شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:24 منتشر شده در مورخ: 1400/02/13 شناسه خبر: 1730455
مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی شهدای استان مرکزی:

فتح خرمشهر یکی از فتوحات بزرگ و جلوه های ویژه امداد الهی برای مسلمین است

فتح خرمشهر یکی از فتوحات بزرگ و جلوه های ویژه امداد الهی برای مسلمین است
وفایی گفت: در تاریخ دفاع مقدس و تاریخ ایران فتح خرمشهر یکی از فتوحات بزرگ و جلوه های ویژه امداد الهی برای مسلمین است و علیرغم اینکه ایران در سال های قبل از انقلاب برخی از نقاط را از دست داده بود اما در دفاع مقدس آن اتفاق تکرار نشد و یک وجب از خاک ایران عزیز دست دشمن نماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  دیار آفتاب؛ سعید وفایی مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی امروز به مناسبت سالروز آغاز عملیات بیت المقدس در دهم اردیبهشت سال 1361 در تشریح و نقش استان مرکزی در این عملیات در جمع خبرنگاران گفت: دهم اردیبهشت ماه سالروز عملیات حماسه آفرین بیت المقدس است که در سال ۱۳۶۱ انجام شد و این عملیات یکی از جلوه های ویژه و پیروزی های درخشان و نقطه عطفی در دوران دفاع مقدس است که این عملیات در ذهن و خاطر مردم خصوصا افرادی که آن مقطع را دیدند یک برگ زرین و درخشانی به حساب می آید.

وفایی اظهار کرد: عملیات بیت المقدس که منجر به فتح خرمشهر شد پیروزی بزرگی بود که تلخی های هجوم ارتش بعثی عراق به ایران را در ذائقه ملت ایران تبدیل به شیرینی کرد و فتح خرمشهر نوید پیروزی بود که مردم پس از تحمل یکسال سختی ها آن را دیدند.

وی ادامه داد: عملیات بیت المقدس که در واقع به نام عملیات الی بیت المقدس است چهارمین عملیات جمهوری اسلامی پس از عزل بنی صدر از جانشینی فرماندهی کل قوا بود و زمانی اتفاق افتاد که ارتش و سپاه در یک پیوند مبارک چهار عملیات بزرگ را انجام می دادند.

مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: این رشته عملیات ها که در منطقه خوزستان و در جبهه جنوبی با عملیات ثامن الائمه(ع) کلید خورد و حصر آبادان شکسته شد که با عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر خاتمه پیدا کرد و تقریبا به جز دو نقطه تمامی مناطق اشغالی در جبهه جنوب آزاد شدند.

وفایی اظهار کرد: پاسگاه طلائیه و بخشی از منطقه شلمچه آن دو نقطه بود که تا آخر جنگ هم دست دشمن باقی ماند و البته عملیات هایی در آنجا اتفاق افتاد ولی عراق در آنجا باقی ماند.

فتح خرمشهر یکی از فتوحات بزرگ و جلوه های ویژه امداد الهی برای مسلمین است

وی اضافه کرد: در تاریخ دفاع مقدس و تاریخ ایران فتح خرمشهر یکی از فتوحات بزرگ و جلوه های ویژه امداد الهی برای مسلمین است و علیرغم اینکه ایران در سال های قبل از انقلاب برخی از نقاط را از دست داده بود اما در دفاع مقدس آن اتفاق تکرار نشد و یک وجب از خاک ایران عزیز دست دشمن نماند.

مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی با اشاره به اینکه دفاع مقدس تماما ماهیت اسلامی دارد بیان کرد: رزمندگان با روحیه ایثار و جهاد، همه جانبه دفاع کردند و به تعبیر حضرت امام(ره) جنگ تحمیلی جنگ اسلام و کفر بود و در دفاع مقدس انقلاب اسلامی به تمام دنیا صادر شد.

وفایی افزود: منطقه عملیاتی بیت المقدس در میان چهار مانع طبیعی محصور است که از شرق به رودخانه کارون، از غرب به هورالهویزه، از شمال به رودخانه کرخه و از جنوب به رودخانه اروند منتهی می شود.

جانباز و پیشکسوت دوران دفاع مقدس استان مرکزی بیان کرد: جاده اهواز - خرمشهر، راه آهن اهواز - خرمشهر ، شهرهای هویزه، منطقه جفیر ،کوشک، ایستگاه حسینیه به سمت خرمشهر و خود شهر خرمشهر عوارض در تصرف دشمن بود.

