شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:08 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729591
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد؛

رنج جنوب شرق کشور از کمبود امکانات بهداشتی در روزهای کرونایی/ بحران ویروس هندی و محرومیت ۶۰ درصد روستاها از پزشک

رنج جنوب شرق کشور از کمبود امکانات بهداشتی در روزهای کرونایی/ بحران ویروس هندی و محرومیت ۶۰ درصد روستاها از پزشک
ملک فاضلی با اشاره به درگیری مرزهای شرقی کشور با ویروس کرونای هندی گفت: آنچه مردم جنوب شرق کشور را در این شرایط رنج می دهد، محدودیت یا نبود امکانات بهداشتی و درمانی به خصوص در شهرستان های سیستان و بلوچستان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ملک فاضلی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در سیستان و بلوچستان شرایط برای مراقبت در برابر بیماری کرونا، به گونه ای که بتوانیم تست را به صورت گسترده در دسترس عموم مردم جامعه قرار دهیم تا ارزان و راحت بتوانند آن را انجام دهند، هنوز فراهم نشده است.

وی با بیان این که اعتمادسازی نسبت به انجام تست در جامعه نیز صورت نگرفته است، افزود: بر اساس بازدیدهای انجام شده به ویژه حوزه انتخابیه سراوان، مهرستان، سیب و سوران و گلشن، بزرگترین عارضه در این منطقه کمبود پزشک است، چراکه ۶۰ درصد مراکز بهداشتی و درمانی روستایی فاقد پزشک هستند.

رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان اذعان کرد: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان فوق العاده ضعیف عمل می کند و هیچ گونه توانمندی به آن شکل که باید داشته باشد، ندارد، بنابراین می طلبد که ما در این جهت حواسمان را بیشتر جمع کنیم، چراکه شرایط سیستان و بلوچستان خاص است.

به گفته وی، آنچه سیستان و بلوچستان را رنج می دهد، محدودیت و نبود امکانات بهداشتی و درمانی به خصوص در شهرستان هاست، طبق آمار دریافتی، نیمی از بیماران سراوانی در زاهدان بستری هستند یا درمان می شوند، به این معنی که توجه خاصی را در نقاط محیطی معطوف نکردیم و شهروندان به دلیل اینکه از سلامتشان در منطقه اطمینان ندارند، به محض این که بیمار می شوند به سمت مرکز استان حرکت می کنند.

فاضلی با بیان این که خواهشی که از مسئولان دارم، توجه بیشتر به سلامت جامعه است، گفت: در ماه رمضان قرار داریم و با توجه به برگزاری نماز تراویح توسط اهل سنت، خواهشمان از روحانیون این است که در مکان باز و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی نسبت به اقامه نماز اقدام کنند، چراکه اگر از سلامتی به عنوان اولین نعمت خداوند پاسداری نکنیم، خشنود نخواهد شد.

وی با تاکید بر این که بزرگترین نعمت در ماه رمضان حفظ سلامتی است، گفت: انتظار می رود که روحانیون پروتکل های بهداشتی را به نمازگزاران توصیه و خودشان هم مراقبت کنند، همچنین با توجه به شیوع کرونای هندی و شرایط مرزهای شرقی کشور، مسئولان باید به فکر تامین امکانات مورد نیاز بهداشت و درمان و اعتماد سازی در جامعه باشند تا بتوان از بروز بحران جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1729591
ارسال نظر
نظرات