شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:07 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729738
پر تلاش و مظلوم در جبهه جنگ اقتصادی؛

نقش کلیدی کارگران از ایجاد تحرک برای شکوفایی تا راهبری تولید در تحقق اقتصاد مقاومتی

نقش کلیدی کارگران از ایجاد تحرک برای شکوفایی تا راهبری تولید در تحقق اقتصاد مقاومتی
کارگران در خط مقدم جبهه اقتصادی و عرصه تولید کشور قرار دارند و نقش اصلی را در عرصه جنگ اقتصادی‌ای که دشمن به‌خصوص در سال‌های اخیر با فشار بیشتری دنبال کرده است بازی می‌کنند، این قشر ثابت کرده‌اند در عرصه‌های مختلف دفاع از استقلال ایران اسلامی پیشگام هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ یازدهم اردیبهشت‌ماه هرساله مصادف است با روز جهانی کار و کارگر و در کشورمان نیز از پنجم تا یازدهم اردیبهشت به‌پاس تکریم از تلاش این قشر زحمتکش تحت عنوان هفته کار و کارگر نام‌گذاری شده است.

این هفته فرصت مغتنمی است برای تکریم و نکوداشت مقام رفیع کار و مجاهدت، قدردانی شایسته از خدمات صادقانه و بی‌دریغ کارگران شریف، مؤمن و صبور ایران اسلامی و نگاهی به دغدغه‌ها، انتظارات و مسائل این قشر که البته بخش بزرگی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند.

کارگران بازوان حرکت هر جامعه‌ای به‌سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند و بی‌شک بخش عظیمی از پیشرفت‌های حاصل در جامعه نشات گرفته از پویایی فکر و توانایی بازوان هنرمند کارگران است که توسعه و پیشرفت را رونقی دوچندان خواهد بخشید.

کارگران در خط مقدم جبهه اقتصادی و عرصه تولید کشور قرار دارند و نقش اصلی را در عرصه جنگ اقتصادی‌ای که دشمن به‌خصوص در سال‌های اخیر با فشار بیشتری دنبال کرده است بازی می‌کنند، این قشر ثابت کرده‌اند در عرصه‌های مختلف دفاع از استقلال ایران اسلامی پیشگام هستند کما اینکه از دوران مبارزات انقلاب تا دفاع مقدس با بصیرت در مقابل دشمن ایستادند و بیش از 14 هزار شهید را تقدیم کردند، امروز اما همچنان در سنگر تولید یکی از مهم‌ترین ارکان پیشرفت و بالندگی کشور و سربازان اقتصاد مقاومتی هستند.

بیش از یک دهه است که عناوین انتخابی برای هرسال توسط رهبر معظم انقلاب در ارتباط با اقتصاد کشور و حرکت به‌طرف تولید و ترغیب مردم به خرید کالای داخلی است و محور تمامی این شعارها به‌نوعی بر حمایت از کار، تولید ملی و توجه به ظرفیت‌های داخلی استوار است.

حمایت از تولید ملی مقدمه‌ای بر اشتغال‌زایی، کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها و همچنین بهبود وضعیت اجتماعی زندگی مردم، کاهش نرخ تورم و افزایش اثرات مثبت در اقتصاد و نهایتاً رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.

رهبر انقلاب همواره در موارد مختلفی به نقش مهم کارگران اشاره و به بیان دغدغه‌های این قشر و تأکید بر رفع مشکلات آنان از جمله حفظ امنیت شغلی پرداخته‌اند، ایشان در تعبیری کارگر را ستون فقرات تولید عنوان می‌کنند و حتی در سال گذشته علیرغم محدودیت‌هایی که به‌واسطه شیوع بیماری کرونا ایجاد شد اما به مناسب هفته کارگر و به رسم هرساله دیداری تصویری با مجموعه‌های تولیدی برگزار کردند که نشان دهنده توجه میدانی ایشان به مسئله تولید و بهره وری نیروی انسانی توانمند کشور است.

چرخ سازندگی و بالندگی با دست‌های پرتوان این کارگران می چرخد و دراین‌بین نقش کارگر به‌عنوان محرک و راهبر تولید در تحقق جهش تولید کلیدی است اما متأسفانه با تمام یکی از اقشاری در سیاستگذاری های دولت کمتر به آن‌ها پرداخته‌شده کارگران هستند، قشری که به‌شدت تحت تأثیر تکانه‌های اقتصادی قرار می‌گیرند و یا برخی سوء مدیرت ها باعث می‌شود این سرمایه ملی و پتانسیل عظیم جامعه کارگری به راحتی هدر برود که نمونه هایی از آن مسائلی است که کارگران هپکو و هفت تپه در سال های اخیر با آن مواجه بوده اند.

چرخ‌های صنعت و اقتصاد کشور به همت کارگران می چرخد

ابوالفضل رنجبر نائب رئیس شورای اسلامی کار هپکو در گفتگو با دیارآفتاب ضمن گرامیداشت روز کارگر گفت: امیدواریم روزی برسد که مسئولین دغدغه کارگران کشور را درک و مسائل این قشر را در رأس اولویت‌ها رسیدگی کنند چراکه متأسفانه در حال حاضر بخش اعظمی از جامعه کارگری ما از امنیت شغلی برخوردار نیستند و به همین دلیل بعضاً مورد ظلم قرار می‌گیرند.

