شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 10:57 منتشر شده در مورخ: 1400/02/08 شناسه خبر: 1728758
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

سخنان ظریف در مورد شهید سلیمانی جفا به آرمان شهدا و مقاومت است

سخنان ظریف در مورد شهید سلیمانی جفا به آرمان شهدا و مقاومت است
پور ابراهیمی گفت: سخنان سخیف آقای ظریف در مورد مذاکرات و ارتباط آن با جبهه مقاومت و شهید سلیمانی جفا به آرمان شهدا و مقاومت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ارتباط زنده تصویری با بسیجیان خراسان رضوی که در پیام‌رسان بومی روبیکا برگزار شد؛ ضمن اشاره به سابقه شروع مذاکرات در دولت فعلی، اظهار کرد: آقای روحانی در یک نشست مشترک با جمعی از نمایندگان اقتصادی مجلس اولین روزهای تشکیل دولت راهکاری را مطرح کرد که کشور را از کسری بودجه به سمت درامد مازاد حرکت می‌داد.

وی افزود: آن روزها دولت معتقد بود که تمام گرفتاری ما به خاطر عدم تعامل دولت قبلی با آمریکا بوده و نتیجه آن هم تحریم‌های دست‌وپا گیر کشور است؛ لذا بنا داشت با پیگیری مذاکرات و یک سری توافقات، در ظرف چند ماه یک گشایش سنگین در اقتصاد کشور رقم بزند. امروز در هفته‌های پایانی دولت شاهد هستیم که مذاکرات و برجام چه بلایی سر اقتصاد کشور آورده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: عمده نگاه دولت برای حل مشکلات اقتصادی مذاکره و نگاه به خارج از کشور بود، در نتیجه چنین نگاهی، هم نسبت به توانمندی‌های داخلی غفلت شد و هم اقتصاد کشور به اقدامات خارج از کشور وابسته و شرطی شد. متأسفانه در این مدت علاوه بر اینکه تمام تعهدات را انجام دادیم و طرف مقابل یک گام برنداشت، نه گشایشی رقم خورد و نه تحریمی برداشته شد.

پور ابراهیمی گفت: نتیجه عملکرد دولتی که تمام ظرفیت کشور را در حوزه سیاست خارجی و مذاکره و توافق با دشمنان کشور قرار می‌دهد چیزی نیست جز شاخص‌هایی که امروز در بحث نرخ بیکاری و رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری می‌بینیم. بدترین عملکرد در طول تاریخ پس از پیروی انقلاب در دولت‌های مختلف مربوط به دولت فعلی است.

وی شرایط اقتصادی این روزهای کشور را یک شرایط خاص دانست و تأکید کرد: باید تلاش کنیم در انتخابات آینده دولتی روی کار بیاید که بتواند بخشی از عقب‌ماندگی‌های سال‌های اخیر که به‌عنوان خرابه‌های عملکرد دولت روحانی مطرح هستند را جبران کرده و برای ارتقای ظرفیت‌های اقتصادی کشور تلاش کند.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: امروز اولویت مسائل جاری کشور بحث اقتصاد و معیشت مردم است و باید بتوانیم این مشکل را با یک سری تصمیمات کارشناسی و علمی در داخل کشور حل کنیم؛ البته پیگیری مذاکرات و گرفتن حقوق مردم امر طبیعی است و در این حوزه نباید ذره‌ای از منافع خود کوتاه بیایم.

پور ابراهیمی تصریح کرد: زمانی مذاکرات منجر به رفع تحریم می‌شود که ما خنثی‌سازی را قبل از ورود به مذاکرات شروع کرده باشیم. آنجایی که دشمن احساس کند برداشته شدن یا نداشتن تحریم‌ها هیچ تغییری در مسیر حرکت کشور ایجاد نمی‌کند مجبور می‌شود در مقابل ایران باید به هر نحوی که شده کوتاه بیاید.

وی با بیان اینکه مدت‌هاست یک جریان مذاکره فرسایشی در کشور رقم خورده و منجر به هیچ اتفاقی هم نمی‌شود، ابزار کرد: ابزار قدرتمند ما در رفع تحریم اتکا به توانمندی نیروی داخلی و ظرفیت‌های و مزیت‌های نسبی داخل کشور است. ما این‌طور دولتی را نیاز داریم که با این رویکرد و این نگاه پای‌کار بیاید.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: سخنان سخیف آقای ظریف در مورد مذاکرات و ارتباط آن با جبهه مقاومت و شهید سلیمانی جفا به آرمان شهدا و مقاومت است. آن چیزی در سر میز مذاکره به تیم مذاکره کننده ایرانی و وزیر خارجه کشور ما قدرت می‌داد اقتدار در عرصه میدانی بود، اگر آن هم نمی‌شد اصلاً کسی این‌ها را تحویل نمی‌گرفت.

پور ابراهیمی افزود: ایران بدون هیچ‌گونه همکاری علمی با کشورهای دنیا به توان هسته‌ای دست‌یافت و قدرت نرم را ایجاد کرد. در نتیجه به‌محض خرابکاری دشمن در موضوع نطنز، ایران با اقتدار اعلام کرد وارد عرصه غنی‌سازی 60 درصد شده و امکان بالاتر از این را هم دارد.

وی افزود: امروز دشمن در عرصه انتخابات به دنبال ایجاد ناامیدی و یاس در دل مردم و طبقات محرومی است که بیشترین تأثیر را از معیشت می‌گیرند. لذا معتقدیم برای حل مشکل اقتصادی هیچ راهی جز اتکا به توانمندی درون و عدم غفلت از ظرفیت‌های پیرامونی نداریم. کسی که در آینده می‌خواهد سکان‌دار قوه مجریه باشد باید با تمام وجود به این ظرفیت‌ها و به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایمان و یقین داشته باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به موضوع انتقال آب خلیج‌فارس به شهرهای مرکزی کشور گفت: تحریم‌های خصمانه دولت ترامپ علیه ایران باعث شد بخشی از ظرفیت‌های انتقال آب در کشور متوقف شود اما جوان‌های ما در دانشگاه‌های کشور موفق شدند از طریق مهندسی معکوس اقدام به ساخت قطعات کنند. اثر تحریم دشمن به واسطه اتکا به ظرفیت‌های درونی دیگر قابل اعمال نیست.

پور ابراهیمی تصریح کرد: اگرچه تحریم‌ها در کوتاه مدت اثر منفی بر اقتصاد کشور دارند اما با مدیریت جهادی و نگاه به درون می‌توان این تهدیدها را برای اقتصاد کشور تبدیل به یک فرصت کرد. دشمنی که احساس می‌کند تحریم باعث شده کشوری روی پای خودش بایستد قطعاً تحریم را برمی‌دارد و دیگر نیازی به مذاکره نیست. این‌یک واقعیت میدانی در عرصه مذاکره است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شرایط ما نسبت به دوره‌های قبل کاملاً متفاوت است لذا باید تلاش کنیم در آینده دولتی روی کار بیاید که رویکرد آن مبتنی بر نگاه ارزشی و اعتقادی و متکی به باورهای دینی باشد، اگر این اتفاق رقم بخورد نه‌تنها آثار خرابه‌های اقدامات اقتصادی دولت فعلی را جبران می‌کند بلکه می‌تواند ما را در عرصه اقتصادی به اقتدار قابل‌توجهی برساند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1728758
ارسال نظر
نظرات