شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 15:10 منتشر شده در مورخ: 1400/02/08 شناسه خبر: 1729055
رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور خبر داد؛

هشدار دامپزشکی به دامداران درباره گسترش بیماری زردی

هشدار دامپزشکی به دامداران درباره گسترش بیماری زردی
سلیمانی گفت: هرساله با شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها بیماری "تیلریوز" در گاو و بابزیوز در گوسفند و بز که در ایران بنام زردی شناخته‌شده شیوع پیداکرده و خسارات فراوانی به صنعت دامداری تحمیل می‌نماید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رضا سلیمانی، رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور در گفت‌وگو با صبح توس گفت: هرساله با شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها بیماری تیلریوز در گاو و بابزیوز در گوسفند و بز که در ایران بنام زردی شناخته‌شده شیوع پیداکرده و خسارات فراوانی به صنعت دامداری تحمیل می‌نماید.

وی ضمن بیان راه‌های پیشگیری و انتقال بیماری تصریح کرد: راه اصلی انتقال بیماری در دام‌ها گزش کنه آلوده به انگل هست، زمانی که کنه در مناطق آلوده یک حیوان را مورد گزش قرار دهد عامل بیماری را وارد بدن دام نموده سپس زنجیره انتقال از دام بیمار به دام سالم ادامه می‌یابد و مهم‌ترین راه پیشگیری از بیماری مبارزه با ناقل بیماری یعنی کنه‌هااست.

سلیمانی تأکید کرد: سم‌پاشی جایگاه دام در فصول گرم و فواصل زمانی مناسب برای از بین بردن کنه‌ها، حمام ضد کنه در گوسفند و بز و استفاده از سموم پور آن به نام پشت دام توصیه می‌گردد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور اظهار داشت: با توجه به کمبود اعتبارات دامپزشکی به دامداران توصیه نمود سموم ضد انگل و ضد حشرات مورد نیاز را از داروخانه‌های دامپزشکی خریداری نمایند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1729055
ارسال نظر
نظرات