شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 14:11 منتشر شده در مورخ: 1400/02/07 شناسه خبر: 1728663
تحلیل‌گر مسائل سیاسی:

مذاکرات وین در چارچوب سیاست نظام دنبال نمی‌شود/ غروب کامل برنامه هسته‌ای ایران هدف مذاکرات آینده

مذاکرات وین در چارچوب سیاست نظام دنبال نمی‌شود/ غروب کامل برنامه هسته‌ای ایران هدف مذاکرات آینده
باقرزاده با اشاره به اینکه امروز این عناصر «میدان» هستند که دیپلماسی را تقویت می‌کنند گفت: باتوجه به سیاست نظام مبنی بر برداشته شدن همه تحریم‌ها علیه ایران، مذاکرات وین در چهارچوب سیاست‌های نظام دنبال نمی‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی باقرزاده، تحلیل‌گر مسائل سیاسی در گفتگوی تفصیلی با صبح توس؛ ضمن اشاره به اینکه این روزها بحث بر روی 8 سال دیپلماسی و مولفه‌های مربوط به سیاست خارجی در دولت آقای روحانی و ادامه آن است، اظهار کرد: ادامه یک فرآیندی را می‌بینیم که این فرآیند در امتداد شعار معروف چرخش چرخ مذاکره و چرخش چرخ سانتریفیوژ و اقتصاد است.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: در بستر اول در ماجرای برجام این چرخش به آن معنا اتفاق نیفتاد و تقریبا هیچ را شاهد هستیم؛ با خروج آمریکا از برجام نیز مولفه‌هایی اتفاق افتاد که دولت سعی کرد بتواند به هر نحو ممکن برجام را نگه دارد به امید اینکه گشایشی رقم بخورد.

غروب کامل برنامه هسته‌ای ایران هدف مذاکرات آینده

باقرزاده با اشاره به درخواست‌های رئیس جمهور سابق آمریکا برای حفظ برجام بیان کرد: چهار خواسته غروب کامل برنامه هسته‌ای ایران، برجام منطقه‌ای، مدیریت مسئله موشکی ایران و دیدگاه آمریکایی‌ها از تروریسیم از نگاه ترامپ برای حفظ برجام باید محقق می‌شد، وگرنه خروج از برجام از سوی آمریکا اتفاق می‌افتاد.

وی با بیان اینکه آمریکا بسته جامع تحریم‌ها را در همان زمان علیه جمهوری اسلامی وضع کرد، ادامه داد: امروز آمریکا محور تحریم‌‎ها علیه ایران است.

کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه ماندن در برجام دیپلماسی قرآنی نبود، افزود: دیپلماسی قرآنی یعنی اگر طرف مقابل تعهد خود را رها کرد، تو هم رها کن و برگردد در چهارچوب بی اثر کردن تحریم‌ها اقدامات خودت را انجام بده؛ بخشی از بی اثر کردن تحریم‌ها ناظر به توانمندی حوزه داخل و بخشی ناظ به رفتن به سمت بازارهای منطقه و بازار کشورهایی است که حول محور گفتمان مقاومت فعال هستند.

برجام؛ مذاکره برای مذاکره

باقرزاده گفت: این بازار توسط ترکیه و کشورهایی از جنس روسیه مدیریت شد؛ بنابراین مذاکرات برجام در راستای مذاکره برای مذاکره اتفاق افتاد و عملا خبری از رفع تحریم‌ها و گشایش اقتصادی مشاهده نکردیم.

وی ادامه داد: دولت در طول برجام از ارتباط گیری اقتصادی با بسیاری از کشورها و نگاه به توانمندی داخلی هم غفلت کرد و دیپلماسی فقط خرج برجام تقریبا هیچ شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به روی کارآمدن بایدن و سیاست‌های او بیان کرد: بایدن افرادی را در وزارت خارجه، خزانه داری و مسئول تحریم‌ها در دولتش قرار داد که در مبارزه بنیادی با جمهوری اسلامی و سیاست‌های ایران در منطقه، موشکی و تروریسم قرار داد که مواضع آن‌ها روشن است.

تعلیق تحریم‌ها برای اقتصاد کشور دستاوردی ندارد

باقرزاده اضافه کرد: بنای بایدن هم بر این امر استوار است که نه تحریم‌های برجام و نه تحریم‌های دوران ترامپ برداشته شود، بلکه بنا بر این است که تحریم‌هایی که در دوران ترامپ نقض برجام را رقم زده نه اینکه رفع شود بلکه به حالت تعلیق درآید و این برای اقتصاد ما عملا هیچ است.

وی تصریح کرد: آمریکا در ادامه مذاکرات به‌دنبال این است که در کنار برخی گشایش‌های صرفا حقوقی یک گشایش اقتصادی کوچک را در قالب عملیات روانی پیاده کند.

