شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:30 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729668
مدیرکل دفتر امور سیاسی استانداری سمنان:

شوراها ابزار تجلی اراده مردم هستند/ مردم با حضور حداکثری در تعیین سرنوشت خود ایفای نقش کنند

شوراها ابزار تجلی اراده مردم هستند/ مردم با حضور حداکثری در تعیین سرنوشت خود ایفای نقش کنند
سیدعباس دانایی با اشاره نقش مهم مردم در تعیین سرنوشت کشور گفت: مردم با حضور خود در انتخابات می توانند در تعیین سرنوشت خود نقش بسیار مهمی ایفا کنند زیرا شوراها ابزار تجلی اراده مردم هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیدعباس دانایی مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت، ضمن تبریک هفته شوراها و با اشاره به فصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با شش اصل به شوراها اشاره می کند که نقش پارلمان های محلی را ایفا می کنند و طبیعتا سهم و نقش بسزایی در عمران و آبادی مناطق شهری و وستایی خواهند داشت.

دانایی با بین اینکه شوراها در مناطق شهری در سال 77 به صورت رسمی در کشور شکل گرفت، خاطر نشان کرد: از سال 77 تا امروز 5 دوره انتخابات شوراها برگزار شده و در این 5 دوره در بسیاری از شهر های کشور، مطلعین و افراد متخصص و کاردانی بودند که با رای و انتخاب مستقیم مردم انتخاب شدند و با شناخت کامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شهر خود برای شهر تصمیمات خوبی اتخاذ و در جهت عمران و آبادی شهر تلاش بسیاری کردند.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان با اشاره به اضافه شدن شوراهای اسلامی روستا به این مجموعه مردمی با ارزش تصریح کرد: در روستاها نیز اعضای شوراهای اسلامی روستا با رای مستقیم مردم انتخاب و نقش بسیار ارزنده ای برای عمران و آبادی روستای خود ایفادکردند و با تشکیل دهیاری ها در روستا و دریافت کمک های دولتی از محل ارزش افزوده و سایر منابع اعتباری که به صورت کمک به عمران روستاها انجام شده در بسیاری از روستاها مهاجرت معکوس اتفاق افتاده است.

وی افزود: عملکرد کلی شوراهای شهر و روستا در 5 دوره اخیر در کشور با وجود مشکلاتی که در برخی مناطق وجود دارد بسیار مطلوب و مفید بوده و موضوع انتخاب شورا ها توسط خود مردم و از میان مردم اتفاق مهمی در عمران و آبادانی آن محل با شناخت کامل این افراد از حوزه انتخابیه رخ داده است.

دانایی با بیان اینکه قبل از حضور شوراها استانداران نقش نمایندگان مردم در شهر و روستا را ایفا میکردند اظهار کرد: امروز با حضور خود مردم شهر و روستا در پارلمان های محلی با آشنایی کامل، انتظارات مردمی بیشتر شده و شوراها و تصمیمات انان در شهر تجلی پیدا کرده  و بر اساس اصول قانون اساسی شوراها ابزار تجلی اراده مردم و نهاد سیاسی تصمیم گیرنده هستند و این اتفاق در شوراهای اسلامی اتفاق افتاده است.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان درباره وضعیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان بیان کرد: استان سمنان 21 شهر و 21 حوزه انتخابیه شهری و 307 روستا و همچنین 307 حوزه انتخابیه روستایی داشته و در 28 خرداد در 328 حوزه انتخابیه شهری و روستایی اتتخابات شوراهای شهر و روستا برگزار خواهد شد و خوشبختانه در تمام این حوزه ها حد نصاب لازم برای برگزاری انتخابات به دست آمده است.

وی افزود: حضور حداکثری مردم بر صندوق های رای تاثیر بسیار زیادی در انتخاب افراد شایسته در پارلمان های محلی داشته و 4 سال این اعضا ایفای نقش ویژه ای برای عمران و ابادی شهر و روستا داشته و مردم درتصمیم گیری ها دخیل خواهند بود و با انتخاب درست مردم، شاهد روی کار آمدن افرادی با تجربه، کاردان، دلسوز، مدیر و دغدغه مند برای مردم خواهیم بود تا شوراهایی مطمئن و شایسته منتخب مردم فهیم شوند.

دانایی با اشاره به آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا در دوره ششم، ابراز کرد: آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا  در دوره ششم از 14 مرداد ماه بوده و تا روز 13 مرداد ماه، شوراهای اسلامی دوره پنجم فعالیت خواهند کرد و خوشلختانه در همه شهر ها و روستا ها فعالیت ها چشم گیر یوده و با عظمی راسخ و مصمم تر در ماه های باقی مانده، دوران خدمت خود را به بهترین نحو پشت سر گذاشته و رسالت خود را به بهترین شکل انجام خواهند داد.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان درباره وضعیت صلاحیت داوطلبین ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: تا امروز 87 درصد از داوطلبان مناطق شهری تایید صلاحیت شده اند و مراحل بررسی صلاحیت داوطلبین شوراهای اسلامی روستا در حال انجام است.

وی ادامه داد: آن تعداد از افرادی که صلاحیت آنان به تایید نرسیده، از 9 تا 12 اردیبهشت فرصت دارند به هیئت نظارت استان و یا فرمانداری ها مراجعه کرده و براساس ماده 53 قانون شکایت خود را تسلیم کرده و پس از بررسی نتایج نهایی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1729668
ارسال نظر
نظرات