شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 16:18 منتشر شده در مورخ: 1400/02/11 شناسه خبر: 1729859
کارشناس مسائل دینی:

مسیر آینده زندگی انسان در لیالی قدر تعیین می‌شود

مسیر آینده زندگی انسان در لیالی قدر تعیین می‌شود
ایزدپناه گفت: سلامتی، بیماری، روزی، اولاد و تعیین مسیر زندگی انسان اموری هستند که انسان دائماً با آن مواجه است و از ناحیه خداوند متعال تحت عنوان قضای الهی رقم می‌خورد. در شب قدر، خداوند این مقدرات را برای یک سال آینده تعیین می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن ایزدپناه، کارشناس مسائل دینی در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: خدای متعال به دلیل اهمیتی که در شب قدر دارد در پی آن است که ابهامی در این شب نهفته باشد تا مسلمانان به‌طور واقعی از این شب بهره‌مند شوند.

وی افزود: در رابطه با ارتباط معنایی قضا و قدر با شب قدر گفت: در آموزه‌های دینی با دو مفهوم قضا و قدر مواجه هستیم که معمولاً این دو باهم به‌کاربرده می‌شوند، به این صورت که در آموزه‌های دینی با دو مفهوم قضا و قدر مواجه هستیم. معمولاً قضا و قدر هر دو باهم به کار می‌رود و شب‌های قدر دراین‌ارتباط تعریف و شناسایی می‌شود

این کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: خداوند متعال برای کل هستی و ازجمله اموراتی که مربوط به انسان‌هاست برنامه‌هایی دارد که بخشی از این برنامه‌ها به اختیار خود انسان‌ها واگذارشده و عمده آن نیز در دست خدای متعال است. سلامتی، بیماری، روزی، اولاد و تعیین مسیر زندگی انسان اموری هستند که انسان دائماً با آن مواجه است و از ناحیه خداوند متعال تحت عنوان قضای الهی رقم می‌خورد. در شب قدر خداوند این مقدرات را برای یک سال آینده تعیین می‌کند.

وی افزود: مهم‌ترین فضیلت شب قدر نازل شدن قرآن در این شب است، از طرف دیگر خداوند متعال در قرآن کریم درباره فضیلت این شب می‌فرماید« لیله‌القدر خیر من الف شهر» یعنی فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است؛ به این معنا که اگر انسان هزار ماه اگر انسان فعالیت خیر و خوب انجام دهد، به‌اندازه یک‌شب قدر فعالیت خیر انجام داده است.

ایزدی پناه: در فرهنگ قرآن چنین استفاده می‌شود که بخشی از شب برای خواب و بخشی نیز برای عبادت است؛ در قرآن مجید اصل بر این بوده که انسان حداقل بخشی از شب را بیدار بماند و سفارش شده که بخشی از شب را خوابیده و استراحت کند و اواخر شب 2 ساعت قبل از اذان صبح را بیدار بماند و این‌یک قانون کلی از قرآن به‌راحتی استناد می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1729859
ارسال نظر
نظرات