شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 11:31 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729691

کرونا ۱۰۰ واحد صنعتی طرقبه شاندیز را نیمه فعال کرد/ تولیدکنندگان در انتظار رفع موانع اشتغال

کرونا ۱۰۰ واحد صنعتی طرقبه شاندیز را نیمه فعال کرد/ تولیدکنندگان در انتظار رفع موانع اشتغال
حدود ۱۰۰ واحد صنعتی تحت تاثیر شرایط و آسیب های اقتصادی بیماری کرونا در طرقبه شاندیز به حالت نیمه فعال درآمده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ بیش از یکسال است که ویروس منحوس کرونا سایه شوم خود را بر همه ابعاد زندگی انسانها گسترده است، این ویروس منحوس علاوه بر نشانه گیری سلامتی انسانها، از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، گردشگری و سایر موارد نیز خسارات و آسیب های فراوانی وارد کرده است.

از زمان شیوع این بیماری در دنیا و همچنین کشور ما، هر روز اخبار گوناگونی از جولان این ویروس همراه با خسارات و آسیب هایی که بر زندگی و کسب و کار مردم داشته به گوش می رسد، به نظر می رسد بخش اقتصادی، کسب و کار و واحدهای تولیدی بعد از موضوع سلامت مردم، بیشترین خسارات را از این ویروس منحوس تاکنون به خود دیده اند، آمار و ارقام رسیده از ضررهای فراوان مالی که بر پیکره اقتصاد به ویژه در بخش های تولیدی، گردشگری، اصناف و غیره.. گواه جولان بی رحمانه این بیماری بر گستره اقتصاد است.

طرقبه شاندیز شهرستانی است با واحدهای صنفی، صنعتی و تولیدی بسیاری در حوزه جغرافیایی خود، که علاوه بر این موارد از  نعمت جاذبه های طبیعی گردشگری و زیارتی نیز برخوردار است که تا قبل از شیوع بیماری کرونا هرساله بیش از هزاران زائر و گردشگر داخلی و خارجی با سفر به طرقبه شاندیز علاوه بر استفاده از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان با خرید از بازارهای مختلف این شهرستان آورده های مالی خوبی برای شهرستان به ارمغان می آورد و باعث‌ رونق مکان های تفریحی و گردشگری بود اما با شیوع بیماری کرونا، این بخش از اصناف و صنعت شهرستان دچار رکود شده است و در بحث گردشگری خسارات فراوانی به مکان های شاخص تفریحی و گردشگری شهرستان وارد شده است.

واحدهای تولیدی، صنعتی و صنفی شهرستان هم از این خسارات بی نصیب نمانده‌اند و طعم تلخ سوغات ویروس کرونا را چشیدند، آثار این بیماری شوم برای واحدهای تولیدی صنفی و صنعتی شهرستان در مدت یکسال گذشته از بیکاری کارگران و شاغلین در بخش های مختلف مرتبط با اصناف شروع شده و در نهایت به تعطیلی و یا نیمه تعطیل شدن بسیاری از واحدهای صنفی و صنعتی در شهرستان ختم شده است.

حدود ۱۰۰ واحد صنعتی طرقبه شاندیز بر اثر کرونا نیمه تعطیل شد

مهدی مقدسی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طرقبه شاندیز در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون علل و عوامل تعطیل و یا نیمه فعال شدن واحدهای صنفی و صنعتی شهرستان بیان کرد: واحدهای صنعتی در حوزه جغرافیای شهرستان حدود ۲ هزار واحد است که در شهرک توس، شهرک فن‌آوری برتر و خارج شهرک وجود دارد که باتوجه به شیوع بیماری کرونا حدود ۱۰۰ واحد صنعتی طرقبه شاندیز تحت تاثیر شرایط و آسیب های اقتصادی از بیماری کرونا نیمه فعال شدند.

وی با اشاره اینکه در سال ۹۹ حدود هزار و ۱۶۰ واحد صنفی در طرقبه شاندیز افتتاح شدند، تصریح کرد: تعداد کل واحدهای صنفی شهرستان حدود ۶ هزار است که از این تعداد در طول سال ۹۹ تعداد  ۴۱۵ واحد صنفی مبادرت به تعطیلی و ابطال پروانه کسب کردند.

۱۰۰ واحد صنعتی در انتظار رفع موانع برای تولید و اشتغالزایی

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طرقبه شاندیز با اشاره به پروژه های نیمه فعال و نیمه تمام واحدهای صنعتی در شهرستان، تاکید کرد: بالغ بر ۱۰۰ واحد صنعتی وجود دارد که با رفع مشکلات و موانع بر سر راه فعالیت آنها، قابلیت فعال شدن و اشتغال زایی را دارند.

وی اظهار کرد: عمده مشکلات مربوط به نیمه فعال شدن و تعطیلی بعضی بنگاه های اقتصادی مرتبط با تامین نقدینگی متاثر از افزایش نرخ ارز و گرانی مواد اولیه و هزینه های واحدها از قبیل؛ پرداخت های مالیاتی، بیمه و تامین اجتماعی است که قطعا باید پرداخت شود.

مقدسی افزود: به دلیل همان مشکل نقدینگی در بعضی موارد این پرداخت ها دچار مشکل است و از طرفی هم بعضی موانع غیر مالی و دستورالعمل‌های بعضی از دستگاه های اجرایی نیز موجب عدم فعال شدن و یا نیمه فعال ماندن تعدادی  از بنگاه های اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان دستگاه های متولی حوزه صنعت و اصناف معتقدیم که حداقل در شرایط اقتصادی کنونی دستگاه های اجرایی با ارائه فرصت های مناسب و مشروط نسبت به همکاری متولیان امر تولید و اشتغال همکاری لازم داشته باشند تا شعار سال ۱۴۰۰ سال حمایت‌ها و مانع‌زدایی‌ها برای تولید محقق شود و قطعا بسیاری از موضوعات در فضای تعامل و ارائه راهکارهای عملی قابل برطرف شدن است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1729691
ارسال نظر
نظرات