وی ادامه داد: عملیات بیت المقدس با رمز مقدس یا علی ابن ابی طالب(ع) آغاز شد که در ابتدا قرار بود عملیات در هفدهم اردیبهشت شروع شود که در آن زمان همزمان با ولادت مبارک امیرالمومنین(ع) بود ولی به واسطه هوشیاری تدریجی دشمن و بروز مشکلات احتمالی یک هفته عملیات جلو افتاد.

مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی گفت: عملیات بیت المقدس در چهار مرحله و سه محور توسط سه قرارگاه بزرگ انجام شد که مرحله اول در شب دهم اردیبهشت، مرحله دوم شب هفدهم اردیبهشت، مرحله سوم شب بیستم اردیبهشت و مرحله چهارم در شب اول خرداد انجام شد که منجر به آزاد سازی خرمشهر بود.

وفایی یادآور شد: قرارگاه قدس سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی در شمالی ترین منطقه موظف بودند از طریق رودخانه کرخه به دشمن حمله کنند و دشمن را در آنجا درگیر نگه دارند.

وی اضافه کرد: قرارگاه فتح از حد فاصل دارخوین تا سلمانیه واقع در دشت دارخوین موظف به اجرای عملیات بود و قرارگاه نصر از محدوده سلمانیه تا پل مارد عملیات را اجرا کرد که قرارگاه قدس بیشتر جنبه برای فریب دشمن را داشت و محور اصلی در عملیات توسط دو قرارگاه فتح و نصر انجام میگرفت.

مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: آزادسازی خرمشهر حاصل ۲۴ هزار مجروح و ۶ هزار شهیدی است که موفق شدند بیش از یکصد و ده کیلومتر را پیشروی و آزاد کنند.

استان مرکزی ۳۰۰ شهید والامقام در عملیات بیت المقدس تقدیم انقلاب کرد

وی تصریح کرد: استان مرکزی افتخار حضور در این عملیات را داشته و حدود ۳۰۰ شهید والامقام از بسیج، سپاه،ارتش،جهاد سازندگی و سایر نیروهای مردمی تقدیم انقلاب اسلامی کرده که این افتخار را به نام فاتحان خرمشهر به نام خودشان ثبت کرده اند.

جانباز و پیشکسوت دوران دفاع مقدس استان مرکزی بیان کرد: در آزادسازی خرمشهر همه مردم ایران سهیم و همه مردم در شیرینی پیروزی دخیل بودند که در کنار مردم ایران مردم استان مرکزی هم نقش به سزایی ایفا کردند.

وفایی ادامه داد: بعد از عملیات فتح المبین که منطقه عملیاتی حالت پدافندی به خود گرفت بلافاصله آماده سازی منطقه عملیاتی بیت المقدس در دستور کار فرماندهان قرار گرفت و نیروهای زیادی آماده اعزام به منطقه خوزستان شدند.

هزار نیرو از استان مرکزی به عملیات بیت المقدس اعزام شد

وی اضافه کرد: در استان مرکزی تراکم اعزام ها به قدری زیاد بود که تفکیک آن مشکل بود به طوری که چندین هزار نیرو از استان مرکزی در عملیات بیت المقدس اعزام شد که در قالب گروه های متعدد از سایر شهرستان ها نقش آفرینی کرده اند.

جانباز و پیشکسوت دوران دفاع مقدس استان مرکزی بیان کرد: گروه رزمندگان اعزامی از ساوه به فرماندهی برادر سید حسن مسئله گو با تعداد ۳۷۳ نفر بوده که بعد از رسیدن به منطقه خوزستان با عنوان گردان امام علی(ع) در تیپ ۲۲ بدر سازماندهی شدند که ۴۵ شهید تقدیم این عملیات کرده است.

مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: گروه اول رزمندگان اعزامی از اراک و شازند در قالب گردان امام حسن(ع) به فرماندهی شهید ناصر بختیاری با تعداد ۴۸۶ رزمنده در تیپ ۲۲ بدر سازماندهی شدند که ۵۳ شهید تقدیم این عملیات کرده است و گروه دوم رزمندگان اعزامی از اراک و شازند در قالب گردان امام حسین(ع) به فرماندهی شهید رحیم آنجفی با تعداد ۳۰۰ رزمنده در تیپ ۲۲ بدر سازماندهی شدند که ۵ شهید تقدیم این عملیات کرده است.

وفایی گفت: گروه سوم رزمندگان اعزامی از اراک در قالب گردان امام سجاد(ع) به فرماندهی شهید قاسم داوری و شهید محمود معین الاسلام با تعداد ۱۰۰ رزمنده در تیپ ۲۲ بدر سازماندهی شدند که ۱ شهید تقدیم این عملیات کرده است.

