شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 12:05 منتشر شده در مورخ: 1400/02/13 شناسه خبر: 1730221
مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی عنوان کرد؛

اختصاص ۲۰۰ هزار دقیقه از برنامه‌های صداوسیمای خراسان‌رضوی به موضوع کرونا

اختصاص ۲۰۰ هزار دقیقه از برنامه‌های صداوسیمای خراسان‌رضوی به موضوع کرونا
نصرپور گفت: صداوسیمای خراسان رضوی از اسفند ماه ۹۸ تاکنون بیش از ۲۹۹ هزار دقیقه از کنداکتور صدا، سیما، رادیو زیارت، رادیو برون‌مرزی و رادیو نما، بخش‌های خبری و فضای مجازی را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به موضوع کرونا اختصاص داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن نصرپور، مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس پیرامون عملکرد صداوسیما در آموزش و فرهنگ‌سازی جهت کاهش میزان ابتلا به ویروس کرونا، اظهار کرد: صداوسیمای خراسان رضوی از ابتدای تائید ورود ویروس کرونا به کشورمان توسط وزارت بهداشت و درمان همگام با سایر شبکه‌های رسانه ملی اقدامات مختلفی را انجام داده است.

وی افزود: در اسفند 98 وقتی خبر ابتلا برخی از هم‌وطنانمان به ویروس کرونا منتشر شد به چند دلیل هم مردم و هم مسئولین را دچار شوک کرده بود؛ یکی به دلیل ناشناخته بودن این ویروس، دوم به خاطر سرعت سرایت و واگیر بودن آن، سوم به خاطر نداشتن دارویی که بتوان آن را کنترل و یا درمان کرد و چهارم به دلیل افزایش تعداد تلفات و از طرف دیگر ایجاد هراس و ناامیدی توسط رسانه‌های معاند و گروه‌های مخالف با انقلاب.

نصرپور تصریح کرد: آن‌ها بجای اینکه مرهمی بر دل مردم کشورشان باشند متأسفانه از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی با شایعه پراکنی و انتشار اخبار دروغ، نگرانی و هراس را در جامعه گسترش می‌دادند و نگرانی‌ها را بیشتر می‌کردند که درواقع با این مقدمه خواستم به‌صورت مختصر وضعیت روحی روانی کشور و استان را توصیف کنم.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی ادامه داد: برخلاف این عده قلیل (مخالفین کشور و معاندین با نظام اسلامی) گروه‌های مختلف مردمی و جهادی، بسیج قهرمان، مسئولان خراسان رضوی، به ویژه کادر درمان و پزشکی، علماء و اصحاب رسانه با لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب با تمام توان و ازخودگذشتگی وارد میدان شدند تا با همفکری و همیاری تا جایی که امکان دارد این فشار روحی روانی را کم نمایند و مردم را از نگرانی بیش‌ازحد نجات دهند و آرامش را به مردم عزیزمان برگردانند.

وی خاطر نشان شد: در این موقعیت بسیار حساس شبکه صداوسیمای خراسان رضوی در کنار سایر شبکه‌های رسانه ملی با توجه به نیاز مخاطب برنامه‌های مختلف و متعددی را طراحی و عملیاتی کرده است از این رو اولین کاری که شبکه استانی کرد این بود که از طریق ارتباط نزدیک با مسئولان استان به‌ویژه کادر پزشکی و درمان، اخبار و اطلاعات دقیق و لحظه‌به‌لحظه را به مردم عزیز استان ارائه می‌کرد.

نصرپور یادآور شد: پخش اطلاعات دقیق و مستمر باعث شد تا اخبار دروغ و شایعات کم‌رنگ شده و از نگرانی مردم کاسته شود لذا این مأموریت برای بخش‌های خبری، برنامه‌های زنده و پخش سیما، صدا، خبر، رادیو زیارت و فضای مجازی و برون‌مرزی تعریف شد.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی گفت: کار قابل توجه دیگری که در شبکه استانی مورد اهتمام قرار گرفت افزایش میزان اطلاعات و آگاهی مخاطبان نسبت به ویروس کرونا، سرعت انتقال و عوامل گسترش آن در جامعه بود به همین منظور همکاران ما در قالب‌های مختلف برنامه‌سازی مانند برنامه‌های گفت‌وگومحور، موشن گرافی، پخش کلیپ، مستند گزارشی، psa ، زیرنویس تلویزیونی و ...  تلاش نمودند تا با افزایش آگاهی مخاطبان نسبت به این ویروس ناشناخته آن‌ها را در حفظ سلامتی فردی و اجتماعی کمک کنند.

وی عنوان کرد: نکته بعد اینکه بخش عمده‌ای از هم استانی‌های عزیز ما به ویژه کودکان، نوجوانان، بانوان و افراد مسن به دلیل نگرانی و هراس از این ویروس و رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا، می‌بایست در منزل می‌ماندند و قاعدتاً ماندن در خانه در طول شبانه‌روز بدون داشتن تفریح و سرگرمی مشکلات زیادی را برای افراد و خانواده‌ها ایجاد می‌کرد.

