شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 13:17 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729736
اعضای جامعه مدرسین مطرح کردند؛

ماه رمضان کارگاه خودسازی است/ رزق اصلی انسان در شب قدر به او عطا می شود

ماه رمضان کارگاه خودسازی است/ رزق اصلی انسان در شب قدر به او عطا می شود
اساتید حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه رزق اصلی و سالانه انسان در شب قدر به او عطا می شود، گفت: ماه رمضان کارگاه خودسازی است که باید از این ماه به بهترین نحو استفاده کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  قم فردا، گویی همین دیروز بود که خودرا برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده می کردیم و به دنبال این بودیم تا با رعایت تغذیه مناسب بتوانیم به بهترین شکل این فریضه واجب خداوند را به خوبی انجام دهیم، اما آرام آرام در حال عبور از نیمه ماه ونزدیک شدن به شب های قدر هستیم.
شب قدر یکی از شب‌های با فضیلت است که اعمال عبادی آن در فقه بحث شده است. یکی از الطاف و موهبت‌های ویژه خداوند در ماه رمضان شب قدر است. چنانکه پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرموده‌اند: «خداوند از روزها،  جمعه و از ماهها، ماه رمضان و از شبها، شب قدر را برای خود اختیار کرده است»
شب قدر اوج معنویت و عبادت ماه مبارک رمضان است. شبی که قرآن؛ کلام خداوند در آن نازل شده است و مقدرات زندگی بشر تا شب قدر آینده در آن تعیین می‌شود.  امام صادق (علیه‌السّلام) در این‌باره می‌فرمایند: «ابتدای سال، شب قدر است، در آن شب آنچه از این سال تا سال آینده انجام خواهد گرفت، نوشته می‌شود»

 شب قدر در آیینه روایات
شب قدر شب تجلی میعاد انسان با خداوند و از خود جدا شدن و غرق در دریای رحمت و محبت و مهربانی خدا شدن است.
در روایات اهل بیت (علیه‌السّلام) آمده است: فرشتگان در شب قدر فرود آمده و در زمین پخش می‌شوند، بر مجالس مؤمنین پا گذاشته بر آنان سلام کرده و برای دعای آنان آمین می‌گویند، تا آنگاه که سپیده دم طلوع کند و در این شب دعای کسی رد نمی‌شود، مگر دعای عاق والدین، قطع کننده رحم، کسی که شراب بنوشد و کسی که دشمنی مومنی در دلش باشد.
 


عظمت و اهمیت شب قدر
در مورد اهمیت شب قدر همین قدر بس که خداوند سوره‌ای در خصوص این شب نازل فرموده و در این سوره خطاب به پیامبرش می‌فرماید: «وما ادریک ما لیلة القدر؛  
و تو چه می‌دانی که شب قدر چیست؟»
آنگاه خداوند بدون فاصله به عظمت و بزرگی آن شب اشاره کرده و می‌فرماید: «لیلة القدر خیر من الف. شهر؛
شب قدر از هزار ماه بهتر است.»
این نوع تعبیر نشانۀ عظمت، منزلت و اهمیت شب قدر است که نشان می‌دهد، حتی پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) قبل از نزول این آیات به آن واقف نبوده است.

شخصی خدمت امام باقر (علیه‌السّلام) عرض کرد: مراد از اینکه شب قدر بهتر از هزار ماه است، چیست؟ ایشان فرمودند: «والعمل الصالح فی‌ها من الصلوة والزکاة وانواع الخیر خیر من الف. شهر لیس فی‌ها لیلة القدر» کار شایسته‌ای مانند نماز،  زکات و انواع خوبی‌ها در آن شب برتر از هر کار شایسته‌ای است که در مدت هزار ماه که شب قدر در آن نیست انجام شود.

آنگونه که از آیات و روایات برمی آید، این شب شبی عزیز و مقدس است که در آن تمامی قرآن یکجا بر پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نازل شد. شبی که ملائکه و روح به اذن پروردگار برای تقدیر هر کاری نازل می‌شوند. شب قدر شب سلام و رحمت است. شبی است مملو از سلامتی توام با رحمت، درود و ایمنی.  امام سجاد (علیه‌السّلام)‌ می‌فرمایند: «شب قدر شب سلام و درود فرشتگان است، شبی کهبرکت و خیر آن تا دمیدن صبح برای بندگان مخلص او پیوسته و برقرار است.البته دوسالی است که به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور و دنیا از عزاداری، مناجات خوانی، برگزاری شب های قدر و حضور در مجالس اهلبیت(ع) به شکل سال های گذشته بالاجبار محروم شده ایم. اما با تمام این تفاصیر مومنین خدا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و رعایت فاصله در فضای باز برخی مراسمات و شب زنده داری شب قدر در اماکن مذهبی و مساجد را برگزار کرده اند.
امسال هم طبق اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا شب زنده داری و برگزاری مراسم شب قدر در فضای باز به صورت محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی مانعی ندارد. البته در این شب ها و در این حدود دوسال که بسیاری از مناسبت ها را نتوانستیم به مانند قبل با حضور سیل جمعیت عزادار برگزار کنیم مردم اقدام به برگزاری روضه های خانگی با اعضای خانواده خودکردند که ابتکار جدید و بجایی بود. بازهم باید تا آمدن واکسن کرونا و ریشه کن شدن این ویروس منحوس تحمل کنیم و شب های قدر امسال را هم پای گیرنده های تلویزیون به همراه خانواده برگزار کنیم تا انشالله هرچه سریعتر از این نوع زندگی رهایی پیدا کنیم.
اما همان طور که گفته شد مهمترین ماه ماه رمضان و مهمترین شب در طول سال شب قدر است که مقدرات یکساله هر فردی در این سه شب قدر برای او نوشته می شود.