وی ادامه داد: گروه اول رزمندگان اعزامی از محلات شامل یک دسته ۲۶ نفره به فرماندهی شهید فضل الله خراسانی در گردان امام سجاد (ع) تیپ ۲۲ بدر سازماندهی شدند و گروه اول رزمندگان اعزامی از خمین شامل یک گروهان ۷۴ نفره به فرماندهی شهیدان حمزه جعفری و داود گلپایگانی در گردان امام سجاد(ع) تیپ ۲۲ بدر سازماندهی شدند که ۲۶ شهید تقدیم این عملیات کرده است.

مسئول کارگروه عملیات کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: گروه دوم رزمندگان اعزامی از خمین با یک گروهان ۸۹ نفره به فرماندهی شهید ابوالقاسم محسنی در قالب گردان ابوذر تیپ ۷ ولیعصر(عج) سازماندهی شدند و گروه سوم رزمندگان اعزامی از خمین با یک گروهان ۶۳ نفره به فرماندهی شهید حاجی محمودی در گردان ابوذر تیپ ۷ ولیعصر(عج) سازماندهی شدند و گروه چهارم رزمندگان اعزامی از خمین با یک دسته ۳۱ نفره به فرماندهی شهید احمد ساعدی در قالب گردان عمار تیپ ۷ ولیعصر(عج) سازماندهی شدند.

وی بیان کرد: گروه پنجم رزمندگان اعزامی از خمین با یک گروهان ۵۳ نفره به فرماندهی برادر اصغر شکری در قالب گردان عمار تیپ ۷ ولیعصر(عج) سازماندهی شدند و گروه ششم رزمندگان اعزامی از خمین با یک دسته ۳۳ نفره به فرماندهی شهید محمد نبی شیخی در قالب عمار تیپ ۷ ولیعصر(عج) سازماندهی شدند و گروه هفتم رزمندگان اعزامی از خمین در قالب یک گروهان به فرماندهی شهید خلیل ملا طاهری در گردان پدافندی مستقر در خرمشهر غربی تحت امر سپاه خرمشهر سازماندهی شدند.

وفایی گفت: گروه هشتم رزمندگان اعزامی ازخمین در قالب یک دسته ۱۵ نفره به فرماندهی شهید سهراب عبدی در گردان رزمی سپاه خرمشهر سازماندهی شدند که مجموع شهدای اعزامی از خمین در این عملیات حدود ۲۶ شهید است و گروه دوم رزمندگان اعزامی از محلات در قالب یک گروهان ۱۵۰ نفره به فرماندهی شهید عبدالله خاکپور در گردان عمار تیپ ۷ ولیعصر(عج) سازماندهی شدند.

وی افزود: گروه چهارم رزمندگان اعزامی از اراک و شازند در قالب یک گردان ۲۹۰ نفره به فرماندهی شهید نیاز علی طالبی و برادر جواد رحیمی در گردان جانبازان روح الله تحت امر تیپ ۷ ولیعصر(عج) سازماندهی شدند که ۲۵ شهید تقدیم این عملیات کرده است و گروه پنجم رزمندگان اعزامی از اراک در قالب یک گروهان ۹۰ نفره به فرماندهی برادر محسن فرخی در تیپ ۳۰ زرهی سپاه پاسداران سازماندهی شدند که ۱ شهید تقدیم این عملیات کرده است و گروه رزمندگان اعزامی از تفرش و آشتیان در گردان مالک اشتر تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) سازماندهی شدند.

جانباز و پیشکسوت دوران دفاع مقدس استان مرکزی بیان کرد: تعدد گروه های اعزامی به این دلیل است که با توجه به شرایط موجود و برخی از محدودیت ها همچون کمبود وسایل نقلیه این اجبار را ایجاد کرده بود که هر گروه پس از آموزش بلافاصله به منطقه اعزام می شد.این گروه ها عمدتا در کیلومتر ۶۰ جاده اهواز - خرمشهر وارد عمل شدند و در آزاد سازی خرمشهر نقش آفرینی کردند.

شادی ارواح طیبه شهدای عملیات بیت المقدس خصوصا شهید نیاز علی طالبی که شب آزاد سازی خرمشهر به شهادت رسید فاتحه و صلوات و خداوند حق همه شهدا و امام عزیز که ایشان راه و رسم دفاع و شهادت را به ما آموخت را به گردن ما حلال کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1730455
ارسال نظر
نظرات