نصرپور افزود: از این رو شبکه استانی خراسان رضوی به‌منظور فراهم نمودن اوقاتی شاد و پرنشاط و پر کردن اوقات فراغت، کنداکتور شبکه را در صداوسیما متناسب با نیاز مخاطبان  تغییر داد و میزان برنامه‌های تفریحی و سرگرمی مانند فیلم، سریال، نمایش‌های طنز، موسیقی و ... را افزایش داد و علاوه بر این با پخش برخی از میان برنامه‌ها بازی‌های مختلفی را که در منزل قابلیت اجرا داشت را آموزش داد تا ضمن تفریح و سرگرمی به تعامل مؤثر بین اعضاء خانواده نیز کمک نماید.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی بیان کرد: از دیگر فعالیت‌های بسیار مؤثر شبکه استانی خراسان رضوی می‌توان به تقویت نوع‌دوستی، اتحاد، همبستگی اجتماعی، افزایش اعتماد عمومی و امید به آینده را اشاره کرد. از طرف دیگر، همکاران ما در صداوسیمای خراسان رضوی با از خود گذشتگی و حضور در عرصه‌های مختلف خدمت و انعکاس هنرمندانه فداکاری کادر درمان و پزشکی، فعالیت‌های خالصانه گروه‌های جهادی و بسیج در کمک‌رسانی به کادر درمان و اجرای طرح مواساتی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شد، جان دوباره‌ای به کالبد جامعه بخشیدند و دفاع مقدس دیگری را در ذهن مردممان تداعی نمودند.

وی خاطر نشان شد: بنابراین می‌توان گفت صداوسیمای خراسان رضوی از سال 98 تاکنون نقش بسیار مؤثری را در فرهنگ‌سازی و همراهی مردم با مسئولین برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مقابله با ویروس کرونا داشته است.

نصرپور بیان کرد: استرس ناشی از کرونا، شبکه استانی را بر آن داشت تا بخشی از برنامه‌ها را با رویکرد آرامش بخشی تولید و پخش نماید؛ به‌عنوان‌مثال بخشی از برنامه‌های خانواده را در رادیو و تلویزیون به مدیریت استرس اختصاص داده است علاوه بر این در برنامه‌های معارفی با حضور کارشناسان حوزه‌های دینی به تأثیر رابطه انسان با خداوند و توسل به ائمه اطهار بر کنترل استرس پرداخته می‌شود.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی در پاسخ به این سؤال که چرا صداوسیما استان فقط یک ساعت از کنداکتور سیما را به موضوع کرونا اختصاص داده است بیان کرد: باید گفت کسانی که شبکه استانی را دنبال می‌کنند اذعان دارند که بخش عمده‌ای از کنداکتور شبکه استانی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به موضوع کرونا اختصاص پیدا کرده است مانند برنامه‌های زنده، ضبطی، میان برنامه‌ها، زیرنویس و حتی ماسک زدن مجریان محترم و یا مهمانان گرامی بخشی از اهتمام شبکه به فرهنگ‌سازی برای کنترل و ریشه‌کنی ویروس کرونا است.

وی خاطر نشان شد: هرچند شبکه استانی خراسان رضوی از لحاظ بودجه مانند سایر شبکه‌های رسانه ملی در مضیقه است اما این مسئله تاکنون باعث نشده نسبت به مسئله کرونا کم‌کاری صورت بگیرد چون سلامت مردم برای همه ما اولویت اول بشمار می‌رود لذا بررسی کنداکتور سیما، صدا، بخش‌های مختلف خبری گواه این مدعا است از این رو همان‌طور که بیان شد همکاران ما برای اینکه مخاطبان مسئله کرونا را فراموش نکنند و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند به مجریان محترم توصیه می‌کنند که حتماً از ماسک استفاده نمایند که این اتفاق را می‌توانید در برنامه‌های مختلف شبکه مشاهده کنید.

نصرپور ادامه داد: صداوسیمای خراسان رضوی از اسفند ماه 98 تاکنون بیش از 200هزار دقیقه از کنداکتور صدا، سیما، رادیو زیارت، رادیو برون‌مرزی و رادیو نما، بخش‌های خبری و فضای مجازی را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به موضوع کرونا اختصاص داده است ولی با توجه به شروع موج چهارم کرونا و افزایش فوت‌شدگان ناشی از کرونا در استان ضروری است نهادهای مختلف جهت تولید برنامه‌های کوتاه آموزشی در قالب‌های مختلف مانند موشن گرافی، انیمیشن و ... مشارکت نمایند و یا اینکه خودشان تولید و در اختیار صداوسیما قرار دهند تا پخش شود.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه مسئولیت کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات ستاد مقابله با کرونای استان خراسان رضوی با مدیرکل صداوسیما است که با هماهنگی سایر اصحاب رسانه در استان اقدامات شایسته‌ای انجام‌شده است گفت: نکته دیگراینکه با توجه به ظرفیت فضای مجازی تمامی ادارات و نهادها می‌توانند با تولید متن، عکس نوشت، موشن گرافی و ... در امر فرهنگ‌سازی صداوسیما خراسان رضوی را کمک کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1730221
ارسال نظر
نظرات