شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:52 منتشر شده در مورخ: 1400/02/09 شناسه خبر: 1729308
به بهانه روز شوراها و در آستانه انتخابات ششمین دوره؛

«شورا» زمینه ساز پیشرفت و مشارکت هر چه بیشتر مردم بر سرنوشت خویش/ شوراهای شهر و روستا ثمره بزرگ انقلاب اسلامی

«شورا» زمینه ساز پیشرفت و مشارکت هر چه بیشتر مردم بر سرنوشت خویش/ شوراهای شهر و روستا ثمره بزرگ انقلاب اسلامی
شورا در واقع جهت مشارکت هر چه بیشتر مردم بر سرنوشت خویش و اداره امور توسط خود مردم شکل می‌گیرد. از آنجایی که در تصمیم‌گیری شورایی خرد جمعی حاکم است، لذا مشارکت و همفکری مردم تحت عنوان شورا می‌تواند از نوعی تصمیم‌گیری‌های بی‌نتیجه کاسته و مردم خود در ساختار نظام و اداره‌ی حکومت دخالت مستقیم خواهند داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  دیار آفتاب؛ انتخابات شوراها پنج دوره در کشور تجربه‌شده است و در حال حاضر در آستانه برگزاری ششمین دوره آن هستیم و حالا پنج دوره است که مدیریت شهری و محلی بر اساس قانون اساسی به شوراها سپرده‌شده است.

در قوانین جمهوری اسلامی ایران شوراها به‌عنوان سازمان‌های محلی که دارای شخصیت حقوقی می‌باشند، هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی پیش‌بینی شدند تا برنامه‌ها با سرعت بیشتری حاصل گردد. حضرت امام خمینی (ره) در نهم اردیبهشت ۱۳۵۸ طی نامه‌ای به شورای انقلاب تأسیس چنین سازمانی را مورد تأکید قرار دادند: « در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم به سرنوشت خویش که از ضرورت‌های جمهوری اسلامی است، لازم می‌دانم بی‌درنگ به تهیه آیین‌نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محلی شهر و روستا در سراسر ایران اقدام و پس از تصویب به دولت ارجاع نمایند تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.»

با شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی و ضرورت نهادینه کردن احکام اسلامی در جامعه، موضوع شورا به‌عنوان ارکان تصمیم‌گیری جامعه در روند اداره مملکت مدنظر قرار گرفت. بر اساس اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اداره امور کشور باید به اتکای آراء عمومی انجام شود.

شورا در واقع جهت مشارکت هر چه بیشتر مردم بر سرنوشت خویش و اداره امور توسط خود مردم شکل می‌گیرد. از آنجایی که در تصمیم‌گیری شورایی خرد جمعی حاکم است، لذا مشارکت و همفکری مردم تحت عنوان شورا می‌تواند از نوعی تصمیم‌گیری‌های بی‌نتیجه کاسته و مردم خود در ساختار نظام و اداره‌ی حکومت دخالت مستقیم خواهند داشت.

یکی از ثمرات بزرگ انقلاب اسلامی ایران طی دهه‌های اخیر، شکل‌گیری شوراهای اسلامی شهر و روستا بوده است که توسط رأی مردم تعیین می‌شود در همین زمینه با انتخاب شوراها و اداره بخشی از امور اجرایی کشور با تکیه بر روند آزاد تبادل دانش، بینش، نظارت و آرای مردم گامی مهم در واگذاری امور به سازمان‌های محلی برداشته‌شده است.

رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت‌ماه سال ۹۲ با تأکید بر اینکه انتخابات شوراها بسیار مهم است می‌فرمایند: «توجه شود که توجه به انتخابات ریاست جمهوری نتواند اهمیت انتخابات شوراها را از چشم مسئولین، از چشم مردم، از چشم نخبگان، دور بدارد. اینکه ما از سطح روستا و شهر تا سطح کشور، کارها را، تصمیم‌ها را، درنهایت به دست مردم می سپریم، خیلی حادثه‌ی مهمی است. شوراها مظهر یک چنین چیزی است.»

مطابق اصل هفتم قانون جمهوری اسلامی ایران، شوراهای شهر در کنار مجلس شورای اسلامی و شورای استان از ارکان تصمیم‌گیری و اداره کشور هستند که از اهم وظایف آن‌ها می‌توان به برنامه‌ریزی و نظارت در امور اجتماعی و اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی، همکاری با مردم، توجه به مقتضیات محلی، انتخاب و نظارت بر شهردار، تهیه طرح‌ها و پیشنهادهای اصلاحی، ارائه راه‌حل‌های کاربردی، برنامه‌ریزی و نظارت در اداره مراکز تفریحی و فرهنگی و... نام برد.

