شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:38 منتشر شده در مورخ: 1400/02/08 شناسه خبر: 1728880
مطالبه بحق کارگران شنیده شد؛

اصلاح فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان باعث افزایش دریافتی می شود

اصلاح فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان باعث افزایش دریافتی می شود
پس از اعتراضات بازنشستگان نسبت به حقوق دریافتی، سازمان تامین اجتماعی فرمول محاسبه حقوق را اصلاح کرد که با این حساب بازنشسته‌ای با حقوق کمتر از ۳میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نخواهیم داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  دیار آفتاب؛ کارگران بازنشسته تامین اجتماعی معمولا یکی از کمترین دریافتی ها را دارند. این در حالی است که اغلب این افراد ۳۰سال زحمت کشیده و با پرداخت حق بیمه و بازنشستگی، حالا که به میان سالی رسیده اند توقع دارند تا حقوقشان به حدی باشد تا بتوانند زندگی درخور شأنی داشته باشند و محتاج کسی نباشند.

این توقع باعث شد تا از زمستان سال ۱۳۹۹، تجمع های مسالمت آمیزی در برخی شهرهای کشور در اعتراض به حقوق پایین بازنشستگان تامین اجتماعی شکل بگیرد و تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته هایی خواستار افزایش حقوق بازنشستگی باشند. اراک هم که جامعه کارگری بالایی دارد، یکی از این شهر ها بود که بازنشستگان با حضور در مقابل اداره کل تامین اجتماعی خواسته خود را اعلام می کردند.

اواخر اسفند ۹۹ بود که پس از ماه‌ها کش و قوس بر سر اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، بالاخره این خواسته محقق شد تا با تصویب ۸۹ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ و قول سازمان تامین اجتماعی، حقوق‌های دریافتی ۳.۶ میلیون کارگر بازنشسته کمی معقول شود؛ اما این دلخوشی چندان طولانی نبود و با صدور احکام حقوقی در تاریخ ۲۰ فروردین نقش بر آب شد. مهم‌ترین دلیل آن، اشتباه صورت گرفته در محاسبه افزایش حقوق سالانه بازنشستگان بود که صدای آن‌ها را درآورد، البته سازمان هم خیلی زود اشتباه خود را پذیرفت.

بعد از اعتراضات کارگران بازنشسته، اعضای کانون عالی بازنشستگان در جلسات مشترک با سازمان تامین اجتماعی، رایزنی‌ها را برای اصلاح اشتباه و تعیین فرمول نهایی دنبال کردند و حالا خروجی آن اطلاعیه‌ای است که سازمان منتشر و اعلام کرده که مورد توافق با کانون عالی بازنشستگان است:

  1. مقرر شد اعمال ماده ۹۶ (افزایش حقوق سنواتی) بر اساس مبلغ مستمری حقوق اسفند ۱۳۹۹ برای کلیه مستمری‌بگیران صورت پذیرد.
  2. علاوه بر اعمال ماده ۹۶ جهت افزایش حقوق سایر سطوح، ضریب ترمیمی درخصوص متناسب‌سازی حقوق افرادی که در سال‌های گذشته ضریب زمان برقراری مستمری آنان به نسبت حداقل‌ حقوق مصوب شورای عالی کار افت و کاهش داشته است، (با جبران ۷۵درصد از نسبت از دست رفته) اعمال می‌شود.
  3. با توجه به انتظارات و مطالبه همه سطوح مستمری‌بگیر از سازمان تامین اجتماعی و شرایط سخت اقتصادی بازنشستگان، مقرر شد پس از اعمال ماده ۹۶ و اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ و افزایش مزایای جانبی، افزایش دریافتی هیچ بازنشسته‌ای نسبت به دریافتی اسفندماه ۱۳۹۹ کمتر از ۵۰ درصد نباشد.

در این اطلاعیه به این نکته هم اشاره شد که: «طی حداکثر ۱۴ روز آینده احکام جدید صادر و مابه‌التفاوت حکم، در حقوق اردیبهشت‌ماه لحاظ می‌شود.»

ماده یک این مصوبه، پاسخ به همان انتقاد و اشتباهی است که پایه حقوق بازنشستگان برای افزایش سالانه را بر مبنای پایه حقوقی تیرماه (قبل از مرحله اول همسان‌سازی) لحاظ کرده بود و حالا اصلاح شده است تا بر مبنای پایه حقوق اسفند محاسبه شود. همچنین در ماده ۲، فاصله حقوقی بازنشستگان به نسبت تورم و حقوق مصوب قانون کار اصلاح می‌شود، البته نه به طور صد درصد اما تا حد زیاد و به میزان ۷۵ درصد میزان عقب‌افتادگی.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری: فرمول جدید بازنشستگان را راضی می کند

حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری درباره فرمول جدید سازمان تامین اجتماعی، گفت: بعد از پیگیری‌های انجام‌شده برای اصلاح احکام، در نهایت فرمولی ارائه شد که همه آن را پذیرفتیم و مقرر شد اجرایی شود؛ به نظرم این فرمول همه گروه‌های بازنشستگان با حقوق حداقلی، متوسط و حداکثری را راضی می‌کند چرا که بسیار روشن و آینده‌نگر است. با فرمول تکمیلی، بازنشسته‌ای با حقوق کمتر از ۳میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نخواهیم داشت و بازنشستگانی که با ۳۵ سال بازنشسته شده باشند هم بالای ۴.۵ میلیون تومان حقوق خواهند گرفت.

تنها نگرانی، تامین منابع سالانه

صادقی در ادامه می‌گوید: با اجرای دقیق این فرمول و صدور احکام بازنشستگان، تجمع کارگری در روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) با رویکرد تشکر از مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خواهد بود، اما در کنار آن، خواستار جدیت دولت و مجلس برای تداوم این موضوع خواهیم شد. تنها نگرانی موجود، تامین منابع لازم در سازمان تامین اجتماعی برای اجرای مستمر همسان‌سازی است؛ باید دولت و مجلس در بودجه سالانه پرداخت حق تامین اجتماعی را تثبیت کنند تا در سال‌های بعد برای پرداخت حقوق بازنشستگان دچار کمبود منابع نشویم.

دیارآفتاب امیدوار است این مطالبه بحق بازنشستگان تامین اجتماعی به طور کامل اعاده شود تا دیگر شاهد مشکلات معیشتی برای این قشر زحمتکش جامعه نباشیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1728880
ارسال نظر
نظرات