شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:41 منتشر شده در مورخ: 1400/02/10 شناسه خبر: 1729478
کارشناس مسائل سیاسی:

سوء استفاده برخی از جریانات سیاسی از شوراها باعث به حاشیه رفتن آنها شده است

سوء استفاده برخی از جریانات سیاسی از شوراها باعث به حاشیه رفتن آنها شده است
یاری گفت: متاسفانه برخی جریانات سیاسی(اصلاح طلب) از شوراها سوء استفاده می کنند و باعث به حاشیه رفتن آن می شوند. لذا با این نگاه سیاسی و سیاست زده کردن عملکرد شوراها، کارایی و اهمیت شوراها در افکار عمومی از بین رفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدجواد یاری کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به ثبتنام شوراهای شهری و تایید صلاحیت ها در شورای نظارت، گفت: بنا بر اصل هفتم قانون اساسی، شوراها از ارکان تصمیم گیری و اداره کشور هستند و در سطح سایر ارکان حکومتی قرار می گیرند.

وی افزود: متاسفانه برخی جریانات سیاسی(اصلاح طلب) از شوراها سوء استفاده می کنند و باعث به حاشیه رفتن آن می شوند. لذا با این نگاه سیاسی و سیاست زده کردن عملکرد شوراها، کارایی و اهمیت شوراها در افکار عمومی از بین رفته است.

یاری ادامه داد: واقعیت امر این است که شوراهای شهری در این دوره به هیچ عنوان موفق نبودند و دستگیری نزدیک به ۲۵۰نفر از اعضای شوراهای شهری که عموما اصلاح طلب بوده و به جرم های مختلف اختلاس و فساد های اداری و ... توسط دستگاه های مربوطه به زندان رفته یا بازجویی شدند، این موضوع را تایید می کند.

وی تصریح کرد: علت این مسئله خلاء هایی است که در قانون اساسی وجود دارد و باید اصلاحاتی در آن صورت بگیرد. اینکه مجمع نمایندگان مجلس هر استان بحث تایید صلاحیت شوراها را بر عهده دارند اصلا قابل هضم نیست. نماینده مجلس نه ابزار، نه صلاحیت و نه توان تایید صلاحیت کاندیداهای شهری را ندارد و با این حساب، سیاسی شدن تایید صلاحیت ها دور از ذهن نیست. از طرفی با توجه به اینکه نمایندگان مجلس برای پیشبرد اهداف خود نیاز به همکاری با مسئولین استانی و فرماندار و ... دارند، لذا بده بستان سیاسی در این وسط شکل میگیرد و باعث به وجود آمدن شوراهایی شبیه شوراهای کنونی خواهیم بود.

یاری با بیان اینکه در این بده بستان سیاسی، برخی افرادی که فاقد صلاحیت هستند با فشار احزاب، گروه های سیاسی و مسئولین دولتی تایید می شوند، گفت: علت اینکه شوراها در افکار عمومی به عنوان یک نهاد ناکارآمد و هزینه ساز و سیاست زده تلقی می شوند، به دلیل این است که ساز و کار تایید صلاحیت آنان غیرمعقول، غیرمنطقی، سیاسی و جناحی است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین پیشنهاد می شود که سازوکار تایید افراد برای ورود به شوراها در دست نهادی مانند شورای نگهبان باشد؛ چرا که این شورا توانایی، امکانات استانی و تجربیات بسیاری دارد و باعث می شود تا تایید صلاحیت افراد به صورت تخصصی تری تایید یا رد شود. لذا تا زمانی که قانون اساسی اصلاح نشود، توقع کارآمدی از شوراهای شهری توقع بی‌جایی است. مگر اینکه مردم به صورت شانسی به کسی رأی بدهند که او تخصص کافی را داشته باشد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1729478
ارسال نظر
نظرات