اهمیت شوراها به‌ویژه در اصل ۱۰۳ قانون اساسی ملموس‌تر است. بر اساس این اصل، استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می‌شوند، در حدود اختیارات شوراها، ملزم هستند که تصمیمات آنان را رعایت نمایند. این اصل نشان می‌دهند که نمایندگان مردم در شورا‌ها، زمانی که مصوبه‌ای برای پیشبرد شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ... بر اساس اختیارات خویش تصویب می‌نمایند، همه مسئولین دولتی ملزم هستند آن را رعایت نموده تا موجبات پیشرفت امور محلی هموار گردد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفتگو با دیار آفتاب:

حزب‌بازی و سیاسی‌کاری مهم‌ترین تهدید و آسیب برای شوراها است/ باید افراد متعهد و متخصص به شورا ورود کنند

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب و نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفتگو با دیار آفتاب، ضمن گرامیداشت نهم اردیبهشت ماه روز شوراها گفت: در اهمیت شوراها همین بس که یکی از سور قرآن کریم به این عنوان نام‌گذاری شده و به‌صراحت ذکر کرده است «وامرهم شوری بینهم»، این نشان از جایگاه مهم شوراهاست.

وی در ادامه افزود: در قانون اساسی هم اصول هفتم و ۱۰۰ تا ۱۰۳ به موضوع شوراهای شهر روستا و شوراهای عالی اشاره می‌کند و قانون‌گذار اختیارات خوبی را به شوراها داده تا بتوانند پل ارتباطی بین مردم و مسئولین باشند و با انتخاب شهرداران کارآمد، اصلح و باتجربه و متعهد امورات مردم در بخش‌های مختلف را پیگیری کنند.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تصریح کرد: مهم‌ترین تهدید و آسیب برای شوراهای شهر و روستا وارد شدن در مسائل سیاسی و حزبی است، البته فردی که در شوراست نمی‌تواند بدون نظر سیاسی باشد اما حزب‌بازی و سیاسی‌کاری در شوراها می‌تواند بزرگ‌ترین آسیب را بزند.

آصفری افزود: متأسفانه در این دوره از شوراها شاهد بودیم در تعدادی از شهرها در سطح کشور یک یا دو نفر یا در مواردی همه اعضا به دلیل تخلفات اقتصادی و رانت دچار حاشیه شدند؛ مردم زمانی به شوراها بی‌اعتماد می‌شوند که شوراها به دنبال مسائل خودشان و منسوبین به خود باشند.

مصوبات شورای شهر نباید خلاف شرع، قانون اساسی و ارزش‌های انقلاب باشد/ لزوم نگاه شوراها به پیشرفت و توسعه در کشور 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب اظهار کرد: شوراهای شهر و روستا حق ندارند در تصمیم‌گیری‌ها و مصوبات خود نگاه شخصی، سیاسی و طایفه‌ای داشته باشند چراکه نگاه شورای شهر باید به پیشرفت شهر و رشد مناطق کمتر توسعه‌یافته باشد.

وی بیان کرد: باید از تخصص‌های مختلف در شوراها وجود داشته باشند تا بتوانند مشکلات و دغدغه‌های مردم را حل کنند، مصوبات شورای شهر نباید خلاف شرع مقدس اسلام، قانون اساسی و ارزش‌های انقلاب باشد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه داد: زمانی که نگاه شوراها به پیشرفت و توسعه در کشور باشد می‌توان گفت این شورا موفق و کارآمد عمل کرده است.

این نماینده مجلس همچنین با بیان اینکه قانون مدیریت پایدار شهری هم‌اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال برسی است افزود: اگر این قانون به تصویب برسد اختیارات زیادی به شوراهای شهر و روستا داده می‌شود که نیاز است کسانی به شورای شهر ورود کنند که در کنار تعهد به مردم، انقلاب و ارزش‌ها متخصص هم باشند تا بتوانیم یک مدیریت شهری موفق داشته باشیم.

آصفری خاطرنشان کرد: شورای شهر باید از تصویب عوارض و تعرفه خدمات شهری چندین برابری که به مردم فشار وارد می‌کند جلوگیری کند و از مصوباتی که در شرایط اقتصادی فعلی روی مردم فشار پرهیز شود.

شورا ها یک نهاد مدنی در ارتباط نزدیک با بدنه مردم و دولت

اما شوراهای شهر و روستا بر مبنای پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیازهای هر منطقه شکل‌گرفته و مصوبات آنان در محدوده‌ مناطق خویش اجرا می‌گردد، بدین مضمون که پیگیری خدمات عمومی در ابعاد مختلف توسط مردم انجام می‌شود.

چنانچه افراد باتجربه و اصلح و کارشناس در مدیریت شهری وارد شوراها شوند و نهاد شوراها به‌عنوان یک‌نهاد مدنی که ارتباط نزدیک با بدنه مردم و دولت و مسئولان دارد، می‌تواند بسیار موفق باشد و راه را برای سپردن امور به مردم و اجرای هر چه بهتر اصل مردم‌سالاری دینی در حکومت اسلامی فراهم‌تر کند.

مهمترین اساس کارآمدی شوراهای شهر و روستا در این نهاد اجتماعی این است که تصمیم گیری ها بدون انگیزه های جناحی و سیاسی صورت گیرد، شورای توانمند و کارآمد میتواند زمینه ساز توسعه و پیشرفت منطقه باشد و رشد و تعالی در بخش های مختلف را ایجاد کند.

با توجه به در پیش بودن ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر روستا، طی روزهای آتی بیشتر به این موضوع و به خصوص نقد و بررسی عملکرد شوراها در دوره پنجم خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1729308
ارسال نظر
نظرات