این فعال کارگری افزود: عقد قراردادهای کوتاه‌مدت و خارج از ضوابط از طرف کارفرمایان قانونی تنها یکی از مصائبی است که منجر به مشکلات عدیده‌ای می‌شود، عمده کارگران این موضوع را به‌خوبی لمس کرده و رنج‌های بسیاری کشیده‌اند.

رنجبر در ادامه با بیان اینکه به‌نوعی می‌توان کارگران را مظلوم‌ترین قشر جامعه دانست اظهار کرد: کارگران از لحاظ امنیت شغلی، پرداختی حقوق و مزایا و امکانات رفاهی، مورد کم‌لطفی‌های بسیاری قرار دارند هر چند که چرخ‌های صنعت و اقتصاد کشور تاکنون به همت همین کارگران چرخیده است.

وی ادامه داد: مسئولین باید برای چنین کارگرانی غیرتمندی ارزش قائل شوند چراکه اگر از این ظرفیت در کنار بهره‌گیری از پتانسیل شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود قطعاً می‌توان تکنولوژی صنعت ایران را به‌روزرسانی کرد و با کشوری‌های بزرگ دنیا وارد رقابت شد.

برخی مسئولین به حمایت از تولید ملی باور ندارند/ کارگران هپکو از مدافع یک سرمایه ملی بودند

نائب رئیس شورای اسلامی کار هپکو تصریح کرد: بحمدالله کشورمان طی سال‌های اخیر در زمینه صنایع نظامی و دفاعی پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته است و می‌توان نتیجه گرفت که تحریم‌های ظالمانه دشمن فرصتی بود که اگر مسئولین و متولیان صنعت کشور تصمیمات درستی را اتخاذ می‌کردند می‌توانستیم به خودکفایی بالای صنعتی در همه ابعاد دست پیداکرده و تکنولوژی تولیدات خود را به‌روز کنیم.

وی با اشاره به تلاش‌های جامعه کارگری هپکو برای حفظ و احیای این شرکت گفت: در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و مبارزه باسیاست‌های غلط واگذاری صنایع به بخش خصوصی در چند سال گذشته کارگران شرکت هپکو زبان زد تمام جامعه قرارگرفته‌اند و بارها و بارها ثابت کردند که اگر مسئولین از این مجموعه و تولیدات آن حمایت کنند قطعاً می‌توانند همچون گذشته نیاز کشور را برطرف کنند.

رنجبر اظهار کرد: اما متأسفانه برخی از مسئولین نمی‌خواهند و یا باور ندارند که باید از تولید ملی و داخلی حمایت کرد و کشور را از وابستگی به واردات بی‌نیاز کرد.

نائب رئیس شورای اسلامی کار هپکو افزود: سال‌هاست که کارگران شرکت هپکو با انواع روش‌های مسالمت‌آمیز و اعتراضات صنفی و به‌حق خود، مدافع این شرکت که یک سرمایه ملی است بوده‌اند و تنها چیزی که از مسئولین خواستند حمایت واقعی از تولیدات این شرکت رهاشده است.

این فعال کارگری اظهار کرد: سال گذشته در هفته کارگر افتخار داشتم که در نشستی با حضور رئیس قوه قضائیه حضور پیدا کنم، در این جلسه مشکلات و موانع سد راه شرکت هپکو در حضور ایشان بیان شد و بخشی از این مشکلات در خصوص سهامدار شرکت تعیین تکلیف گردید اما در پایان جلسه در خصوص عدم‌حمایت از تولید داخلی گلایه داشتیم که ریاست قوه قضائیه هم از این جهت انتقاد داشتند اما متأسفانه دلالان واردات به کار خود ادامه می‌دهند و هیچ‌گونه حمایتی از سوی دولت دیده نمی‌شود لذا انتظار داریم تمامی مسئولین اجرایی در سال «تولید پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» در این خصوص اقدام نمایند.

استفاده از اندیشه و هنر کارگران زمینه ساز رونق دو چندان تولید

با اینکه خانواده بزرگ جامعه کارگری همواره با چالش‌های بسیاری ازجمله مشکلات معیشتی، دستمزدهای نامتناسب با تورم، پرداخت دیرهنگام حقوق و نداشتن امنیت شغلی روبه‌رو هستند ولی نقش خود را به‌عنوان بازوی حرکت و توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی در تحقق رونق و جهش تولید به‌خوبی ایفا کرده‌اند.

استفاده بهتر از اندیشه و بازوی هنرمند کارگران و نیروهای انسانی زمینه پیشرفت و رونق دوچندان یک واحد تولیدی فراهم می‌کند و باید در سال جاری که به‌عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» مزین است در این مسیر گام برداشت و از پتانسیل کارگران استفاده کرد.

از همین رو مسوولان و متولیان امر باید برای ایجاد انگیزش و تلاش حداکثری این قشر زحمتکش، اموری چون کار، اشتغال و تامین معاش آنان را در صدر برنامه‌های خویش قرار دهند تا این گروه از جامعه با امنیت خاطر در مسیر پیشرفت اقتصادی گام بردارند، دولت باید تسهیل‌گر شرایط باشد تا کارگر با یک تولید رقابتی مناسب و کارفرما با فراهم کردن ابزار کار بتوانند این مهم را محقق کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1729738
ارسال نظر
نظرات