شب قدر، قلب ماه مبارک رمضان است/ رزق اصلی انسان در شب قدر به او عطا می شود
ازهمین رو آیت الله سید رحیم توکل، عضو خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگاران با بیان این که شب قدر، قلب ماه مبارک رمضان است، اظهار داشت: بی شک در همه روزها و شب های ماه رمضان ، فرصت برای مناجات با خداوند برای انسان به خصوص نسل جوان تشنه دریافت معارف فراهم است اما در این میان، شب قدر ، بهترین و عزیزترین فرصتی است که نباید به هیچ وجه آن را از دست داد.
وی با اشاره به اینکه بی شک شب قدر، رزق اصلی انسان در طول یک سال مشخص شده و به او اعطا می شود، گفت: در برخی روایات وارد شده که اول سال شما، شب قدر است و در چنین شبی هر چه برای انسان از خوبی ها و بدی ها پیش آید ، می نویسند اما باید توجه داشت که این ها حتمی نیست ، بلکه به رفتار و عملکرد خود انسان نیز مربوط است.
عضو خبرگان رهبری بیان داشت: یکی از بافضیلت ترین اعمال در شب قدر، تدبر و تفکر است و این که بکوشیم درک و فهم خود را از موقعیت خویش و به ویژه ارتباطمان با خداوند متعال را به سهم و وُسع خود ارتقا ببخشیم که اگر این گونه شد، قطعاً جزو رستگارانی خواهیم بود.ماه رمضان یک کارگاه خودسازی می باشد
همچنین آیت الله محمود رجبی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به ماه رمضان ماه بندگی خداوند، گفت: در قرآن کریم از ماه رمضان به عنوان ماه ویژه ای با شرایط خاص جهت تقرب به خداوند یاد شده است.
وی ادامه داد: ماه رمضان همانند کارگاهی است که خداوند طراحی کرده ‌تا انسان‌ها با استفاده از آن برای خود توشه‌ای فراهم کنند و به خودسازی خویش بپردازند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان فرصت گران بها و استثنایی است، گفت: انسان‌ها باید خود را آماده کنند تا در طول سال بتوانند با هوای نفس خویش و شیطان درون و بیرون مبارزه کنند و اگر انسان‌ها در این ماه به خودسازی خویش بپردازند در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی موفق تر خواهند بود.

مقدرات سالانه انسان در شب قدر تقدیر می گردد
شب قدر، شبی است که همه مقدرات سالانه انسان با تقدیر می گردد. شب قدر یکی از شب های نیمه دوم ماه رمضان است که طبق روایات ما، یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است.
دراین شب امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، حج، طاعت و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال متناسب با اراده، دعا و قابلیت انسان واقع می شود، تقدیر می گردد. شب قدر، همیشه و هر سال تکرار می شود. عبادت در آن شب، فضیلت فراوان دارد و بهره برداری از آن در نیکویی سرنوشت یک ساله، بسیار مؤثر است. در این شب، تمام حوادث سال آینده به امام زمان ارائه می شود و وی از سرنوشت خود و دیگران با خبر می گردد.بهترین خواسته در شب قدر، پیشرفت و تکامل اخلاقی و معنوی است
این در حالی است که آیت الله عسگر دیرباز در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به شب های قدر، اظهار داشت: خداوند در شب های قدر میزبان بندگان می باشد و فرموده است که شما مهمان من هستید.
وی با اشاره به اینکه خداوند در شب های قدر به صورت ویژه میزبان بندگان خود است، گفت: در این ماه به ویژه در شب قدر که صاحب خانه دعوت کرد و آماده خدمت هم می باشد و خود فرمود من اجابت می کنم، اگر چیزی از او نخواهیم این کوتاهی مهمان است.
عضو خبرگان رهبری  بااشاره به اینکه در این شب های باید قرآن و ادعیه هایی مختلف که مورد توصیه ائمه اطهار(ع) است را بیشتر بخوانیم، عنوان داشت: باید از این فرصت حداکثر استفاده را داشته باشیم و از خدا بخواهیم که به ما توفیق تعالی و پیشرفت و تکامل اخلاقی و معنوی و ایمانی را بدهد که این مساله بی شک بهترین خواسته در شب پرفضیلت قدر است.


انتهای پیام

https://www.dana.ir/1729736
ارسال نظر
نظرات