شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:33 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729712
در گفت و گو با کارشناس گردشگری و سرمایه گذاری مطرح شد؛

ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان برای ایجاد ۷۰ هزار شغل/ اقتصاد روستا؛ کلید حل کاستی های توسعه است

ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان برای ایجاد ۷۰ هزار شغل/ اقتصاد روستا؛ کلید حل کاستی های توسعه است
محمدعلی ابراهیمی گفت: با توجه به ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان در صورت برنامه‌ریزی در زمینه گردشگری می‌توانیم اولین استان بدون بیکار باشیم، اگر در ( ۴۰ شهر و ۷۰ دهستان پنج هزار روستا ) دارای ظرفیت استان هرکدام یک واحد بوم‌گردی داشته باشیم، از این تعداد سه هزار واحد فعال باشند، حداقل ۳۰ هزار شغل مستقیم و ۴۰ هزار شغل غیرمستقیم خواهیم داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدعلی ابراهیمی، کارشناس گردشگری و سرمایه گذاری گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: امروزه گردشگری به‌عنوان یکی از بنیادی‌ترین راه‌های توسعه جوامع در نظرگرفته می‌شود و کشورهای گوناگون افزون بر استفاده از گنجایش‌های متنوع خود در جذب انواع گردشگر کوشش می‌کنند با ترفندهای متعدد از تمام شیوه ‌های ممکن در توسعه این صنعت استفاده و در ارائه خدمات و تامین آسایش گردشگران بهره ببرند.

وی ادامه داد: یکی از طرح‌هایی که این اواخر در ایران هم ‌راستای اهداف سازمانی برای جذب گردشگر ارائه شده، بوم‌گردی بوده که عبارت است از بازدید از بوم زیستگاه‌ های طبیعی و تبدیل خانه‌های سنتی مردم در مناطق دارای ظرفیت گردشگری به اقامتگاه‌های موقت و ارزان قیمت که موافقان و مخالفان خود را دارد.

ابراهیمی تصریح کرد: این طرح در مسیر توسعه صنعت گردشگری می‌ تواند کارساز و در روستاها و حتی مناطق عشایری و شهرهای کم جمعیت عاملی برای توسعه و اشتغال‌زایی باشد.

کارشناس گردشگری و سرمایه گذاری ادامه داد: سیستان و بلوچستان نیز در این زمینه ظرفیت‌های خوبی دارد که با اندک برنامه‌ریزی و مشارکت دولت و مردم می توانیم در حوزه اشتغال و درآمدزایی اقدامات توسعه‌آوری را شاهد باشیم.

ابراهیمی تصریح کرد: یکی از نقاط قوت سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری، اشتغالزایی بالای آن با سرمایه محدود است، به سواد اکادمیک و شرایط هم ربط ندارد.

وی اظهار کرد: باید بگوییم سرمایه‌گذاری و ایجاد فرصت شغلی در انواع صنایع به ارقام قابل توجهی نیاز دارد، اما در صنعت گردشگری به ازای هر نفر گردشگر هفت فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

کارشناس گردشگری و سرمایه گذاری تصریح کرد: در صنایع پایین دستی پتروشیمی حداقل ایجاد شغل ٣٠٠ میلیون تومان است و در صنایع بالادستی یا نفت به ۲ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال هر نفر می‌رسد.

ابراهیمی ادامه داد: با ساخت یک مجموعه تفریحی و اقامتی تنها با ١٠ میلیارد تومان بیش از ٣٠٠ شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود و یا با ایجاد یک واحد اقامتی بومگردی ۱۰۰ میلیونی سه شغل و یک واحد سیار بسته به ظرفیت یک تا ۱۰ نفر اشتغال مستقیم و تعداد زیاد غیر مستقیم ایجاد می شود.

ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان برای ایجاد ۷۰ هزار شغل

وی عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان در صورت برنامه‌ریزی در زمینه گردشگری می‌توانیم اولین استان بدون بیکار باشیم، اگر در ( ۴۰ شهر و ۷۰ دهستان پنج هزار روستا ) دارای ظرفیت استان هرکدام یک واحد بوم‌گردی داشته باشیم، از این تعداد سه هزار واحد فعال باشند، حداقل ۳۰ هزار شغل مستقیم و ۴۰ هزار شغل غیرمستقیم خواهیم داشت.

این کارشناس تصریح کرد: بنابراین با کمی درایت بخش اعظمی از مشکل اشتغال استان برطرف می شود و می‌توانیم از مهاجرت جوانان و خیلی مسائل دیگر جلوگیری کنیم.

ابراهیمی اظهار کرد: گردشگران بومگرد، علاقه‌مند هستند مانند روستاییان زندگی کنند، غذای محلی بخورند و به طبیعت بروند تا لذت های یک زندگی ساده و صمیمی روستایی را تجربه کنند و از آن بهره‌مند شوند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه ۵۱ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در روستاها و مناطق عشایری زندگی می‌کنند این استان در حوزه بوم‌گردی از مناطق منحصر به فرد ایران محسوب می‌شود که تمرکز و توجه به آن می‌تواند کلید حل بسیاری از مشکلات و کاستی ها در توسعه و رونق گردشگری و اقتصاد روستا باشد.

کارشناس گردشگری و سرمایه گذاری بیان کرد: بومگردی با هزینه اندک به نتیجه می‌رسد و نیاز به سرمایه‌گذاری کلان ندارد و خصوصیت اصلی آن استفاده از سبک زندگی و معرفی زیست مردم روستاها با همان شیوه‌های قدیمی و سنتی است.

ابراهیمی عنوان کرد: گردشگرانی که به دنبال گذران اوقات فراغت خود در محیطی آرام با امکانات و غذاهای محلی و ساده روستایی هستند، سیستان و بلوچستان را با توجه به ظرفیت‌های کم نظیرش در حوزه روستا انتخاب می کنند، به‌همین دلیل بر تعداد متقاضیان بومگردی منطقه روز به روز افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: با رونق گرفتن حضور گردشگران در طرح های بوم‌گردی، روستاییان استان خانه‌های قدیمی خود را با همان سبک سنتی بازسازی کرده و در اختیار گردشگران قرار خواهند داد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1729712
ارسال نظر
نظرات