شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 17:11 منتشر شده در مورخ: 1400/02/12 شناسه خبر: 1730210
کارشناس مسائل منطقه مطرح کرد؛

تاثیر پیش‌روی نیروهای یمنی بر تغییر مواضع عربستان نسبت به ایران

تاثیر پیش‌روی نیروهای یمنی بر تغییر مواضع عربستان نسبت به ایران
صباح زنگنه گفت: پیش‌روی نیروهای یمنی را بر تغییر مواضع عربستان مهم ارزیابی کرد که جای تردید را از بین برده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیدصباح زنگنه، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبکه خبری تهران نیوز درباره مذاکرات میان ایران و عربستان اظهار داشت: به نظر می‌رسد زمینه‌های تنش‌زدایی در روابط ایران و عربستان فراهم شده است؛ زیرا هم نیروهای طرفدار عربستان در یمن با مشکل مواجه شده‌اند و هم اینکه بایدن برروی ضرورت پایان جنگ یمن تأکید دارد.

وی پیش‌روی نیروهای یمنی را بر تغییر مواضع عربستان مهم ارزیابی کرد که جای تردید را از بین برده است.

کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: به نظر می‌رسد در این شرایط با حل شدن مسئله یمن، عربستان حرف مهمی برای گفتن و یا تعلل در اصلاح رابطه با ایران را نخواهد داشت.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بیان داشت: پرونده‌های متعددی وجود دارد که باعث شده تا زمینه‌های گرایش عربستان به تغییر برخی رویکردها به‌صورت تاکتیکی یا به صورت استراتژیک فراهم شود. البته به نظر من این تغییر رویکرد تاکتیکی است و باید منتظر شد و دید در عمل شاهد چه تغییرانی خواهیم بود.

زنگنه معتقد است که پرونده جمال خاشقجی، پرونده یمن و نیز زندانی کردن بسیاری از فعالان و کنشگران سیاسی در عربستان در تغییر رویکرد عربستان نسبت به رابطه با ایران تأثیرگذار بوده‌‎اند. همچنبن آمریکا هم خواهان آرامش نسبی در خلیج فارس است تا بیشتر برروی چین متمرکز شود؛ لذا به عربستان برای کنترل تنش با ایران فشار وارد می‌کند.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1730210
ارسال نظر
نظرات