مذاکرات وین در چارچوب سیاست‌های نظام دنبال نمی‌شود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: مذاکرات وین در چهارچوب سیاست‌های نظام دنبال نمی‌شود؛ سیاست نظام بر این است که همه تحریم‌ها برداشته شود و بعد راستی آزمایی صورت گیرد.

باقرزاده ادامه داد: با شبکه‌ای مواجه هستیم که تمام تخم‌مرغ‌های خودش را در سبد مذاکره چید و مشخصا کارآمدی‎‌اش را به میز مذاکره پیوند داد، امروز همه مولفه‌های ضد اقتصادی و مولفه‌هایی که قرار بود مشکل مردم را برطرف کند، ضد آن رقم خورده است، یعنی مذاکره نتوانست آن چیزی را که باید، محقق کند، از طرفی مذاکره برای بی اثر کردن تحریم‌ها هم اتفاق نیفتاد، یعنی به دنبال تقویت داخل هم نرفتیم.

میدان در خدمت دیپلماسی است

وی خاطرنشان کرد: امروز این عناصر «میدان» هستند که دیپلماسی را تقویت می‌کنند؛ یعنی عملا میدان در خدمت دیپلماسی است.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: مذاکره کنندگان ما نتوانستند در آن سطحی تعریف شوند که در همه مباحث قابلیت استفاده داشته باشند.

باقرزاده تصریح کرد: مذاکرات وین محور ناکارآمدی استراتژی دیپلماسی است که بر مبنای آن قرار بود چرخ اقتصاد و سانتریفیوژها بچرخد؛ مذاکرات وین به هر قیمتی باید محقق شود؛ چرا؟ چون آورده انتخاباتی دارد.

طرفداران مذاکرات به دنبال دو قطبی دیپلماسی و میدان هستند

وی با اشاره به انتشار صوتی از آقای ظریف عنوان کرد: در انتخابات 92 قرار بر این شد که دو قطبی عده‌ای را طرفدار چرخش چرخ اقتصاد و سانتریفیوژها و عده‌‎ای را خلاف این موضوع معرفی کنند؛ امروز هم همان جریان به دنبال دوگانه و دو قطبی دیپلماسی و میدان است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این دوگانه جدید قرار است اولا شبکه‌ای را که ریشه آن‌ها به سال‌های 88، 92 و 96 برمی‌گردد به هیجان درآورد تا در انتخابات 1400 شرکت کنند؛ شبکه‌ای که عملا همواره ناکارآمدی‌اش را پشت نگاه لیبرالی مخفی و خودش را قهرمان جلوه می‌دهد.

باقرزاده بیان کرد: امروز این شبکه آمده و دوگانه میدان و دیپلماسی را تعریف کرده است و اینکه دیپلماسی در خدمت میدان بوده است؛ یعنی پیشرفت در خدمت حوزه تفکرات نظامی است و این صوت دارد این مسئله را القا می‌کند.

شاهد طرح برجام ۲ هستیم

وی عنوان کرد: طبق قوانین حتی در آمریکا هم اگر بنای به خاطره‌گویی و خاطره‌نویسی از دولت‌ها بخواهد انجام شود، باید ممیزی‌ها صورت گیرد؛ قرار نیست بسیاری از مسائل و اسرار نظام برای سوءاستفاده دشمنان به‌صورت علنی بیان شود.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: بخشی از این صوت ناظر به انتخابات 1400 است و بعد از آن هم مسائلی را به‌دنبال دارد؛ یعنی شاهد طرح برجام دو هستیم؛ به این معنا که دیپلماسی باید همیشه خرج میدان شود و فرمانده میدان و میدان به‌عنوان محور تنش معرفی شوند.

باقرزاده بیان کرد: مردم ما باید بدانند که حقیقت نظام هیچ وقت ضد مذاکره نیست؛ جریان میدان به معنای میدانی که در صوت آقای ظریف اشاره شده نیست؛ باید گره‌ها بشناسیم و بصیرت افزایی کنیم و در طراحی‌ها بدانیم اگر قرار شد در برابر شبکه‌ای از ایران اینترنشنال قرار بگیریم، قطعا مدافع نظام باشیم.

وی در پایان گفت: در سال 1400 با یک پدیده چند بعدی مواجه هستیم و باید آن‌ها را بشناسیم و لازمه‌اش این است که نیروهایی که مدافع انقلاب و نظام و ایران هستند با هر مدل فکری کنار یکدیگر قرار بگیرند و بتوانند ایران 1400 را در اختیار دولتی قرار بدهد که در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی گام بردارد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1728663
ارسال نظر
نظرات