اخیر باز هم در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

همچنین کیفیت هوای شازند نیز با شاخص ۱۵۲ شرایط به مراتب نامطلوب تری دارد و در وضعیت ناسالم برای کلیه گروه‌ها قرار گرفته است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است و بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ بیش از ۵۰ روز ناسالم را به ثبت رسانده است، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز اراک و شازند ۱۰ روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای را تجربه کرده اند.

ذرات معلق عموما ناشی از فعالیت‌های هستند که در آنها سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز و زغالسنگ سوزانده می‌شوند، از جمله رفت و آمد ماشین‌ها، ذوب و پردازش فلزات، نیروگاه‌ها و مانند اینها و آتش سوزی.

این ذرات چون به بخش‌های عمیق‌تر ریه نفوذ می‌کنند و هم ناشی از مواد سمی‌تری (مانند فلزات سنگین یا ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند) خطرات بسیار بیشتری دارند، البته عوامل دیگری مانند تنفس از راه دهان، فعالیت بدنی، سن (کودک یا سالمند بودن)، داشتن بیماری زمینه‌ای ریه‌ای، درجه حرارت هوا، و سایر مواد آلاینده میزان نفوذ این ذرات به درون ریه‌ها و اثرات زیانبارشان را تشدید کند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

با توجه به تعطیلی مدارس در شرایط کرونایی و محدودیت های حضور کارمندان حجم ترددهای شهری به شدت کاهش یافته اما آلاینده ها همچنان هوای اراک را به سمت ناسالم شدن پیش می بردند، این شرایط نشان می دهد بخش اعظمی از آلودگی هوای شهر اراک ناشی از آلایندگی صنایع است، هر چند از دسترس خارج کردن نوبتی برخی ایستگاه هایی که شاخص های بالای آلایندگی را نشان می دهند (مخابرات و شریعتی) نیز جای تعجب است!

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1728642
ارسال نظر
نظرات