شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 18:47 منتشر شده در مورخ: 1400/02/07 شناسه خبر: 1728750
فرماندار کاشمر خبر داد؛

ثبت‌نام 323 نفر داوطلب برای شورای شهری و روستایی در کاشمر / 4 درصد کل داوطلبان حوزه شهری رد صلاحیت شدند

ثبت‌نام 323 نفر داوطلب برای شورای شهری و روستایی در کاشمر / 4 درصد کل داوطلبان حوزه شهری رد صلاحیت شدند
ساقی با بیان اینکه 323 نفر در دو بخش شورای شهر و روستای شهرستان کاشمر ثبت‌نام داشتند که 81 نفر در شورای شهر و 242 نفر در شورای روستاها هستند، گفت: در مهلت قانونی هیئت اجرایی در حوزه شهری تشکیل و صلاحیت‌ها بررسی شد که 4 درصد از کل داوطلبان رد صلاحیت شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ مسلم ساقی، فرماندار کاشمر بعدازظهر امروز در نشست خبری که در محل سالن نشست‌های فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: پروژه مهم نظام در استان و شهرستان بحث انتخابات 1400 است که در 28 خرداد برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه 3 انتخابات مهم ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت نیز چهار رکن اصلی برگزاری انتخابات در شهرستان کاشمر است که برنامه‌های روزشمار بر پایه این ارکان پیش برده شده است.

فرماندار کاشمر با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری همواره در انتخابات بر مشارکت حداکثری در پای صندوق‌های رأی تأکید دارند، تصریح کرد: مجریان انتخابات باید اصل قانون‌مداری و بی‌طرفی را رعایت کنند و بتوانیم با فراهم‌کردن شرایط مشارکت حداکثری در 28 خرداد از آرای مردم صیانت کنیم.

وی با بیان اینکه به سمت الکترونیکی برگزار کردن انتخابات پیش می‌رویم و امیدواریم روزی برسد که تمام مراحل به‌صورت الکترونیکی برگزار شود، اذعان کرد: خبرنگاران در اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه مؤثر هستند و اطلاع‌رسانی‌ها به‌صورت واحد انجام خواهد شد.

ساقی با تأکید بر اینکه آموزش مجریان در این دوره بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و تمام افرادی که به‌نوعی با روند انتخابات دخیل هستند باید آموزش ببینند، عنوان کرد: اشرافیت به قانون کمک بیشتری به اجرای قانون خواهد داشت و همچنین آگاهی بیشتر شهروندان از قانون انتخابات می‌تواند به روند اجرایی انتخابات کمک کند.

وی با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر کاشمر یک شورای 7 نفره است و در شورا‌های روستایی 12 روستا شورای 3 نفره و 13 روستای شورای 5 نفره دارند، تشریح کرد: داوطلبین که در شورای شهر و روستا ثبت‌نام کرده‌اند در نهایت برای 108 کرسی رقابت خواهند کرد.

فرماندار کاشمر با بیان اینکه 323 نفر در دو بخش شورای شهر و روستای شهرستان کاشمر ثبت‌نام داشتند که 81 نفر در شورای شهر و 242 نفر در شورای روستاها هستند، تأکید کرد: در حوزه شهری 75 درصد حضوری و 25 درصد غیرحضوری و در حوزه روستایی 95 درصد حضوری و 5 درصد به‌صورت غیرحضوری ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند.

وی همچنین در ادامه بیان کرد: در حوزه شهری بر اساس قانون برای همه داوطلبین حوزه شهری باید استعلام از مراجع 4گانه گرفته شود ولی در حوزه روستایی قانون مکلف کرده که هیئت اجرایی باید در ابتدا تشکیل و مظنونین شناسایی و برای مظنونین استعلام از مراجع 4 گانه گرفته شود.

ساقی با بیان اینکه در حوزه شهری 89 درصد داوطلبان مردم و 11 درصد آنها زن هستند و 5 درصد زیر سی‌سال ثبت‌نام کرده‌اند که بیشترین فراوانی در حوزه سنی مربوط به بازه 36 تا 40 سال بوده است، تأکید کرد: 39 درصد لیسانس، 6 درصد فوق‌لیسانس و 7 درصد دکترا دارند.

وی با تأکید بر اینکه 91 درصد افراد ثبت‌نام شده در حوزه شهری فاقد تجربه شورایی هستند و تنها 9 درصد نیز در ادوار گذشته عضو شورای اسلامی شهر کاشمر بوده‌اند، ابزار کرد: در این دوره تمام اقشار از جمله فرهنگیان، پزشکان، اساتید دانشگاه، کارمندان، بازنشستگان، مشاغل آزاد، روحانی، وکیل و... پای‌کار آمدند و ثبت‌نام کرده‌اند.

فرماندار کاشمر با اشاره به اینکه در حوزه روستایی 88 درصد داوطلبان مرد و 12 درصد آنها زن هستند، افزود: بیشترین فراوانی در بحث تحصیلات مربوط به دیپلم با 35 درصد است و تحصیلات دانشگاهی 33 درصد را شامل می‌شود و همچنین 38 درصد ثبت‌نام‌کنندگان سابقه شورایی دارند.

وی همچنین با اشاره به بحث تأیید صلاحیت‌ها در حوزه شورای شهر اظهار داشت: در مهلت قانونی تشکیل هیئت اجرایی در حوزه شهری داده و صلاحیت‌ها بررسی شد که 4 درصد از کل داوطلبان ثبت‌نام‌کننده رد صلاحیت شدند و مراتب صورت‌جلسه و به هیئت نظارت ارسال شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1728750
ارسال نظر
نظرات